Blog

10.05.2022

Gnejsy

W artykule znajdziesz:

Gnejsy

Gnejsy powstałe ze skał wybuchowych są odróżniane jako gnejsy właściwe (ortognejsy) od gnejsów powstałych ze skał osadowych (paraonejsów). Barwa gnejsów jest szara, ciemnoszara lub jasnoszara. Istnieją również i czerwone gnejsy od barwy ortoklazu, głównie wśród narzutowców. Tekstura przeważnie łupkowa lub soczewkowa, niekiedy bezami unkowa, rzadziej pręcikowa lub oczkowa. Ciężar właściwy gnejsu mikowego wynosi 2,6 do 2,8, augitowego i hornblendowego 2,7 do 3,0 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Są to skały metamorficzne uwarstwione. Składają się z kwarcu i minerałów takich, jak muskowit z biotytem, muskowit, biotyt, hornblenda, chloryl i laik, dodatkowo granat i grafit. Łupek mikowy składa się z kwarcu i miki. Zależnie od rodzaju miki rozróżniamy: łupki muskowitowe, bioty to we i dwumikowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W łupku talkowym .głównym składnikiem jest talk: kolor biały, szarawy, zielonkawy; skała w dotyku tłusta. Łupki chlorytowe zawierają jako główny składnik chloryt koloru zielonego, często z połyskiem. Łupki hornblendowe o dużej twardości składają się głównie z horn- blendy i są koloru jasno- lub ciemnozielonego. Stosowanie łupków do celów drogowych nie jest wskazane ze względu na łatwe rozpadanie się (uprawnienia budowlane).

Fility są to skały metamorficzne uwarstwione, cienkopłytowe, zielonawe, czerwonawe lub ciemnoszare. Części składowe bardzo drobne, niedostrzegalne okiem. Fility stanowią dalsze stadium krystalizacji łupków gliniastych. Na powierzchni warstw wykazują silny połysk. Składniki: kwarc, minerały blaszkowe, jak serycyt, talk, chloryt. Jeżeli oddzielają się równo, mogą być używane na pokrycie dachów, a także do wykładania podłóg; do celów drogowych nie nadają się (program egzamin ustny).

Marmury

Kwarcyty są to skały metamorficzne złożone z drobnoziarnistego lub zbitego kwarcu. Są bardzo twarde, koloru białego, szarego, czerwonawego lub nawet czarnego. W kwarcytach starszej formacji pojedyncze ziarna kwarcu są pozrastane. Kwarcyty młodsze mają między ziarnami kwarcu lepiszcze z opalu i chalcedonu lub z drobnoziarnistej substancji kwarcowej. Wskazują one przełam muszlowy równy lub zadziorowy. Kwarcyty są bardzo twarde i mocne. Wytrzymałość na ściskanie wynosi 2000 -f- 3200 kG/cm2. Kwarcyty składają się w 98 4- 99% z krzemionki. Używane są jako bardzo mocny materiał brukowy, do wyrobu kamieni młyńskich, cegieł sylikatowych i dynasowych (opinie o programie).

Granulity są skałami metamorficznymi uwarstwionymi lub nie, koloru białego, jasnoszarego lub czerwonawego o bardzo drobnym ziarnie, czasami zbite. Ciężar właściwy 2,6. Skład chemiczny odpowiada bogatym w krzemionkę skałom granitowym - aplitom. Wytrzymałość na ściskanie dochodzi do 3000 kG/cm2. Granulity są mocniejsze i bardziej zwarte niż gnejsy. Stanowią dość dobry materiał drogowy. Amfibolity są to skały metamorficzne przeważnie nieuwarslwione. Składają się z hornblendy i plagioklazu kwaśnego. Kolor szarozielony do ciemnozielonego. Jako materiał drogowy odznaczają się twardością i trwałością (segregator aktów prawnych).

Marmury są to skały drobne lub gruboziarniste, niekiedy wyraźnie uwarstwione barwy białej, szarej, brunatnej, niekiedy czerwonej. Ciężar właściwy 2,7 do 2,8. Składają się z krystalicznego węglanu wapnia (kalcytu), tworząc marmur kalcytowy. W przypadku występowania krystalicznego dolomitu powstaje marmur dolomityczny. Jako minerały akcesoryczne występują: kwarc, grafit, skalenie, epidot i inne. Powstają z wapieni zbitych przez przekrystalizowamie.

Eklogity składają się z omfacytu (jasnozielonego augitu) (zielonego amfibolu) i czerwonego granatu. Występują przeważnie jako skały nieuwarstwione (promocja 3 w 1).

Serpentynity są to skały zbite, szarozielone, żółte, brunatnoczerwone, zielonoczarne, czasami plamiste. Składają się z bardzo drobnych włókien lub łusek serpentynu. Powstają z perydotytów, oliwinitu, hornblendytu lub augitu. Występują jako pnie lub żyły razem z gnejsami, granulitami i amfibolitami. Ze względu na swą trwałość i barwę używane są od czasów starożytnych jako kamienie dekoracyjne. Zastosowanie do celów drogowych ograniczone.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami