Blog

05.03.2022

Górne krawędzie ław

W artykule znajdziesz:

Górne krawędzie ław

Górne krawędzie ław ustawia się w przybliżeniu poziomo, a wysokość ich zależna jest od wysokości górnej części fundamentów (drut naciągnięty pomiędzy przeciwległymi ławami powinien znajdować się powyżej górnej powierzchni fundamentu). Jeżeli projektowany budynek przylega do istniejącego, ławę wzdłuż ściany szczytowej stanowi deska przymocowana hakami do ściany istniejącej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Po założeniu ław opuszcza się piony na gwoździe palików wytyczonych w liniach głównych budynku, naciąga się wzdłuż kierunków pionów cienki drut stalowy i oznacza się te kierunki na przeciwległych ławach, wykonując w nich nacięcia lub wbijając w nie gwoździe. Ustalenie punktów na ławach sprawdza się przez powtórne opuszczenie pionów nad palikami wzdłuż naciągniętych drutów (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ponadto wyznaczone na ławach punkty osiowe kontroluje się przez pomiar taśmą odstępów pomiędzy nimi, a pod punktami wyznaczonymi na ławach stabilizuje się dla kontroli pale z gwoździami oznaczającymi położenie osi. Aby zapewnić możliwie prostą linię drutu, należy naprężyć go za pomocą zawieszonych ciężarów (np. cegieł) lub naciągnąć i przywiązać do gwoździ. Dla budynków dużych punkty na ławach wyznacza się teodolitem, tycząc linie wzdłuż palików przy dwóch położeniach lunety (uprawnienia budowlane).

Po ustaleniu na ławach punktów kierunków głównych odmierza się od tych punktów odcinki równe grubości ław fundamentowych, ścian podziemia i przyziemia, a końce tych odcinków ustala się przez nacięcia lub wbicie gwoździ. Ustalone w ten sposób punkty wyznaczają linie, których odpowiednie przecięcia znajdują się w liniach pionowych nad wytyczonymi punktami budynku (oznaczonymi gwoździami na palikach) (program egzamin ustny).

Niezależnie od zasadniczej osnowy wysokościowej zakłada się na placu budowy dodatkowe repery w celu wysokościowego usytuowania poszczególnych elementów budowli. Repery należy osadzać na ścianach budynków nie podlegających osiadaniu lub w gruncie poza obrębem osiadania występującego na skutek obciążenia budynkiem. Na placach budowy stosuje się również repery nietypowe, które odgrywają rolę reperów roboczych (opinie o programie).

Wysokości reperów

Liczba reperów, rodzaj stabilizacji i dokładność ich wyznaczenia zależą od rodzaju i wielkości budowli. Zasadą jest, aby zakładać co najmniej dwa repery do obsługi danego obiektu. Powinny być one zakładane w takich miejscach, aby wszystkie potrzebne wysokości szczegółów obiektu można było wyznaczyć z jednego stanowiska niwelatora. Wysokości reperów należy sprawdzać co najmniej raz w miesiącu (segregator aktów prawnych). Wysokości reperów roboczych wyznacza się na podstawie niwelacji geometrycznej w nawiązaniu do przyjętego zerowego poziomu odniesienia. Poziom ten ustala się zwykle na placu budowy jako poziom zerowy lokalny różniący się o znaną wysokość od poziomu odniesienia istniejącej sieci niwelacyjnej lub od poziomu wybranego punktu stałego, np. od poziomu określonego punktu na narożniku nie osiadającego cokołu istniejącego budynku sąsiedniego. W praktyce obiera się zwykle zerowy poziom na wysokości górnej powierzchni podłogi przyziemia, przy czym wysokości w górę liczy się jako dodatnie, zaś w dół jako ujemne. Przy wznoszeniu budynków kolejowych z rampami poziomem zerowym jest poziom wierzchu główki szyny w ustalonym miejscu.

Wysokości elementów projektowanych budowli, np. poziomów fundamentów, podłóg i stropów, wyznacza się za pomocą niwelacji geometrycznej nawiązanej do geodezyjnej osnowy wysokościowej. w pale, zabezpieczamy płotkami, a w dalszej kolejności niwelujemy dwukrotnie, nawiązując do dwóch reperów roboczych. Odchyłka niezamknięcia ciągu pomiędzy reperami roboczymi nie powinna przekraczać ± 20 mm (promocja 3 w 1).

W terenie trudnym do bezpośredniego pomiaru długości stosujemy metodę przecięć osiowych przy użyciu dwóch teodolitów ustawionych jeden kolejno nad punktami osi podłużnej, a drugi nad punktami osi poprzecznej bazy (rys. 3-14). Przecięcie się kierunków przy celowaniu do przeciwległych punktów baz wyznacza położenie punktu osiowego fundamentu.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami