Blog
Gnojowica
W artykule znajdziesz:
Gnojowica
Gnojownia - pomieszczenie lub miejsce z nieprzepuszczalnym podłożem na zewnątrz budynków inwentarskich służące do przechowywania i fermentacji obornika (program uprawnienia budowlane na komputer).
Gnojownica, gnojowica - przefermentowana mieszanina kału i moczu zwierząt gospodarskich z wodą, cenny nawóz organiczny.
Gnojówka - przefermentowany mocz zwierząt gospodarkich, cenny nawóz organiczny azotowo-potasowy.
Godło arkusza mapy - umowny symbol danego arkusza mapy wyrażony oznaczeniem cyfrowym lub cyfrowo-literowym, umożliwiający geograficzną lokalizację arkusza mapy.
Godzina, h jednostka czasu równa 3600 sekundom, stanowiąca 1/24 część doby gwiazdowej (g. g w i a z d o w a) lub średniej słonecznej.
Gofrowanie - technika dwustronnego wytłaczania ozdobnych faktur na powierzchni skóry, tkanin, blach bądź papieru wykonywana za pomocą dwóch walców działających równocześnie, jednego o wzorze wypukłym, drugiego o wzorze wklęsłym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Golec - skóra owcy domowej o odrościc wełny do 10 mm.
Gołoledź - szklista pokrywa lodowa tworząca się przy temperaturze bliskiej 0°C wskutek zamarzania spadających przechłodzonych kropli deszczu, mżawki lub opadania mgły; g. powstaje również z opadu nie przechłodzonego, jeśli zetknie się on z podłożem silnie wyziębionym.
Gonciarnia - oddział zakładu drzewnego, w którym wyrabia się gonty (uprawnienia budowlane).
Gondola - oprofilowana część statku powietrznego znajdująca się poza jego kadłubem lub skrzydłem, zazwyczaj pod skrzydłem samolotu, mieszczą silnik i najczęściej również chowane podwozie; g. pasażerskie stanowią pomieszczenie załogi i pasażerów (np. pod kadłubem sterowca) lub służą do przewozu chorych i rannych (np. w śmigłowcach sanitarnych) (program egzamin ustny).
Gong elektryczny - sygnalizator akustyczny składający się np. ze zwisających swobodnie prętów metalowych uderzanych w określony sposób przez młoteczki; drgania mechaniczne prętów są przetwarzane za pomocą przetwornika elektroakustycznego na drgania elektryczne, a następnie wzmacniane i doprowadzane do głośnika; g.e. używane są np. w teatrach, kinach oraz w radiu i telewizji.
Goniec - część mechanizmu krosna klasycznego przekazująca bezpośrednio napęd na czółenko (uderzająca w czółenko); g. jest wykonywany z prasowanej skóry (dawniej bawolej) lub z tworzywa sztucznego.
Goniofotometr - urządzenie pomiarowe, pozwalające mierzyć wielkości promieniste (natężenie promieniowania, światłość, luminancję) w zależności od kąta wypromieniowania.
Goniometr
Goniometr - przyrząd do pomiaru kątów i wyznaczania kierunków, np. w krystalografii do mierzenia kątów między ścianami kryształów, w geodezji do mierzenia kątów poziomych w terenie.
Guniometria 1 - dział trygonometrii zajmujący się badaniem elementarnych własności funkcji trygonometrycznych (opinie o programie).
Goniometria - dział krystalografii zajmujący się mierzeniem kątów między ścianami kryształów.
Gont - deszczułka klinowa z drewna przeważnie drzew iglastych, służąca do krycia dachów; z jednej strony ma wpust, z drugiej grzebień, co umożliwia łączenie g.
gontowanic - stopniowy zanik wcześniejszych faz rejestrowanej fali refrakcyjnej w miarę oddalania się od punktu wzbudzania.
Gorąca linia - jednołączowy łańcuch telekomunikacyjny, umożliwiający w razie pilnej potrzeby natychmiastowe nawiązanie łączności.
Gorący - silnie promieniotwórczy; (2) (o urządzeniach) przeznaczony do prac z substancjami silnie promieniotwórczymi (np. komora gorąca, laboratorium gorące).
Gording - lina do podciągania dolnego liku żagla rejowego przy zwijaniu żagla (segregator aktów prawnych).
Gorsetowość - siodłowość.
Gorzelnia - zakład produkujący alkohol etylowy metodą fermentacyjną.
Gorzelnietwo - przemysłowa produkcja alkoholu etylowego metodą fermentacyjną; surowcem dla g. są produkty zawierające cukier zdolny do fermentacji (melasa, owoce) albo węglowodany, które można przeprowadzić w fermentujący cukier przez działanie enzymów (zboże, ziemniaki) lub działanie kwasów mineralnych (drewno).
Gospodarka energetyczna - zaopatrywanie zakładów przemysłowych w energię do celów produkcyjnych i innych oraz doprowadzanie potrzebnych postaci i ilości energii do miejsc zapotrzebowania dotyczy energii elektrycznej, cieplnej, gazu, sprężonego powietrza i in (promocja 3 w 1).
Gospodarka konserwacyjno-remontowa - całokształt czynności związanych z utrzymaniem w należytym stanie technicznym, eksploatacją i remontami środków trwałych w danym zakładzie przemysłowym.
Gospodarka magazynowa - działalność techniczna, ekonomiczna i organizacyjna w skali kraju, regionu, branży, przedsiębiorstwa lub innej jednostki organizacyjnej, związana z magazynowaniem dóbr materialnych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32