Blog

20.04.2020

Gorsze warunki

W artykule znajdziesz:

Gorsze warunki

Gorsze warunki

Gorsze warunki panują w okresie przejściowym, gdy zachodzą duże wahania w zapotrzebowaniu ciepła do ogrzewania pomieszczeń, gdyż wydajność pieca o dużej pojemności cieplnej nie może szybko dostosować się do tych zmian (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dla wykorzystania dolnej powierzchni pieca jako powierzchni grzejnej, nowoczesne piece ustawia się na nóżkach albo na cokołach.

Wymiary kafli są ustalone w normie DIN 409. Zakładając kafle kwadratowe o wymiarach 22 X 22 cm można przyjąć również niezbędne części żelazne jak ruszty, drzwiczki paleniskowe, wyczystki itd. jako znormalizowane (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wzory i wytyczne budowlane umożliwiają rzemieślnikowi prawidłowe technicznie wykonanie pieca. Możliwość korzystania z materiału ceramicznego w różnorodnej postaci pozwala dostosować wygląd pieca do każdego stylu i upodobań.
Do palenia w piecach najlepsze są bogate w gazy, długopłomienne gatunki opału, jak brykiety z węgla brunatnego, drewno, torf i pewne gatunki węgla kamiennego o niezbyt wysokiej temperaturze spalania. Pod wpływem temperatury panującej w palenisku elementy konstrukcyjne pieca wydłużają się. Ruszt musi mieć zatem odpowie dnie luzy w konstrukcji podstawy (uprawnienia budowlane). Ściany paleniska należy wykonać niezależnie od zewnętrznego płaszcza kaflowego. Od góry palenisko jest zamknięte płytą wierzchnią położoną swobodnie tak, że wydłużanie silnie nagrzanych materiałów umieszczonych wewnątrz pieca nie przenosi się na kafle, które w ten sposób nie ulegają pękaniu. Powierzchnia wynosi 1/80 - 1/120 powierzchni grzejnej pieca.
Wymiary nieckowatej komory spalania muszą być tak duże, aby mogła ona mieścić odpowiednią ilość opału do jednorazowego nagrzania pieca (program egzamin ustny).
Ze względu na grubość ścian pieców kaflowych rozróżnia się: ciężkie, średnie i lekkie piece.

Grubościenne piece

Grubościenne piece poza dużą pojemnością cieplną i niskimi temperaturami powierzchni charakteryzują się także niskimi jednostkowymi wydajnościami cieplnymi. Przekrój średnio masywnego pieca z pionowymi i poziomymi kanałami obiegowymi i piekarnikiem. Ważną sprawą jest łatwy dostęp do kanałów przez otwory wyczystne. W lekkich piecach nie stosuje się zwykle pionowych kanałów. Pojemność cieplna takiego pieca nie wystarcza na dłuższe przerwy w paleniu, trzeba częściej dokładać opał albo stale utrzymywać ogień w piecu. Ciężkie piece kaflowe, długo utrzymujące ciepło, używane są najczęściej w okolicach o długiej i ostrej zimie (Europa wschodnia i środkowa, miejscowości górskie), zaś lekkie piece w klimacie umiarkowanym (Europa zachodnia, wybrzeża). Sprawność dobrze wykonanego, szczelnego pieca kaflowego zawiera się między 70 - 80% (opinie o programie).
Torf i drewno lepiej jest spalać w piecach specjalnie do tego przystosowanych. Wspomniane rodzaje opału wymagają szczególnie obszernych palenisk i doprowadzenia z góry podgrzanego powietrza dla zapewnienia całkowitego spalania niespalonych gazów wydobywających się z obszaru spalania.

Obsługa takiego pieca musi być umiejętna, ponieważ powietrze doprowadzone z góry potrzebne jest tylko na początku okresu spalania, później zaś jego nadmiar pogarsza wydajność i wykorzystanie cieplne pieca. Często stałe piece kaflowe wbudowuje się w ścianę działową między dwoma pomieszczeniami tak, że z jednego miejsca opalania można ogrzewać dwa pokoje. W takich przypadkach zaleca się wbudowanie kanałów dla ciepłego powietrza, które powiększają oddawanie ciepła powierzchni grzejnych przez konwekcję i jednocześnie umożliwiają osobną regulację dostarczania ciepła do poszczególnych pomieszczeń (segregator aktów prawnych).

Piece kaflowe jako piece przenośne mogą mieć małą i średnią wydajność. Pojemność cieplna pieców przenośnych jest mniejsza niż pieców stałych, natomiast temperatury powierzchniowe są wyższe; często zaopatruje się takie piece we wstawkę żelazną do ciągłego palenia. Przeważnie stosuje się piece z górnym spalaniem, w których drzwiczki, elementy regulacyjne, ruszty i inne części paleniska są praktycznie takie same jak w piecach żelaznych (promocja 3 w 1). Wskazówki dotyczące budowy i badania przenośnych pieców kaflowych zawarto w odpowiednich normach ), które odnoszą się zarówno do pieców wykonywanych fabrycznie, jak i przez rzemieślników.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami