Blog

20.08.2021

Umowy licencyjne

W artykule znajdziesz:

Umowy licencyjne

Umowy licencyjne

W roku 1956 rozwiązano za obopólną zgodą umowy licencyjne i wypłacono firmom szwedzkim odszkodowania za rozwiązanie umów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Od tego czasu, dzięki stałemu postępowi polskiej myśli technicznej, przemysł autoklawizowanych betonów komórkowych rozwinął się znacznie i obecnie 11 czynnych zakładów w Polsce produkuje ok. 1,8 miliona m3 tego materiału rocznie.

W dużym uproszczeniu rozróżniamy następujące główne rodzaje betonów komórkowych:
- spulchniane przez fizyczne mieszanie piany z zaprawą (pianobetony),
- spulchniane na drodze reakcji chemicznych powodujących wydzielanie gazów (gazobetony) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Obydwa rodzaje mogą być poddane dojrzewaniu w naturalnych warunkach atmosferycznych (nieautoklawizowane) lub w warunkach wysokiego ciśnienia pary w autoklawach (autoklawizowane).
Ponieważ okazało się w praktyce, że w skali przemysłowej najbardziej korzystna i wygodna jest metoda wytwarzania betonu komórkowego spulchnianego chemicznie (wydzielanie wodoru ze środowiska alkalicznego pod wpływem rozdrobnionego aluminium) i poddawania go dojrzewaniu w autoklawach - omówienie tej metody jest głównym tematem niniejszej pracy. Beton komórkowy nie został jeszcze w literaturze technicznej ściślej zdefiniowany (uprawnienia budowlane).

Autoklawizowany beton komórkowy spulchniony na drodze reakcji chemicznej gazem jest materiałem budowlanym o wysokim stopniu homogenizacji mikrokruszywa typu kwarcowego, naturalnego (np. piasek) lub mikrokruszywa gliniano-żelaziano-kwarcowego sztucznego (popioły lotne, żużle itp.) ze spoiwem hydraulicznym lub powietrznym. Beton ten odznacza się równomiernie zorganizowaną strukturą komórkową i wysokim stopniem wykrystalizowania żelu tobermorytowego.

Badania naukowe

Materiał ten różni się od betonu zwykłego przede wszystkim znacznie wyższym stopniem wykrystalizowania żelu (program egzamin ustny).
Handlowe nazwy autoklawizowancgo betonu komórkowego nie określają istotnych jego cech a tylko z grubsza klasyfikują go wg technologii. I tak np. istnieją dla tego typu betonu nazwy zagraniczne.

Są to nazwy umowne, które tylko z pewnym przybliżeniem dają pojęcie o materiale, niezależnie od tego, że niemal każda z wymienionych nazw obejmuje parę klas jakościowych oraz co najmniej 3 lub więcej odmian ciężaru objętościowego od 0,25 kG/dcm3 do 0,90 kG/dcm3.
Odrębności recepturowe, objęte często tajemnicą produkcyjną i zastrzeżeniami patentowymi, powodują, że w produkcji uzyskuje się różny niekiedy jakościowo materiał.
Badania naukowe w tym zakresie praktycznie biorąc dopiero się zaczęły i jeszcze w tej dziedzinie jest dużo spraw niewyjaśnionych (opinie o programie).
Perspektywa rozwoju jest zatem bardzo duża. Postęp techniczny w budownictwie przyniesie zapewne dalszy poważny rozwój tego materiału.

Problem ten staje się tym bardziej aktualny, że zagadnienie zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych ludności oraz potrzeb stale rozwijającego się przemysłu wymagającego budowy nowych obiektów stawia wobec producentów i organizatorów przemysłu i montażu budowlanego tak wielkie zadania, że wykonanie ich materiałami tradycyjnymi wychodzi poza ramy realnych możliwości (segregator aktów prawnych).
Już bardzo pobieżny i nieskomplikowany rachunek wykazuje, iż w kraju o średnim rozwoju przemysłowym należy na jednego nowego obywatela zabezpieczyć ok. 200 ton materiałów budowlanych potrzebnych dc wykonania dla niego mieszkania, warsztatu pracy, budynków socjalnych, handlowych, kulturalnych, obiektów komunikacyjnych itp. W skali przyrostu naturalnego naszego kraju ilość ta wzrasta do 120 min ton materiałów budowlanych rocznie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę przyrost naturalny na całym świecie, to dojdziemy do wniosku, iż istniejące obecnie środki transportu nie będą zdolne przewieźć tak olbrzymich mas materiałów budowlanych (promocja 3 w 1).

Jednym z kierunków rozwiązywania tego trudnego problemu jest masowa produkcja i zastosowanie betonu komórkowego, który jest 2,5-4 razy lżejszy od tradycyjnych materiałów ściennych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami