Blog
Gotowość budowli
W artykule znajdziesz:
Gotowość budowli
Gotowość budowli do użytku bezpośrednio po jej wy konaniu. Budowlę całkowicie prefabrykowaną można natychmiast po ukończeniu budowy oddać do użytku, co nie jest możliwe w przypadku budowl murowanych lub szkieletowych (żelbetowych), wymagających naturalnego lu sztucznego wysuszenia ścian i stropów (program uprawnienia budowlane na komputer). W budownictwie tradycyjnym budów domu mieszkalnego prowadzono często z tego względu przez dwa sezony budowlane: w jednym sezonie wykonywano budynek w stanie surowym w drugim - przeprowadzano roboty wykończeniowe.
W budynku prefabrykowanym nie ma potrzeby suszenia w sposób naturalny czy sztuczny ścian i stropów, gdyż prefabrykaty zostają wysuszone podczas składowania w wytwórni i budynek nadaje się po ukończeniu budowy natychmiast do zamieszkania (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Oszczędności w robociźnie. W budownictwie prefabrykowanym nakłady robocizny na wykonanie obiektu są znacznie niższe niż w budownictwie tradycyjnym. Wynika to głównie z zastąpienia robocizny ręcznej pracą maszyn oraz zastosowania uprzemysłowionych metod wytwarzania elementów budowlanych.
O tym, w jakim stopniu nakłady te są niższe, decyduj takie czynniki, jak zastosowany system prefabrykacji i wielkość prefabrykatów, wielkość wytwórni i technologia produkcji, wielkość obiektu, organizacja budowy i montażu itp. Dane zawarte w tablic obrazują całkowitą pracochłonność obejmującą zarówno nakłady pracy n budowie, jak i przy produkcji prefabrykatów i materiałów wraz z ich tran sportem (uprawnienia budowlane). Jak wynika z tych danych, oszczędności w robociźnie osiągane w budownictwie mieszkaniowym prefabrykowanym w stosunku do budownictwa tradycyjnego kształtują się w granicach od 39 do 68% przy stosowaniu wielkowymiarowych elementów prefabrykowanych. Nakłady robocizny przy stosowaniu prefabrykatów średnio- i drobnowymiarowych są znacznie większe.
Zależność robocizny od wielkości prefabrykatów w budynkach prefabrykowanych (program egzamin ustny). Oszczędności w zużyciu materiałów. W obiektach prefabrykowanych zużycie materiałów jest mniejsze niż w obiektach wznoszonych metodami tradycyjnymi. Wynika to z następujących przyczyn:
- stosowania lepszej jakości materiałów, a w konstrukcjach nośnych - betonu i stali o wyższych wytrzymałościach (zastosowanie betonu o wysokich markach może zmniejszyć zużycie betonu w konstrukcjach żelbetowych nawet o jedną trzecią),
- wprowadzenia elementów prefabrykowanych o efektywniejszych pod względem zużycia materiałów kształtach i przekrojach w porównaniu z przekrojem prostokątnym używanym powszechnie w konstrukcjach monolitycznych (np. przez zastosowanie przekroju dwuteowego w konstrukcjach prefabrykowanych osiągnąć można zmniejszenie zużycia betonu dochodzące do 50%),
- wprowadzenia nowych, efektywniejszych materiałów i zmniejszenia ciężaru objętościowego prefabrykatów.
Konstrukcje z betonu
W konstrukcjach z betonu sprężonego osiąga się oszczędności w zużyciu stali od 60 do 70%.
Oszczędności w transporcie materiałów. Oszczędności w przewozie materiałów budowlanych zwłaszcza transportem kolejowym pochodzą z poważnego zmniejszenia zużycia materiałów w budowlach prefabrykowanych (opinie o programie). Wynika stąd dla gospodarki narodowej korzyść o bardzo wielkim znaczeniu, gdyż możliwe staje się przewiezienie przy zużyciu tej samej liczby wagonów znacznie większych ilości materiałów budowlanych i elementów gotowych. Ogólne zmniejszenie liczby wagonów kolejowych do przewozu materiałów budowlanych określić można w granicach od 20% (przy prefabrykacji częściowej, np. tylko konstrukcji nośnej) do co najmniej 50% (przy całkowitej prefabrykacji) (segregator aktów prawnych).
Oszczędności w ogólnych kosztach budowy. Wysokość oszczędności w ogólnych kosztach budowy z tytułu realizacji budowy metodą prefabrykacji zależy od szeregu czynników, a przede wszystkim od:
- stopnia uprzemysłowienia wszystkich procesów związanych z budową prefabrykowaną,
- wielkości prefabrykatów, stopnia ich wykończenia w wytwórni i liczby ich typów,
- wielkości wytwórni prefabrykatów, metody produkcji, organizacji budowy i cyklu budowy,
- wielkości serii typów prefabrykatów i wielkości serii obiektów (powtarzalnych).
Ogólnie biorąc, oszczędności te mieszczą się w granicach od 10 do 35%, I tak np. w Związku Radzieckim budownictwo prefabrykowane jest tańsze od budownictwa tradycyjnego o 16,3%, we Włoszech zaś o około 20% [43]. W Anglii oszczędności w kosztach ogólnych budowy, uzyskiwane w wyniku stosowania konstrukcji prefabrykowanych z betonu sprężonego zamiast konstrukcji żelbetowych monolitycznych, określa się na 15% (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32