Gnicie drewna

Gnicie drewna

Wpływ obniżonych temperatur. Obniżone temperatury wywierają niewielki wpływ na drewno suche. Natomiast mokre drewno zamrożone w temp. - 10°C do - 12°C zmienia swe właściwości fizykomechaniczne i to przeważnie na korzyść. Drewno nasycone wodą i zamrożone w stosunku do niezamrożonego wykazuje podwyższenie wytrzymałości; następuje to wskutek tworzenia się lodu w porach i rurkach włoskowatych drewna (program uprawnienia budowlane na komputer).
Gnicie drewna następuje wskutek niszczenia go przez różnego rodzaju grzyby, szkodniki, które rozwijają się, jeżeli wilgotność drewno wynosi 18-20% i więcej.

Niektóre grzyby rozkładają tylko wewnętrzną zawartość komórek drzewnych, a inne rozkładają sam szkielet drewna, tj. ścianki komórek.
Zgnilizna drewna występuje w postaci dwóch typów:

1) zgnilizny powodowanej przypadkowymi zaciekami wody lub chwilowym ograniczeniem wentylacji,

2) zgnilizny powodowanej stałym zawilgoceniem otoczenia (np. w przypadku bardzo wilgotnej ziemi pod budynkiem itd). Zgnilizny pierwszego typu są mniej niebezpieczne od typu drugiego, ponieważ w pierwszym przypadku materiały drzewne mogą być suche i łatwa jest walka z objawami otwartego, powierzchniowego gnicia.
Najpospolitszym grzybem występującym w naszych budynkach jest grzyb domowy właściwy Merulius lacrimans (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zaatakowanie konstrukcji drewnianych przez grzyby spowodowane jest następującymi przyczynami:

a) dostawą na budowę zbyt wilgotnego i zarażonego drewna,

b) niestosowaniem na budowie konstrukcyjnej profilaktyką,

c) wadliwą eksploatacją konstrukcji drewnianych.
Czynnikiem decydującym przy rozwoju grzybów i procesów gnilnych w konstrukcjach drewnianych jest nadmierna wilgotność. Należy pamiętać, że suche drewno nie ulega gniciu, nawet jeżeli jest zarażone grzybami (uprawnienia budowlane).

Duże wydzielenie wody

Grzyby czerpiąc z powietrza tlen wytwarzają wodę. Niektóre rodzaje grzybów wytwarzają tak znaczne ilości wody, że wilgoć powstała w ten sposób może zmienić poważnie klimatyczne warunki wewnątrz pomieszczenia. Według badań Merza i Hoffmana - Merulius spp. i Coniophora cerebella produkują wodę przez rozkład substancji drewna. Miller (1932 r.) wyliczył, że celuloza zawarta w 1 m3 drewna zgniłego (w ilości 50°/o jego ciężaru właściwego) w stanie powietrzno-suchym może wytworzyć w czasie procesu gnicia 139 litrów wody, do której to ilości dochodzi jeszcze woda powstała z rozpadu pentozanów itp. Przy braku odparowania wilgotność drewna raptownie wzrasta w miarę postępowania rozkładu (program egzamin ustny).
Duże wydzielenie wody w okresie gnicia drewna tłumaczy znaczne podniesienie wilgotności pomieszczeń (opinie o programie).

Określenie maksymalnej wilgotności drewna, wymaganej przez grzyby drzewne, jest skomplikowane, ponieważ grzyby działając na drewno same wytwarzają wodę. Najodpowiedniejsza dla grzybów jest zawartość wilgoci w drewnie między 35 a 50%; jednak liczne gatunki jak Coniophora cerebella i Paxillus panucides rozwijają się znacznie lepiej przy większej wilgotności. Wilgotność drewna jest zależna od ciężaru objętościowego drewna i zawartości powietrza. Jeżeli drewno jest gęste, nie zawiera w porach powietrza, to przy małej zawartości wody następuje ograniczenie rozwoju grzyba. Jeżeli natomiast dla porównania weźmie się trociny, to ze względu na pulchność i napowietrzenie tego materiału wilgotność potrzebna dla rozwoju grzyba wynosi ok. 200%.

Próby praktyczne przeprowadzone na posadzkach wykazały, że przy wilgotności niższej niż 20% nie ma niebezpieczeństwa rozmnażania grzyba Meru- lius lacrimans na drewnie (segregator aktów prawnych).
W praktyce można przyjąć wg K. Gartwrigtha i W. Findlaya, że minimalna wilgotność drewna konieczna do rozwoju większości grzybów znajduje się w granicach 22-1-24%; drewno zawierające mniej niż 20% wilgotności jest zabezpieczone przed atakiem któregokolwiek z pospolitych grzybów powodujących rozkład.

Jak wynika z badań i obserwacji, suche drewno na powietrzu nie ulega gniciu, a rozkład drewna może ustać, jeżeli usunie się źródło wilgoci. Walka z grzybem może przynieść tylko wtedy dostateczne rezultaty, gdy stosuje się właściwą profilaktykę (promocja 3 w 1).

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Dodaj wpis:


Powiązane artykuły

Włókna szklane

Włókna szklane, znane jako generatory szklanokwarcowe, to materiał kompozytowy wytwarzany z włókien elektrycznych, które są emitowane zamiast urządzenia ludzkiego włosa.…

Materiał elewacyjny

Materiał elewacyjny do materiału używanego do pokrywania zewnętrznych ścian budynków w celu ochrony przed ich dostępem oraz nadania im estetycznego…

Drabiny ewakuacyjne

Drabiny ewakuacyjne to specjalne urządzenie, które jest natychmiast opuszczane przez budynki lub elementy z dodatkowym piętrem w przypadku awarii lub…

Okna dachowe

Okna dachowe, znane również jako okna połaciowe lub okna strychowe, do okien umieszczonych w połaci dachowej budynku. Są one montowane…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !