Blog
Warsztaty Pińczowskie
W artykule znajdziesz:
Warsztaty Pińczowskie
Warsztaty Pińczowskie kultywujące manierystyczne formy do wieku XVIII, realizowały liczne zamówienia na różnego rodzaju dekoracje rzeźbiarskie i detale architektoniczne, a także wystroje całych kaplic, spławiane Wisłą m.in. do Włocławka (program uprawnienia budowlane na komputer). Najwybitniejszym ich dziełem jest dekoracja rzeźbiarska kaplicy Firlejów w Bejscach, należącej do licznej grupy renesansowych grobowych kaplic kopułowych, będących jednym / najciekawszych zjawisk sztuki polskiej XVI i I połowy XVII wieku.
Do grupy tej należą również, kaplice Fodygów przy kościele parafialnym w Chęcinach i późniejsza Branickich przy klasztorze franciszkanów, a także duża kaplica Oleśnickich na Świętym Krzyżu. Kontynuacją tego typu budowli są liczne w wieku XVII kaplice o barokowej dekoracji, jak ośmioboczna kaplica Różańcowa w Nowym Korczynie / 1663 r. Oprócz Pińczowa także w Chęcinach i Kunowie działały prężne ośrodki kamieniarskie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wiele obiektów interpretowano jako zbory innowiercze - kalwińskie, a przede wszystkim ariańskie.
Dzisiaj wiadomo, że w dużej mierze budowle te miały inne przeznaczenie, jak np. uważany do niedawna za zbór, rozebrany ostatnio dwór w Skowronnie. czy bóżnica w Wodzisławiu. Niektóre okazały się znacznie młodsze niż dotychczas sądzono, np. pochodząca zapewne z XVIII w. centralna klatka schodowa pałacu Fanckorońskich w Brzcziu koło Wodzisławia interpretowana jako kaplica kalwińska, czy lamus przy dworze Ludyni uchodzący za zbór ariański. Znamy także budowle wznoszone niewątpliwie jako świątynie reformacyjne (uprawnienia budowlane).
Zbory kalwińskie w Sobkowie (1560) i Oksie (1570) /budowano na planie krzyża greckiego. Na ogół jednak są to skromne budynki murowane o jednej lub dwóch izbach, z sienią i mieszkaniem ministra (proboszcza). Z XVI w pochodzą zbory w Węchadłowie (1569). Rakowic i Pęczelicach. z następnego stulecia niewielkie zbory w Cieszkowych i Kolosach (1659): trzy ostatnie przebudowane zostały na spichlerze (program egzamin ustny).
Dzieła architektury wczesnobarokowej
W wieku XVI pojawiają się duże murowane, ze sklepioną salą główną i renesansową dekoracją wnętrza. W najstarszej z nich, wystawionej w Szydłowie po 1534 r., późnogotycka bryła i kamieniarka łączą się z późnorenesansową dekoracją wnętrza i wieńczącym elewacje attykowym murkiem osłaniającym pogrążone dachy. Nieco późniejszą bóżnicę w Pińczowie, o bogatym wystroju wnętrza, również przykryto dachem pogrążonym (opinie o programie). Pochodzące z trzeciego i czwartego dziesięciolecia XVII w. budowle w Wodzisławiu, Chmielniku i Chęcinach odznaczały się wysokimi łamanymi dachami.
Wymienione obiekty należą do najwybitniejszych zabytków żydowskiego budownictwa sakralnego w Polsce. W wieku XVII i XVIII pojawiły się na Kielecczyźnie niezwykle oryginalne, a zniszczone do szczętu przez, hitlerowców, bóżnice drewniane, m.in. w Końskich, Rakowic i Ostrowcu Świętokrzyskim.
Przykładem nowożytnego założenia obronnego jest fortalieja w Sobkowie nad Nidą wzniesiona ok. 1560 roku.
Nowe tendencje w architekturze pojawiły się w początku XVII w. przede wszystkim we wnętrzach - w nowym sposobie podpierania sklepień i stiukowej dekoracji, jak w farze chęcińskiej przebudowanej na początku stulecia czy kolegiacie pińczowskiej wzniesionej w latach 1615-1619. Niebawem w prezbiterium lary szydłowskiej (1630) zastosowano obok układu bazylikowego system filarowo-ścienny (segregator aktów prawnych).
U schyłku I tercji wieku XVII powstały na Kielecczyźnie pierwsze dzieła architektury wczesnobarokowej.
Najwybitniejszym z nich jest pałac biskupi w Kielcach wzniesiony dla biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika w latach 1637-1641, najpewniej według projektu Jana Trevano. Piętrowa, prostokątna w rzucie bryła pałacu, z okazałymi loggiami na osi obu elewacji i czterema sześciobocznymi basztami-alkierzami na narożnikach, jest twórczą modyfikacją typu rezydencji, któremu początek dał Zamek Ujazdowski w Warszawie (promocja 3 w 1).
Osiowe położenie pałacu, rozbudowanego w I połowie XVIII w. o skrzydła, a także przebudowanej nieco wcześniej w duchu baroku romańskiej kolegiaty stanowi ośrodek kształtującego się od XII do XIX w. wyjątkowego zespołu zabudowy kieleckiego Wzgórza Zamkowego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32