Blog

Materiał eksploatowany zdjęcie nr 2
15.01.2020

Gnejsy

W artykule znajdziesz:

Gnejsy

Materiał eksploatowany zdjęcie nr 3
Gnejsy

Gnejsy są przeobrażoną postacią granitu z wyraźnym cienkim przewarstwieniem łyszczykiem.

Spotykane są jako skały lite w Tatrach, Karpatach : na Dolnym Śląsku oraz w postaci głazów narzutowych (uprawnienia budowlane). Gnejs ma mniejsze zastosowanie od granitu, gdyż jest łupliwy i rozpada się warstwami pod działaniem mrozu.

Może być użyty na mury fundamentowe i chodniki oraz na tłuczeń drogowy. Sjenity składają się ze skalenia, hornblendy i biotytu.

Nazwa pochodzi oc m. Assuan w Egipcie, gdzie znajdowały się ogromne kamieniołomy, skąd dostarczane były materiały do budowy świątyń, piramid, obelisków itp. Budowa krystaliczno-ziarnista (program na telefon).

Właściwości podobne do granitu. Sjenit jako materiał budowlany jest równie ceniony jak granit, jest trwały, o dużej wytrzymałości, nadaje się do obróbki i polerowania.

Ze sjenitu wykonano w Warszawie niektóre części mostu Poniatowskiego, a w Puławach i Włocławku — licówkę filarów (program na komputer). Obecnie sjenit jest stosowany na kamień łamany i tłuczeń drogowy.

Dioryty składają się głównie z plagioklazu, hornblendy i biotytu. Budowę mają krystaliczno-ziarnistą, barwę zaś czarno-białą (nakrapianą). Właściwości posiadają podobne do granitu i sjenitu. Stosowane są na ciosy, materiały drogowe itp. W skład gabro wchodzą plagioklaz, piroksen, hornblenda i oliwin (program egzamin ustny).

Skład mineralogiczny

Jako domieszki mogą występować apatyt, magnetyt, piryt. Budowa gabro jest krystaliczno-ziarnista o bardzo zmiennej wielkości ziaren, zaś barwa czarna z odcieniem zielonym, czasem z białymi plamami (opinie o programie). Jako materiał nadaje się do polerowania.

Jego odmiana zawierająca minerał labrador, nazywany labradorytem, po wypolerowaniu daje bardzo piękną iryzującą zielonka- woniebieską powierzchnię.

Gabro ma zastosowanie głównie na ciosy i materiały drogowe. Kamieniołomy gabro znajdują się w pow. kłodzkim (segregator aktów prawnych). Z labradorytu szwedzkiego wykonano licówkę pomnika Bohaterów Ghetta w Warszawie. Skład mineralogiczny porfirów odpowiada granitowi lub sjenitowi.

Budowa ich jest jednak bardzo drobnoziarnista, jednorodna, z wystającymi większymi kryształkami skalenia i kwarcu, zaś barwa dość różna, częściej czerwona, czasem ciemnoszara lub zielonkawa. Porfiry są bardzo trwałe i nadają się do polerowania.

Ich wytrzymałość jest nieco mniejsza od granitów. Stosowane są głównie jako kostka i tłuczeń drogowy.

Kamieniołomy porfiru znajdują się w pow. chrzanowskim, kłodzkim, wałbrzyskim i kamieniogórskim. W okolicach Chrzanowa i Krzeszowic znajdują się porowate porfiry, tzw. tufy porfirowe, które nadają się na fundamenty i ściany budynków; po zmieleniu używane są jako domieszki hydrauliczne (w stopniu nieco mniejszym niż tras) do zapraw (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Materiał eksploatowany zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Materiał eksploatowany zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Materiał eksploatowany zdjęcie nr 8 Materiał eksploatowany zdjęcie nr 9 Materiał eksploatowany zdjęcie nr 10
Materiał eksploatowany zdjęcie nr 11
Materiał eksploatowany zdjęcie nr 12 Materiał eksploatowany zdjęcie nr 13 Materiał eksploatowany zdjęcie nr 14
Materiał eksploatowany zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Materiał eksploatowany zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Materiał eksploatowany zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami