Blog

Pakt stalowy zdjęcie nr 2
05.09.2022

Gospodarka hodowlana

W artykule znajdziesz:

Pakt stalowy zdjęcie nr 3
Gospodarka hodowlana

Największe znaczenie spośród upraw zbożowych maj.]: pszenica (953 tys. I -1998), zajmująca 2 i, 5% oraz kukurydza (I 2 59 tys. t), obejmująca 26,2% pow. gruntów ornych. Wśród roślin przemysłowych najważniejsze są: buraki cukrowe (1452 tys. t), słonecznik (199 lys. I) oraz tytoń (24 lys. t). Zbiory warzyw wynosiły w 1998 ok. 501 tys. I, a owoc ów 567 tys. t. Duże znaczenie, zwł. ze względu na warunki klimatyczne i glebowe, ma uprawa winogron (program uprawnienia budowlane na komputer). Obszar winnic ciągnie się od pd. po centralną część kraju, a zbiory w 1998 wyniosły 54 i tys.

Gospodarka hodowlana odgrywa znacznie mniejszą rolę, a liczebność pogłowia zwierząt hodowlanych wykazuje w latach 90. tendencje spadkowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pogłowie bydła obniżyło się z ok. 1 min szt. na początku lat 90. do 469 tys. szt. w I998, pogłowie trzody chlewnej spadło natomiast z ok. 2 min do 866 tys. szt. Największą stabilnością cechowało się pogłowie owiec i kóz, które obniżyło się z I 594 do I I 20 tys. szt.

Mołdawia jest uboga w surowce mineralne (uprawnienia budowlane). Pozyskuje się tu jedynie surowce budowlane: wapienie, piaski i żwiry oraz gliny. Produkcja energii elektrycznej, wynosząca ok. I 0 mld kWIi, pochodziła w większości z elektrowni cieplnych bazujących na ukraińskim węglu kamiennym. Największe z nic h położone są w Dniestrowsku koło Tyraspola oraz w Kiszyniowie i Biele ach. Na pn. od Dubossary wybudowano po wojnie elektrownię wodną na Dniestrze.

Zakłady przemysłu maszynowego i elektromaszynowego zlokalizowane są w: Kiszyniowie (traktory, lodówki) oraz Tyraspolu i Biele ach. W Kiszyniowie znajdują się również zakłady farmaceutyczne i chemiczne (włókna sztuczne). Największe znaczenie ma jednak przemysł spożywczy, w tym przede wszystkim: winiarski, przetwórstwa owocowo-warzywnego, cukierniczy i olejarski (program egzamin ustny).

Sieć transportowa kraju

Najważniejszymi partnerami handlowymi Mołdawii pozostają nadal państwa byłego ZSRR, zwl. Rosja i Ukraina. Z ogólnej wartości importu, wynosząc ej 104 5 min USD (1998), ok. 60% pochodziło z tych dwóch państw. Kierowano do nic h również ok. 55% wartości mołdawskiego eksportu, wynoszącej w 1998 jedynie 644 min IJSI). W strukturze towarowej eksportu dominują towary rolno-spożywcze oraz wyroby przemysłu lekkiego i maszynowego. W strukturze towarowej importu [przeważają paliwa (ropa naftowa i węgiel kamienny) oraz maszyny i środki transportu (opinie o programie).

Sieć transportową kraju stanowią gł. szlaki drogowe, których łączna dł. wynosi ok. 2 I tys. km, z czego jedynie ok. połowa posiada utwardzoną nawierzchnię. W transporcie kolejowym najważniejszą rolę odgrywa linia z Odessy przez Tyraspol, Kiszyniów, Jassy do Bukaresztu i Sofii, odgałęziająca się w Ungenach przy granicy rumuńskiej w kierunku pn. - do Biele i Czerniowiec. Żegluga śródlądowa na Dniestrze obejmuje odcinek o dł. ok. 700 km, od miasta Ataki po ujście. W transporcie lotniczym większe znaczenie ma jedynie port lotniczy w Kiszyniowie obsługujący połączenia międzynarodowe (segregator aktów prawnych).

Mołdawia zajmuje obszar historycznej krainy - Besarabii. Przez długi c zas region ten pozostawał na uboczu najważniejszych szlaków komunikacyjnych i turystycznych, a burzliwe dzieje sprawiły, że duża część zabytków kultury materialnej została zniszczona.

Gł. centrum komunikacyjnym oraz obsługi ruchu turystycznego jest stolica kraju - Kiszyniów. Miasto, powstałe w poł. XV w., zostało w dużym stopniu zniszczone w czasie II wojny światowej. Z zachowanych zabytków na uwagę zasługuje cerkiew Mazarakijowska z XVIII w., zwieńczona kopułami w kształcie dzwonów, co wyraźnie wyróżnia ją od tradycyjnych cerkwi prawosławnych. Drugim ważnym ośrodkiem turystycznym jest miasto Bendery położone na brzegu Dniestru, na miejscu starej osady słowiańskiej - Tigina. Po jej zdobyciu przez Genueńczyków powstała tu potężna twierdza spełniająca rolę strażnicy na szlaku handlowym. Po zajęciu (ego terenu przez Turków (XVI w.) miasto zostało nazwane Ben-de-re, co znaczy “umocniona przystań" i pełniło rolę twierdzy na krańcach imperium osmańskiego. Obecnie średniowieczne i późniejsze budowle obronne twierdzy i cytadeli należą do gł. zabytków miasta (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Pakt stalowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Pakt stalowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Pakt stalowy zdjęcie nr 8 Pakt stalowy zdjęcie nr 9 Pakt stalowy zdjęcie nr 10
Pakt stalowy zdjęcie nr 11
Pakt stalowy zdjęcie nr 12 Pakt stalowy zdjęcie nr 13 Pakt stalowy zdjęcie nr 14
Pakt stalowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pakt stalowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pakt stalowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami