Blog
Wpływ odkształceń postaciowych
W artykule znajdziesz:
Wzajemne przesuwanie się cząstek powoduje ich nieuniknioną rotację i zmianę struktury gruntu. Stroganow [24] podaje, że wzrost objętości jest wprost proporcjonalny do początkowego zagęszczenia gruntu. Towarzyszący odkształceniu postaciowemu gruntu wzrost objętości dla dwu różnych piasków (wg Stroganowa). Obserwacje odkształceń w warunkach obciążenia powodującego jedynie wzrost dewiatora stanu naprężenia-wskazują, że dla luźnych gruntów sypkich i gruntów spoistych o konsystencjach plastycznej lub miękkoplastycznej początkowo zachodzi ubytek objętości (zagęszczenie) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wynika to ze stanu równowagi chwiejnej struktury tych gruntów. W miarę rozwoju odkształceń postaciowych można się jednak spodziewać i w tych gruntach występowania nieznacznego rozluźnienia (dodatniego odkształcenia objętościowego) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W ogólnym przypadku przy złożonym stanie naprężenia próbka gruntu będzie stale zmieniać stopień zgęszczenia stąd wpływ odkształceń postaciowych na objętościowe będzie złożoną funkcją stanu odkształcenia i nie da się aproksymować liniową zależnością. Przy dużych odkształceniach postaciowych można się jednak spodziewać zanikania odkształceń objętościowych towarzyszących procesowi i ustalenia się gęstości ośrodka (uprawnienia budowlane).
Ustawowymi cechami fizycznymi gruntu są jego porowatość i wilgotność, przypadku gruntów sypkich najistotniejsze znaczenie posiada stopień, który jest funkcją porowatości. Wilgotność w gruntach sypkich z uwagi na duży wymiar ziaren i brak reakcji fizykochemicznych nie wpływa w tym co zagęszczenie na własności mechaniczne. Jak to można zauważyć na rys (program egzamin ustny).
Grunt luźny
wzrost wyjściowego stopnia zagęszczenia powoduje wyraźną zmianę zależności naprężenie - odkształcenie; krzywa charakterystyczna staje bardziej stroma i wykazuje wyraźniejsze przegięcie w pobliżu punktu (granicy wytrzymałości). Grunt zagęszczony osiąga granicę wytrzyma- przy znacznie mniejszym odkształceniu niż grunt luźny. Zjawisko ma charakter jak w przypadku innych materiałów np. stali; w miarę wzrostu wytrzymałości wzrasta kruchość materiału (opinie o programie).
Na charakter wykresu intensywność naprężenia - odkształcenie podłużne na podstawie badań Kondnera. Wykresy te uzyskano dla próbek ilu o naruszonej strukturze przy prędkości odkształcenia ex = 100% godz. Regulację wilgotności osiągano poprzez odsączanie się wody przy odpowiednio wysokim ciśnieniu hydrostatycznym. Po zaprzestaniu odsączania się wody z próbki ciśnienie obniżano do pewnej wielkości. Stosunek tych dwu ciśnień nazywa się współczynnikiem prekonsolidacji, a sam proces odsączania się wody konsolidacją. Pojęcie konsolidacji będzie szerzej wyjaśnione w następnym punkcie oraz rozdziale C. Im wyższy współczynnik prekonsolidacji tym mniejsza wilgotność i stopień plastyczności próbki gruntu (segregator aktów prawnych).
Mniejsza wilgotność, a tym samym i stopień plastyczności, tym grunt spoisty wykazuje wyższą wytrzymałość. W procesie obciążania zmiana wilgotności i zmiana stopnia zagęszczenia próbki gruntu jest zależna od wielkości odkształceń objętościowych. W przypadku złożonego stanu naprężenia w gruncie, jaki występuje zazwyczaj w normalnych warunkach eksploatacyjnych pod budowlą, w różnych punktach występują różne wartości naprężeń średnich. Wywołuje to różną podatność gruntu w tych punktach bo moduł proporcjonalności pomiędzy naprężeniem i odkształceniem będzie większy tam, gdzie większą wartość ma pierwszy niezmiennik stanu naprężenia. W efekcie grunt przed obciążeniem jednorodny i izotropowy podczas obciążania powodującego niejednorodny stan naprężeń i odkształceń zaczyna wykazywać niejednorodność własności mechanicznych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32