Blog

Gnicie drewna
W artykule znajdziesz:
Gnicie drewna

Wpływ obniżonych temperatur. Obniżone temperatury wywierają niewielki wpływ na drewno suche. Natomiast mokre drewno zamrożone w temp. - 10°C do - 12°C zmienia swe właściwości fizykomechaniczne i to przeważnie na korzyść. Drewno nasycone wodą i zamrożone w stosunku do niezamrożonego wykazuje podwyższenie wytrzymałości; następuje to wskutek tworzenia się lodu w porach i rurkach włoskowatych drewna (program uprawnienia budowlane na komputer).
Gnicie drewna następuje wskutek niszczenia go przez różnego rodzaju grzyby, szkodniki, które rozwijają się, jeżeli wilgotność drewno wynosi 18-20% i więcej.
Niektóre grzyby rozkładają tylko wewnętrzną zawartość komórek drzewnych, a inne rozkładają sam szkielet drewna, tj. ścianki komórek.
Zgnilizna drewna występuje w postaci dwóch typów:
1) zgnilizny powodowanej przypadkowymi zaciekami wody lub chwilowym ograniczeniem wentylacji,
2) zgnilizny powodowanej stałym zawilgoceniem otoczenia (np. w przypadku bardzo wilgotnej ziemi pod budynkiem itd). Zgnilizny pierwszego typu są mniej niebezpieczne od typu drugiego, ponieważ w pierwszym przypadku materiały drzewne mogą być suche i łatwa jest walka z objawami otwartego, powierzchniowego gnicia.
Najpospolitszym grzybem występującym w naszych budynkach jest grzyb domowy właściwy Merulius lacrimans (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zaatakowanie konstrukcji drewnianych przez grzyby spowodowane jest następującymi przyczynami:
a) dostawą na budowę zbyt wilgotnego i zarażonego drewna,
b) niestosowaniem na budowie konstrukcyjnej profilaktyką,
c) wadliwą eksploatacją konstrukcji drewnianych.
Czynnikiem decydującym przy rozwoju grzybów i procesów gnilnych w konstrukcjach drewnianych jest nadmierna wilgotność. Należy pamiętać, że suche drewno nie ulega gniciu, nawet jeżeli jest zarażone grzybami (uprawnienia budowlane).
Duże wydzielenie wody
Grzyby czerpiąc z powietrza tlen wytwarzają wodę. Niektóre rodzaje grzybów wytwarzają tak znaczne ilości wody, że wilgoć powstała w ten sposób może zmienić poważnie klimatyczne warunki wewnątrz pomieszczenia. Według badań Merza i Hoffmana - Merulius spp. i Coniophora cerebella produkują wodę przez rozkład substancji drewna. Miller (1932 r.) wyliczył, że celuloza zawarta w 1 m3 drewna zgniłego (w ilości 50°/o jego ciężaru właściwego) w stanie powietrzno-suchym może wytworzyć w czasie procesu gnicia 139 litrów wody, do której to ilości dochodzi jeszcze woda powstała z rozpadu pentozanów itp. Przy braku odparowania wilgotność drewna raptownie wzrasta w miarę postępowania rozkładu (program egzamin ustny).
Duże wydzielenie wody w okresie gnicia drewna tłumaczy znaczne podniesienie wilgotności pomieszczeń (opinie o programie).
Określenie maksymalnej wilgotności drewna, wymaganej przez grzyby drzewne, jest skomplikowane, ponieważ grzyby działając na drewno same wytwarzają wodę. Najodpowiedniejsza dla grzybów jest zawartość wilgoci w drewnie między 35 a 50%; jednak liczne gatunki jak Coniophora cerebella i Paxillus panucides rozwijają się znacznie lepiej przy większej wilgotności. Wilgotność drewna jest zależna od ciężaru objętościowego drewna i zawartości powietrza. Jeżeli drewno jest gęste, nie zawiera w porach powietrza, to przy małej zawartości wody następuje ograniczenie rozwoju grzyba. Jeżeli natomiast dla porównania weźmie się trociny, to ze względu na pulchność i napowietrzenie tego materiału wilgotność potrzebna dla rozwoju grzyba wynosi ok. 200%.
Próby praktyczne przeprowadzone na posadzkach wykazały, że przy wilgotności niższej niż 20% nie ma niebezpieczeństwa rozmnażania grzyba Meru- lius lacrimans na drewnie (segregator aktów prawnych).
W praktyce można przyjąć wg K. Gartwrigtha i W. Findlaya, że minimalna wilgotność drewna konieczna do rozwoju większości grzybów znajduje się w granicach 22-1-24%; drewno zawierające mniej niż 20% wilgotności jest zabezpieczone przed atakiem któregokolwiek z pospolitych grzybów powodujących rozkład.
Jak wynika z badań i obserwacji, suche drewno na powietrzu nie ulega gniciu, a rozkład drewna może ustać, jeżeli usunie się źródło wilgoci. Walka z grzybem może przynieść tylko wtedy dostateczne rezultaty, gdy stosuje się właściwą profilaktykę (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32