Blog
Gotowość dokumentacyjna
W artykule znajdziesz:
Gotowość dokumentacyjna
Dotychczas za cel typizacji uważano częstokroć tzw. gotowość dokumentacyjną, w której widziano główną korzyść typizacji. W latach np. 1947-1955 przez typizację rozumiano wyłącznie budowę jakiegoś obiektu wg gotowego projektu wybranego ze zbioru projektów typowych (program uprawnienia budowlane na komputer). W okresie tym zagadnienie „gotowości dokumentacyjnej” było zagadnieniem nadrzędnym, gdyż wynikało ono z braku odpowiedniej ilości kadr projektanckich. Nie brano natomiast zupełnie pod uwagę aspektów technicznych, wynikających z istoty typizacji.
Obecnie pogląd, iż celem typizacji jest jedynie zmniejszenie kosztów dokumentacji, należy uznać za błędny, gdyż koszty te stanowią zaledwie 2-5% kosztów inwestycji (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zmniejszenie kosztów dokumentacji może i powinno być zawsze osiągane, lecz sprowadzenie zagadnień typizacyjnych wyłącznie do tego celu, jest wyraźnym nieporozumieniem chociażby z tego powodu, że potanienie inwestycji i jej „gotowość dokumentacyjną” można osiągnąć powtarzając ten sam, raz wybudowany obiekt.
Takie powtarzanie obiektu nie ma jednak wieje wspólnego z właściwymi celami typizacji i odbija się ujemnie na wartości użytkowej obiektów, wymagających każdorazowo przystosowania do lokalnych warunków miejscowych (uprawnienia budowlane).
Właściwy cel typizacji można natomiast osiągnąć przez:
a) uprzemysłowienie produkcji budowlanej w oparciu o szerokie stosowanie typowych elementów,
b) powszechne udostępnienie tych elementów w wystarczającej ilości i po przystępnych cenach,
c) zapewnienie technicznego powiązania rozwiązań funkcjonalnych z produkowanymi elementami typowymi,
d) właściwą politykę cen, sprzyjającą rozwojowi typizacji,
e) należytą propagandę popartą przedstawieniem konkretnych korzyści ekonomicznych w wyniku stosowania typizacji (program egzamin ustny).
Podstawową formą typizacji w budownictwie wiejskim powinno być zatem powszechne stosowanie typowych i znormalizowanych elementów konstrukcyjnych, budowlanych, instalacyjnych i wyposażeniowych, które muszą stać się przedmiotem masowej produkcji przemysłowej, a nie powtarzanie typowych projektów budynków wykonywanych metodami rzemieślniczymi. Tak pojęta typizacja pociąga za sobą konieczność zorganizowania odpowiedniego zaplecza technicznego, pracującego na potrzeby budownictwa wiejskiego zarówno uspołecznionego jak i indywidualnego (opinie o programie).
Przedmiot typizacji
Typizacja ma więc również przyczynić się do prawidłowej organizacji tego zaplecza.
Podstawowymi czynnikami określającymi typizację w budownictwie wiejskim są: funkcja budynku, jego kompozycja przestrzenna oraz jego konstrukcja i materiał, z jakiego ma być wzniesiony.
Funkcja. Potrzeba typizacji rozwiązań funkcjonalnych i procesów technologicznych jest jednym z głównych motorów typizacji ze strony inwestora (segregator aktów prawnych).
Jednorodna funkcja, podobne wymagania technologiczne i użytkowe - rodzą jednorodne rozwiązania projektowe. Prowadzi to w konsekwencji do typizacji rozwiązań użytkowych, czyli typizacji funkcji oraz jej podstawowych węzłów.
Kompozycja przestrzenna. Pierwotne zamierzenia typizacyjne bardzo często były oparte na chęci ujednolicenia zewnętrznego wyglądu budynków: ich brył, gabarytów itp. Mieliśmy wówczas do czynienia z typizacją rozwiązań estetycznych, którą należy uznać obecnie za przedwczesną i zbyt daleko idącą.
Odmienność przeznaczenia funkcjonalnego bądź produkcyjnego budynków wiejskich, złożoność i różnorodność wymagań środowiskowych powodują konieczność zróżnicowania brył i gabarytów dostosowanych ściśle do określonych warunków, co wynika również z rozumowań ekonomicznych. Nowoczesne kierunki kompozycji architektonicznych wynikają konsekwentnie z rozwiązań funkcjonalnych, materiałowych, technicznych i ekonomicznych (promocja 3 w 1).
Konstrukcja. Typizacja rozwiązań konstrukcyjnych, jak również elementów, węzłów, połączeń przydatnych dla różnorodnych tematycznie obiektów, odznaczających się łatwością stosowania w różnych warunkach funkcjonalnych i terenowych, stanowi jeden z podstawowych przedmiotów typizacji w budownictwie wiejskim.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32