Blog

22.03.2021

Granica plastyczności

W artykule znajdziesz:

Granica plastyczności

Granica plastyczności

W wyniku splatania włókna każdego pręta zostają rozciągnięte, co powoduje umocnienie materiału, przy czym wzrost granicy plastyczności i wytrzymałości stali zależy od stopnia skręcenia pręta, co wyraża się stosunkiem skoku linii śrubowej g do średnicy pręta d. Z wykresów widać, że największy wzrost granicy plastyczności i wytrzymałości otrzymuje się przy g : d = 12,5. Granica plastyczności wzrasta wówczas średnio o ok. 45%, wytrzymałości na rozciąganie średnio o ok. 8%. Wydłużenie przy zerwaniu zmniejsza się wtedy o ok. 10% (program uprawnienia budowlane na komputer).

Współczynnik sprężystości stali maleje wraz ze wzrostem stopnia skręcenia i przy g :d = 12,5 osiąga 0,8 Ez początkowego. W prętach skręconych wady przypisywane prętom splatanym występują w o wiele mniejszym stopniu. W Związku Radzieckim pręty skręcone na zimno wytwarza się ze stali marki Stl i St3, przy czym wskutek skręcenia granica plastyczności stali podnosi się do 4000 kG/cm2 i wyżej. Skręcaniu poddaje się pręty o przekroju prostokątnym, owalnym i kwadratowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W Stanach Zjednoczonych rozpowszechniona jest stal Ransome skręcana z prętów o przekroju kwadratowym. W Niemczech znane są pręty krzyżowe skręcane Drillwulststahl.

Wielkim uznaniem cieszą się też w Niemczech pręty Torstahl. Wykonuje się je ze skręconego pojedynczego pręta o przekroju kołowym, który w celu zwiększenia przyczepności betonu do stali, posiada przeciwległe wypustki. Wypustki po skręceniu pręta tworzą linie śrubowe. Stopień skręcenia mierzy się jak przy stali Isteg stosunkiem g : d, gdzie g jest długością skoku linii śrubowej skręconej wypustki, ad - średnicą pręta (uprawnienia budowlane). Wpływ stopnia skręcenia różnych rodzajów prętów na własności wytrzymałościowe tych prętów.

Cechy wytrzymałościowe nie- skręconego pręta (g : d = oo) przyjęto za. 100. Badania Schumanna wykazały, że przy Drillwulststahl oraz przy stali skręconej z pręta o przekroju kwadratowym (Vierkantstahl) granica plastyczności i wytrzymałości na rozciąganie osiąga maksimum (program egzamin ustny).

Badania prętów okrągłych

Przy takim skręceniu stal może osiągnąć granice plastyczności 1,7 do 2,2 razy większą od granicy plastyczności materiału nieodkształconego. Przy większym skręceniu granica plastyczności i wytrzymałości maleje. Wykres zależności cech wytrzymałościowych Torstahl od stopnia skręcenia prętów. Wykresy zostały sporządzone na podstawie badań przeprowadzonych w Wyższej Szkole Technicznej w Wiedniu. Badaniom poddano próbki Torstahl o średnicy 20 mm ze stali Siemens- -Martina (opinie o programie).

Z wykresu widać, że im większy jest stopień skręcenia (g : d maleje), tym wyższa jest granica plastyczności i wytrzymałości stali i mniejsze wydłużenie przy zerwaniu. Przy g : d = 5 granica plastyczności wzrasta dwukrotnie, a wytrzymałość - 1,55 razy, podczas gdy wydłużenie przy zerwaniu wynosi mniej niż 1/3 wydłużenia materiału nieodksztalconego. Współczynnik sprężystości natomiast nie ulega zmianie. Własności wytrzymałościowe Torstahl, przy stałym stopniu skręcenia, niewiele zmieniają się w zależności od średnicy pręta (segregator aktów prawnych).

Skręcenie więc daje najlepsze rezultaty dla prętów o przekroju kołowym lub o kształcie zbliżonym do koła, gdyż wówczas wytrzymałość jest bardziej równomierna. Badania przeprowadzone w Wiedniu wykazały, że pręty Torstahl 40-60″ nie wykazują rys przy próbie technologicznej zginania na zimno o 180° wokół trzpienia o średnicy 2d. Stwierdzono przy tym, że stale wykazujące wydłużenie przy zerwaniu 8% znoszą bez szkody zginanie na zimno (wg badań Saligera i Drógslera). Badania prętów okrągłych poddanych skręcaniu wykonano również na Węgrzech.

Badaniom poddano pręty zbliżone kształtem do Torstahl o różnej zawartości węgla. Zależność pomiędzy stopniem skręcenia g : d i wydłużeniem przy zerwaniu dla pręta 0 8 mm. W Szwajcarii stosowana jest też stal Caron (StCAR). Są to skręcone pręty o przekroju kwadratowym, z zaokrąglonymi narożami (promocja 3 w 1). Pręty te nie posiadają wad skręconych prętów o przekroju prostokątnym lub kwadratowym z ostrymi narożami i w pracy swej są zbliżone do skręconych prętów o przekroju owalnym.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami