Blog

09.10.2021

Głowice pali

W artykule znajdziesz:

Głowice pali

Głowice pali

Mury wykonywano z cegły, z klinkieru lub betonu. Dla zabezpieczenia rusztu przed gniciem, nie mogła jego górna powierzchnia wystawać ponad granicę gnicia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Obecnie nabrzeża na rusztach niemal zupełnie wyszły z użycia na rzecz nowoczesnych nabrzeży płytowych.
Głowice pali ujmuje w takich nabrzeżach płyta żelbetowa odpowiedniej szerokości, założona tak, że jej spodnia powierzchnia leży w przybliżeniu na poziomie WSr.

Płyta ta zastępuje w zupełności ruszt i wykonuje się ją, gdy ścianka jest z przodu nabrzeża, wprost na gruncie zastąpionym w najwyższej warstwie ok. 25 cm warstwą żwiru, co jest wskazane tylko w gruntach nieprzepuszczalnych, w celu stworzenia odwodnienia. Gdy ścianka zaś jest z tyłu, płytę układa się na deskowaniach zakładanych na palach (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Gdy pale są drewniane, deskowania takie mają charakter dawnych rusztów, ale znaczenie ich przestało być konstrukcyjne. Coraz częściej także, zwłaszcza za granicą, stosuje się nadbudowę nabrzeża z elementów prefabrykowanych.
Na płycie od strony wody wznosi się mur nadwodny, betonowy - masywny lub lżejszy żelbetowy - kątowy.

Dla lepszego związania muru z płytą oraz dla lepszego przeniesienia ciągnień z pachołów stosuje się często ukośne żebra przyporowe, pomiędzy murem a płytą.
Im wyższe jest nabrzeże, tym wyżej leży linia zakotwień ścianki szczelnej i na tym większe momenty zginające jest ona narażona (uprawnienia budowlane). Z tych względów nieraz konstrukcja nadwodna uzyskuje tzw. podbudową, stanowiącą jak gdyby pogłębienie muru nadwodnego.

Podbudowa ta, posadowiona zwykle na palach, a wykonywana w grodzy, zmniejsza rozpiętość ścianki szczelnej i pozwala na oszczędniejsze jej zwymiarowanie.
Zadaniem płyty jest nie tylko związanie głowic pali w jeden współpracujący system, ale także odciążenie ścianki szczelnej oraz racjonalniejsze skierowanie wypadkowej sił działających na nabrzeże.

Zakotwienie ścianki

Im bardziej ta wypadkowa staje się równoległa do kierunku pali wciskanych i im bliżej leży ich osi ciężkości, na tym mniejsze siły narażone są pale wyciągane, co pozwala z kolei na zmniejszenie ich długości i liczby (program egzamin ustny).
Szerokość płyty zatem dyktowana jest wspomnianymi dwoma względami. Z jednej strony można nią w pewnym stopniu wpływać na wymiary ścianki, gdy więc te z góry są podane (np. na składzie znajdują się określone profile ścianki stalowej), przez rozszerzenie płyty można zmniejszyć parcie na ściankę tak, aby stojący do dyspozycji profil był wystarczający (opinie o programie).

Z drugiej strony poszerzenie płyty powiększa pionową składową wypadkowej, wprowadzając do obciążenia, prócz zwiększonego ciężaru własnego, ciężar mas gruntu nad sobą leżących. Tym samym przy stałej składowej poziomej, zależnej od wysokości nabrzeża, jakości gruntu i sił pochodzących od statku, poszerzenie płyty pozwala na takie dobranie wypadkowej, aby spełniony był wyżej podany warunek, co daje nieraz duże oszczędności na palach (segregator aktów prawnych).
Wprawdzie koszt płyty również wzrasta, jednakże 1 m3 betonu w płycie jest zwykle tańszy niż analogiczny 1 m3 betonu w palach czy ściance tak, że w szerokich dość granicach zastosowanie szerszych płyt pozwala na tańsze rozwiązanie całości.

Zakotwienie ścianki w konstrukcji nadwodnej może być dokonane sposobami. Jeżeli nabrzeże wykonywane jest na wodzie, ściankę należy zakotwić przed jej zasypaniem, a to następuje zwykle przed wykonaniem konstrukcji nadwodnej (promocja 3 w 1).
Jeśli pale są drewniane, zakotwienie takie nie przedstawia trudności, gdyż ściągi zakłada się po wykonaniu ścianki i zaczepia je o kozły. Po zasypaniu ścianki ściągi się zabetonowuje. Płyta dla przeniesienia swych obciążeń otrzymuje osobne zbrojenie, wykonane zgodnie z zasadami żelbetnictwa, niezależnie od ściągów.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami