Blog

14.04.2020

Gnojowica

W artykule znajdziesz:

Gnojowica

Gnojowica

Gnojownia - pomieszczenie lub miejsce z nieprzepuszczalnym podłożem na zewnątrz budynków inwentarskich służące do przechowywania i fermentacji obornika (program uprawnienia budowlane na komputer).
Gnojownica, gnojowica - przefermentowana mieszanina kału i moczu zwierząt gospodarskich z wodą, cenny nawóz organiczny.
Gnojówka - przefermentowany mocz zwierząt gospodarkich, cenny nawóz organiczny azotowo-potasowy.

Godło arkusza mapy - umowny symbol danego arkusza mapy wyrażony oznaczeniem cyfrowym lub cyfrowo-literowym, umożliwiający geograficzną lokalizację arkusza mapy.
Godzina, h  jednostka czasu równa 3600 sekundom, stanowiąca 1/24 część doby gwiazdowej (g. g w i a z d o w a) lub średniej słonecznej.
Gofrowanie - technika dwustronnego wytłaczania ozdobnych faktur na powierzchni skóry, tkanin, blach bądź papieru wykonywana za pomocą dwóch walców działających równocześnie, jednego o wzorze wypukłym, drugiego o wzorze wklęsłym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Golec - skóra owcy domowej o odrościc wełny do 10 mm.
Gołoledź - szklista pokrywa lodowa tworząca się przy temperaturze bliskiej 0°C wskutek zamarzania spadających przechłodzonych kropli deszczu, mżawki lub opadania mgły; g. powstaje również z opadu nie przechłodzonego, jeśli zetknie się on z podłożem silnie wyziębionym.
Gonciarnia - oddział zakładu drzewnego, w którym wyrabia się gonty (uprawnienia budowlane).

Gondola - oprofilowana część statku powietrznego znajdująca się poza jego kadłubem lub skrzydłem, zazwyczaj pod skrzydłem samolotu, mieszczą silnik i najczęściej również chowane podwozie; g. pasażerskie stanowią pomieszczenie załogi i pasażerów (np. pod kadłubem sterowca) lub służą do przewozu chorych i rannych (np. w śmigłowcach sanitarnych) (program egzamin ustny).
Gong elektryczny - sygnalizator akustyczny składający się np. ze zwisających swobodnie prętów metalowych uderzanych w określony sposób przez młoteczki; drgania mechaniczne prętów są przetwarzane za pomocą przetwornika elektroakustycznego na drgania elektryczne, a następnie wzmacniane i doprowadzane do głośnika; g.e. używane są np. w teatrach, kinach oraz w radiu i telewizji.
Goniec - część mechanizmu krosna klasycznego przekazująca bezpośrednio napęd na czółenko (uderzająca w czółenko); g. jest wykonywany z prasowanej skóry (dawniej bawolej) lub z tworzywa sztucznego.
Goniofotometr - urządzenie pomiarowe, pozwalające mierzyć wielkości promieniste (natężenie promieniowania, światłość, luminancję) w zależności od kąta wypromieniowania.

Goniometr

Goniometr - przyrząd do pomiaru kątów i wyznaczania kierunków, np. w krystalografii do mierzenia kątów między ścianami kryształów, w geodezji do mierzenia kątów poziomych w terenie.
Guniometria 1 - dział trygonometrii zajmujący się badaniem elementarnych własności funkcji trygonometrycznych (opinie o programie).

Goniometria - dział krystalografii zajmujący się mierzeniem kątów między ścianami kryształów.
Gont - deszczułka klinowa z drewna przeważnie drzew iglastych, służąca do krycia dachów; z jednej strony ma wpust, z drugiej grzebień, co umożliwia łączenie g.
gontowanic - stopniowy zanik wcześniejszych faz rejestrowanej fali refrakcyjnej w miarę oddalania się od punktu wzbudzania.
Gorąca linia - jednołączowy łańcuch telekomunikacyjny, umożliwiający w razie pilnej potrzeby natychmiastowe nawiązanie łączności.
Gorący - silnie promieniotwórczy; (2) (o urządzeniach) przeznaczony do prac z substancjami silnie promieniotwórczymi (np. komora gorąca, laboratorium gorące).
Gording - lina do podciągania dolnego liku żagla rejowego przy zwijaniu żagla (segregator aktów prawnych).
Gorsetowość - siodłowość.
Gorzelnia - zakład produkujący alkohol etylowy metodą fermentacyjną.
Gorzelnietwo - przemysłowa produkcja alkoholu etylowego metodą fermentacyjną; surowcem dla g. są produkty zawierające cukier zdolny do fermentacji (melasa, owoce) albo węglowodany, które można przeprowadzić w fermentujący cukier przez działanie enzymów (zboże, ziemniaki) lub działanie kwasów mineralnych (drewno).
Gospodarka energetyczna - zaopatrywanie zakładów przemysłowych w energię do celów produkcyjnych i innych oraz doprowadzanie potrzebnych postaci i ilości energii do miejsc zapotrzebowania dotyczy energii elektrycznej, cieplnej, gazu, sprężonego powietrza i in (promocja 3 w 1).

Gospodarka konserwacyjno-remontowa - całokształt czynności związanych z utrzymaniem w należytym stanie technicznym, eksploatacją i remontami środków trwałych w danym zakładzie przemysłowym.
Gospodarka magazynowa - działalność techniczna, ekonomiczna i organizacyjna w skali kraju, regionu, branży, przedsiębiorstwa lub innej jednostki organizacyjnej, związana z magazynowaniem dóbr materialnych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami