Blog

Warunki demograficzne zdjęcie nr 2
05.07.2021

Gotowe i świeże prefabrykaty

W artykule znajdziesz:

Gotowe i świeże prefabrykaty

Warunki demograficzne zdjęcie nr 3
Gotowe i świeże prefabrykaty

Gotowe i świeże prefabrykaty magazynowane na otwartym powietrzu powinny w okresie 20-28 dni być chronione w miarę możności przed działaniem promieni słonecznych. Dlatego najlepiej jest, gdy stosy są ustawione pod zadaszeniem. W razie braku zadaszenia wskazane jest w miarę możności osłaniać stosy (program uprawnienia budowlane na komputer). W porze letniej, a zwłaszcza w czasie upałów, należy świeżo wyniesione z hali wyroby polewać w stosach przez 4-6 dni, ponieważ powoduje to dalszy wzrost wytrzymałości wyrobów i zapobiega skurczom.

Wyroby konstrukcyjne, takie jak bloki i pustaki ścienne, dachówki, płyty do ścianek działowych itp., mogą być użyte do wbudowania dopiero po okresie 21 do 28 dni od czasu ich wykonania. Wyroby wypełniające, takie jak pustaki DMS, można użyć wcześniej, nawet po 14 dniach od chwili ich wykonania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Gotowe wyroby z tworzyw cementowo-glinianych przewozi się taczkami, wagonikami, samochodami, ciągnikami z przyczepami i wagonami kolei szeroko- lub wąskotorowej.
Wytwórnie wyrobów cementowo-glinianych mają w zasadzie podobną organizację jak wytwórnie elementów betonowych (uprawnienia budowlane).

Dzieli się je na 3 zasadnicze rodzaje:
- wytwórnie stałe związane z pewnym rejonem, który mają zaopatrywać w gotowe wyroby,
- wytwórnie na budowie, przeznaczone do zaopatrywania w prefabrykaty tylko jednej budowy,
- wytwórnie ruchome, które, jak sama nazwa wskazuje, przenoszą się z jednego terenu budowy na drugi (program egzamin ustny).

Stałe wytwórnie wyrobów cementowo-glinianych mogą być z powodzeniem zorganizowane w istniejących betoniarniach, jeżeli na miejscu lub w bliskiej odległości jest odpowiednia glina dla przygotowania zawiesiny gliny. Dowóz gliny z odległości powyżej 3-4 km zwykle się już nie opłaca, gdyż wówczas koszt transportu i przygotowania zawiesiny niweczy oszczędności uzyskane na zmniejszeniu ilości cementu. Jednak w przypadku, gdy w pobliżu znajduje się duża budowa (np. osiedla mieszkaniowego) i glina z wykopów musi być wywieziona na zwałkę, wówczas produkcja wyrobów z tworzywa cementowo-glinianego staje się hardziej rentowna, ponieważ urobek i transport gliny praktycznie nic nie kosztuje.

Piasek kopalniany

Przy organizacji nowych stałych wytwórni wyrobów z tworzywa cementowo-glinianego należy je umiejscawiać w takich rejonach, które by dawały pewność stałego zapotrzebowania na prefabrykaty, a więc np. przy powiatowych przedsiębiorstwach budowlanych, w ośrodkach wzmożonego budownictwa mieszkaniowego, np. w nowopowstających okręgach przemysłowych, górniczych itp.
Przed wyborem miejsca pod budowę nowej wytwórni należy koniecznie dokładnie zbadać miejscowe warunki zaopatrzenia w’ surowiec, a więc w danym przypadku w glinę, piasek i wodę oraz warunki transportowe (opinie o programie).

Dlatego też przed uruchomieniem wytwórni tego rodzaju należy zbadać na drodze chemicznej zawartość żelaza i soli w glinie oraz wykonać próbę granulometryczną dla określenia grupy i frakcji uziarnienia gliny. Poza tym trzeba zbadać piasek kopalniany lub rzeczny oraz wodę. Należy pamiętać, że posiadanie u siebie na placu odpowiedniej gliny i piasku
jest ważne z tej przyczyny, że stanowią one ok. 5/6 całkowitego ciężaru wyrobów cementowo-glinianych, a koszt ich przewozu stanowi jedną z najpoważniejszych pozycji w kalkulacji prefabrykatów, zwłaszcza masowych, jak bloki i pustaki. Jeżeli chodzi o warunki transportowe, to wytwórnie należy lokalizować przy bocznicy kolejowej i w pobliżu stałych dróg komunikacyjnych (segregator aktów prawnych).

Przykładem właściwego rozplanowania stałej wytwórni wyrobów z tworzywa cementowo-glinianego jest schemat rozplanowania betoniarni przy bocznicy kolejowej i w pobliżu głównego traktu. Znajdująca się w pobliżu odkrywka dobrej gliny oraz piasek i woda z pobliskiej rzeczki gwarantują minimalne koszty zaopatrzenia w masowe surowce do produkcji tych wyrobów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Warunki demograficzne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Warunki demograficzne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Warunki demograficzne zdjęcie nr 8 Warunki demograficzne zdjęcie nr 9 Warunki demograficzne zdjęcie nr 10
Warunki demograficzne zdjęcie nr 11
Warunki demograficzne zdjęcie nr 12 Warunki demograficzne zdjęcie nr 13 Warunki demograficzne zdjęcie nr 14
Warunki demograficzne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Warunki demograficzne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Warunki demograficzne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami