Blog

Przemysł chemiczny zdjęcie nr 2
19.04.2021

Główny księgowy

W artykule znajdziesz:

Główny księgowy

Przemysł chemiczny zdjęcie nr 3
Główny księgowy

Jest jak gdyby trzecim zastępcą dyrektora do spraw finansowych, chociaż tytułu takiego oficjalnie nie posiada. Dyrektor, jego dwaj zastępcy oraz główny księgowy stanowią cztery piony przedsiębiorstwa, w którym skupione są poszczególne działy (program uprawnienia budowlane na komputer). Mówiąc o naczelnym inżynierze pamiętajmy, że jest to tytuł związany z wykonywaniem określonych funkcji w przedsiębiorstwie, a nie z ukończeniem wyższej szkoły technicznej. Stanowiska naczelnych inżynierów zajmują najczęściej inżynierowie, nie jest to jednak warunkiem bezwzględnie obowiązującym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zdarza się, że stanowiska te zajmują również technicy, a nawet ludzie bez wykształcenia technicznego, którzy na podstawie praktyki uzyskali niezbędną wiedzę. Jeżeli osoba zajmująca stanowisko naczelnego inżyniera nie posiada tytułu inżyniera, nadanego mu przez wyższą szkołę techniczną, wówczas przysługuje jej tylko tytuł zastępcy dyrektora do spraw technicznych i nie ma prawa używania tytułu inżyniera. Dla bliższego poznania wewnętrznej struktury organizacyjnej podajemy schemat organizacyjny Przedsiębiorstwa Budownictwa Miejskiego - MDM, które rozbudowuje marszałkowską dzielnicę mieszkaniową w stolicy. Wybraliśmy to właśnie przedsiębiorstwo, gdyż charakteryzuje się ono wysokim poziomem pracy, sprężystą organizacją i najmniejszą ilością pracowników administracji i zarządu ze wszystkich przedsiębiorstw budowlanych w Polsce (uprawnienia budowlane).

Może więc uchodzić za wzór dla innych. Na schemacie poszczególne komórki organizacyjne oznaczone są prostokątami. Łączące je kreski oznaczają powiązania funkcjonalne i zależnościowe. W środku każdego prostokąta podano nazwę komórki, z lewej strony jej skrót, z prawej strony podano liczbę osób zatrudnionych w każdej komórce. Używanie skrótów literowych (symboli) ułatwia pracę przy adresowaniu wewnętrznej korespondencji. Zamiast więc pisać np. „Do Oddziału Projektowania Organizacji Robót” w pismach, które obiegają wewnątrz przedsiębiorstwa wystarczy podać skrót TO (program egzamin ustny).
Zauważmy, że symbole składają się przeważnie z dwóch liter, z których pierwsza oznacza komu bezpośrednio podlega dana komórka (w jakim jest pionie), druga zaś jej nazwę. Ponieważ Dyrektor oznaczony jest symbolem D, literę tę mają wszystkie komórki podległe bezpośrednio dyrektorowi.

Samodzielna Sekcja Personalna

Naczelny Inżynier oznaczony jest symbolem T (techniczny), a więc wszystkie podległe mu bezpośrednio komórki mają tę literę na początku swoich symboli. Komórki podległe drugiemu zastępcy dyrektora oznaczone są literą E (ekonomiczny), a głównego księgowego F (finansowy), chociaż sam Główny Księgowy, jako pracownik podległy bezpośrednio dyrektorowi, oznaczony jest symbolem DF.
Omówmy teraz poszczególne szczeble organizacyjne centrali Przedsiębiorstwa Budownictwa Miejskiego - MDM (opinie o programie).

A więc najpierw pion dyrektora - Dział Planowania (DP), zatrudniający 6 osób łącznie z szefem działu, opracowuje plany przedsiębiorstwa, jak również zbiera materiały sprawozdawcze dotyczące wykonywania planów, wylicza odpowiednie wskaźniki, przeprowadza analizę pracy przedsiębiorstwa, opracowuje odpowiednie sprawozdania dla zarządu budowlanego itp.
Samodzielna Sekcja Personalna DK (1 pracownik) zajmuje się sprawami personalnymi. Sporządza więc umowy o pracę z pracownikami centrali, wręcza im wymówienia, prowadzi ewidencję pracowników, wydaje im legitymacje i zaświadczenia o pracy, poświadcza książeczki ubezpieczalni itp.

Funkcje radcy prawnego DR i inspektora organizacyjnego sprawuje, jak widzimy, również tylko jedna osoba (segregator aktów prawnych).
Oddział Projektowania Organizacji Robót (symbol TO, w skrócie zwany „oporem”), znajdujący się w pionie Naczelnego Inżyniera opracowuje szczegółowe projekty organizacji. W Dziale Zaplecza Technicznego pracuje główny mechanik i główny energetyk. Dział ten zajmuje się parkiem maszynowym oraz produkcją pomocniczą i inwestycjami własnymi.

Dyspozytor zajmuje się głównie uzgadnianiem prac podwykonawców (przedsiębiorstw specjalistycznych), które wykonują swoje roboty jednocześnie z przedsiębiorstwem ogólnobudowlanym (promocja 3 w 1).
W innych przedsiębiorstwach budowlanych w pionie naczelnego inżyniera znajduje się często jeszcze Dział Techniczny i Dział Wykonawstwa, które łącznie zatrudniają około 20 pracowników.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Przemysł chemiczny zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Przemysł chemiczny zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Przemysł chemiczny zdjęcie nr 8 Przemysł chemiczny zdjęcie nr 9 Przemysł chemiczny zdjęcie nr 10
Przemysł chemiczny zdjęcie nr 11
Przemysł chemiczny zdjęcie nr 12 Przemysł chemiczny zdjęcie nr 13 Przemysł chemiczny zdjęcie nr 14
Przemysł chemiczny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przemysł chemiczny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przemysł chemiczny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami