Blog
Gospodarka zwierzęca
W artykule znajdziesz:
Gospodarka zwierzęca opiera na hodowli bydła. Na dość wysokim imię pogłowie koni (50 tys. wykorzystywanych gł. w pracach polo- h. stosunkowo niewiele jest natomiast, co wynika przede wszystkim z faktu, iż wieprzowina nie jest i przez muzułmańskie części społeczeństwa i z religijny). Należy podkreślić", że w1992 łączne pogłowie wszystkich zmniejszyło się o ponad 70% (program uprawnienia budowlane na komputer).
Bośnia i I Hercegowina jest krajem bogatym w surowce mineralne. Do należy zaliczyć: lignit (Banovici, rejon v i Banja Luki; I ,(> min t, 1995), rudy żelaza ija, Vareś), boksyty (na pd. zach. od Mosta- solice Bosanskiej Krupy). Rudy miedzi (okolice Mrkonjić Grad), a i ołowiu, chromu, manganu, srebra, rtęć i, ze solą kamienną. Sektor wydobywczy jest niej rozwiniętym działem przemysłu podstawę eksportu (ok. 70% w 1997). Istotnym problemem dobór energii elektrycznej. W 1992 w ponad I 5 mid kWh energii, a me tylko 2, i mid kWh (1998). Brawie 70% .u elektrycznej pozyskuje, a pozostałe cieplne. Łęczna moc wszystkich •owili w kraju wynosi 2400 MW (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Sektor przemysłowy (wraz z przemysłem) wytwarza ok. 21,4% BKB Muzułmańsko-Chorwackiej oraz 22, f% Republiki Serbskiej i cechuje się dużą rozwoju (ok. 55% w 1998) (program egzamin ustny). Znać zna zakładów przemysłu przetwórczego ponownie produkcję, obecnie w części muzułmańsko. mała prywatyzacja daje szansę na ‘mienie kolejnych. Najważniejszą gałęzi.) przetwórczego jest hutnictwo bazu- ~a rodzimych surowcach. Gł. kombinaty ze zostały zlokalizowane m.in. w: Mosta- iż\ k. Sarajewa, Vareś, Zenicy rolę odgrywaj.) również przemysłu drzewnego i c elulozowego Travnik, Prijedor, Banja Luka, Sarajewo, chemicznego (Bihać, Zenica. Lukavac, .i Bród), odzieżowego (Travnik, Kupres) spożywczego (opinie o programie).
Sieć transportowa
Bośnia i Hercegowina dość saldo obrotów handlowych, które niosło ponad 1,6 mld USD. Importuje wszystkim żywność, energię maszyny i urządzenia, a eksportuje mineralne (rudy żelaza), stal papiernicze oraz półfabrykaty (segregator aktów prawnych).
Sieć transportowa jest słabo rozwinięta. Składa się na ni.) 102 1 kin linii kolejowych (2 km na 100 km ), z których ponad 75% jest zelektryfikowanych, oraz 21,8 lys. km dróg, w tym I 1,4 tys. km z nawierzchni.) bitumiczną (22, i km na 100 km ). Znaczna część infrastruktury transportowej kraju została zniszczona podczas działań wojennych (ok. i5% dróg i 40% mostów wymaga odbudowy). Pierwsze połączenia kolejowe uruchomiono dopiero w poi. 1990 (Sarajewo-Moslar), a do 1998 funkcjonowały tylko 5 linie kolejowe: z Sarajewa do Most,mi (linia la prowadzi dalej do Chorwackiego portu w Ploćc), z I uzi i do Doboju i fuzli do Brćko (przy granic y z Chorwacją). Transport lotniczy obsługują 4 porty lotnicze: w Sarajewie (gł. port międzynarodowy kraju), Banja Luce (gł. lotnisko serbskiej części kraju), Tuzli i Moslarze (promocja 3 w 1).
Bośnia i I toregowina dysponuje znacznymi walorami turystycznymi, które mogą w przyszłość i stanowić podstawę rozwoju turystyki zagranicznej. Szczególną atrakcyjnością odznaczają się rejony górskie z urozmaici) ną rzeźbą terenu, malowniczymi dolinami rzecznymi, nierzadko o charakterze kanionów, i nieskażoną przez człowieka przyrodą. Ob szary te służą rozwojowi różnorakie turystyki, począwszy od wędrówek pieszych, poprzez kajakarstwo (słynne spływy kajakowe na rzec e Una z Martin Brodu do miejscowości Bosanski Novi; szlaki kajakowe na Drinie, Neretwie, Vrbas), (m.in. dobrze zagospodarowane tereny narciarskie w okolicach Sarajewa - miasta olimpijskiego z 1984) po lecznictwo uzdrowiskowe, którego bazą są lic zne źródła, np.. łajce (wody termalne, U)"C), Laklaśi (u stop gor Kozara, znane od i z a sów rzymskich), llidźa k. Sarajewa (c ieplice o temp. 58″(‘), Banja Luka.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32