Blog

14.07.2020

Gospodarstwa wielkotowarowe

W artykule znajdziesz:

Gospodarstwa wielkotowarowe

Gospodarstwa wielkotowarowe

W gospodarstwach wielkotowarowych znajdują zastosowanie, obok budynków mieszkalnych jednorodzinnych i bliźniaczych, także budynki wielorodzinne - parterowe lub piętrowe (program uprawnienia budowlane na komputer).

Tego rodzaju rozwiązania podyktowane są zarówno ekonomią zużycia materiałów bądź ogólną oszczędnością, jak również możliwością wprowadzenia wszelkich udogodnień w postaci elektryczności, wodociągu lub kanalizacji. Skupienie zabudowy mieszkalnej w postaci budynków wielorodzinnych lub piętrowych umożliwia tańsze wprowadzenie tych udogodnień technicznych w większym stopniu niż przy zabudowie indywidualnej.
Budynki mieszkalne wiejskie za granicą wykonywane są przy pomocy różnych elementów i metod technologicznych, poczynając od elementów drobnowymiarowych montowanych ręcznie, a skończywszy na wielkowymiarowych powszechnie stosowanych w miastach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przykład wiejskiego budynku mieszkalnego jednorodzinnego we Francji, charakteryzuje się elastycznym rozwiązaniem rzutu poziomego, dostosowanym do konkretnych potrzeb i wymagań właściciela. Zarówno zwartość rzutu, jak i cała bryła budynku wykazują dużą ekonomię rozwiązania przy jednoczesnym dążeniu do nowoczesności układu funkcjonalnego. Dużą uwagę zwraca się na ekonomię pracy gospodyni, w wyniku czego kuchnia np. połączona jest z pokojem dziennym oknem wewnętrznym, służącym do bezpośredniego podawania potraw na stół, a z drugiej strony ze spiżarnią, która spełnia równocześnie rolę wejścia zapasowego, bez potrzeby przechodzenia przez pokój dzienny (uprawnienia budowlane). Pokoje sypialne posiadają wbudowane meble, co ułatwia sprzątanie. Wyposażenie w ciepłą wodę, gaz z butli, lodówkę i stałopalny piec c.o. opalany ropą naftową stanowi uzupełnienie mieszkania.

Konstrukcją budynku stanowią ściany wykonane z drobnowymiarowych elementów prefabrykowanych, np. pustaków szczelinowych lub bloków z betonu komórkowego. Ocieplony stropodach jest zbudowany z prefabrykowanych elementów żelbetowych (belki i pustaki stropowe).
Wiejski budynek mieszkalny, również stosowany we Francji, ale o nieco większym programie użytkowym, przewidujący również pomieszczenia na samoehód-furgonetkę. Konstrukcja budynku, podobnie jak w poprzednim przykładzie, wykonana jest z elementów prefabrykowanych (program egzamin ustny).

Pomieszczenie na motorowery

Przy produkcji drobnowymiarowych elementów prefabrykowanych przeznaczonych dla budownictwa wiejskiego (rozproszonego) we Francji coraz bardziej dąży się do uzyskania bardziej dokładnych wymiarów elementów prefabrykowanych oraz gotowej faktury ścian nie wymagającej tynkowania. Unika się przez to robót wykończeniowych na budowie.

W budownictwie wiejskim mieszkalnym w Holandii znajdują niekiedy zastosowanie średniowymiarowe elementy prefabrykowane z betonów komórkowych (opinie o programie). Użycie średniowymiarowych elementów ściennych prowadzi do usztywnienia układu funkcjonalnego mieszkania, co jest uwidocznione w rzucie poziomym. Zarówno układ rzutu poziomego, jak i bryła budynku uzależnione są od rozmiarów elementów prefabrykowanych. Wynikają z tego skutki zarówno dodatnie, jak i ujemne. Do dodatnich zaliczyć można stypizowanie elementów i ujednolicenie metod montażu (segregator aktów prawnych). Do ujemnych natomiast można zaliczyć niekorzystne powiększenie niektórych powierzchni pomieszczeń, jak np. sień, spiżarnia i pomieszczenie na motorowery oraz niekorzystne wydłużenie korytarzy, co wpływa na powiększenie ogólnej powierzchni kubatury, a więc i kosztów. Schematyzm układu funkcjonalnego omówionego budynku mieszkalnego jest złagodzony nowoczesnym wyposażeniem instalacyjnym (elektryczność, gaz, woda bieżąca zimna i ciepła, lodówka itp.) oraz odpowiednim wyposażeniem meblowym (promocja 3 w 1).

Charakterystyczną cechą jego układu jest rozdzielenie pomieszczeń sypialnych od pozostałych pomieszczeń dziennych. Centralną część budynku stanowi pokój mieszkalny i podcień roboczy, przeznaczony do wykonywania robót pomocniczych w obejściu gospodarskim, jak np. naprawa narzędzi rolniczych, sortownia nasion, kiszenie kapusty.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami