Blog

12.05.2022

Graniczne wytrzymałości na ściskanie

W artykule znajdziesz:

Graniczne wytrzymałości na ściskanie

Graniczne wytrzymałości na ściskanie i zginanie tego cementu powinny po 3 dniach twardnienia w normalnych warunkach, przy badaniu według GOST 10178-62 w plastycznych zaprawach o składzie 1:3, wynosić odpowiednio 250 i 40 kG/cm2. Wytrzymałość na ściskanie znormalizowanych próbek z tych cementów powinna po 28 dniach wynosić nie mniej niż 400 kG/cm2. Beton na cemencie portlandzkim szybkotwardniejącym, wykonany z mieszanki betonowej o konsystencji gęstoplastycznej, osiąga po upływie 1 doby po naparzaniu w temperaturze 80°C (wg cyklu 2,5+ 4,5+ 2) wytrzymałość 300-400 kG/cm2 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Cement portlandzki twardniejący szczególnie szybko odznacza się jeszcze większą szybkością twardnienia. Wytrzymałość jego wynosi 600 kG/cm2, a przy zwiększonej miałkości nawet 700 kG/cm2. Przy użyciu takiego cementu można uzyskać beton o wytrzymałości 300 kG/cm2 po 1 dniu dojrzewania i 7004-800 kG/cm2 po upływie 28 dni. Efekt zastosowania tego cementu wzrasta w mieszankach betonowych o konsystencji gęstoplastycznej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Cement portlandzki twardniejący szczególnie szybko przeznaczony jest do wykonywania elementów z betonów o wysokiej wytrzymałości i szybko- twardniejących. Stosowanie tego cementu wpływa na skrócenie czasu obróbki cieplno-wilgotnościowej lub całkowitą jej eliminację, jak również na zmniejszenie zużycia cementu. Przy przemielaniu tego cementu nie jest dopuszczalne wprowadzanie dodatków mineralnych. Ostatnio zaprzestano jego produkcji; zamiast niego należy stosować cement portlandzki szybkotwardniejący marki 600 (uprawnienia budowlane).

Marka cementu portlandzkiego żużlowego

Z biegiem czasu aktywność cementów zmniejsza się znacznie wskutek hydratacji i karbonizacji, szybkość których wzrasta wraz ze zwiększeniem miałkości cementu. Dlatego skuteczne wykorzystanie właściwości wytrzymałościowych cementu szybkotwardniejącego jest możliwe nie później niż w ciągu 1-1,5 miesiąca, cementu twardniejącego szczególnie szybko, marki 700 - w ciągu 3-4 tygodni, a cementu o dużej dyspersji, marki 800 - nie później niż w ciągu 24-3 tygodni po ich wyprodukowaniu. Betonowanie zaś wyrobów na bazie cementu twardniejącego szczególnie szybko jest dozwolone w czasie nie dłuższym niż 30 min, zwłaszcza w okresie letnim i przy słabej wentylacji pomieszczeń (program egzamin ustny).

Domielanie cementu na mokro (do powierzchni właściwej 6000 cm2/g), oprócz znacznego zwiększenia intensywności twardnienia betonu, szczególnie we wczesnych okresach, sprzyja zwiększeniu jego wytrzymałości końcowej. Domielanie w środowisku wodnym jest najbardziej korzystne, gdyż zapewnia także aktywizację zaczynu cementowego na początku procesu hydratacji.

Organizacja domielania wibracyjnego na mokro w wytwórni elementów żelbetowych związana jest ze znanymi trudnościami i wywołuje pewne komplikacje w jej pracy. Jednakże przy braku cementu szybko- twardniejącego i w razie konieczności znacznego podniesienia wydajności zakładu, bez zwiększenia ilości istniejących urządzeń formujących, takie domielanie może być dopuszczalne w niektórych przypadkach (opinie o programie).

Przy twardnieniu żużlowego cementu portlandzkiego najpierw reaguje z wodą zawarty w nim cement portlandzki. Wydzielający się przy tym Ca(OH)2 tworzy nasycony roztwór i działa jak alkaliczny aktywator części glinianowej i krzemianowej żużla. W wyniku powyższego po hydratacji tworzą się początkowo uwodnione gliniany, a następnie również uwodnione krzemiany potasowe (segregator aktów prawnych).

Marka cementu portlandzkiego żużlowego jest tym wyższa, im większa jest aktywność żużli, lepsza jakość klinkieru cementu portlandzkiego, drobniejszy przemiał, a także im mniej żużla zawiera cement (lecz nie mniej niż 30 i nie więcej niż 60%). Najbardziej celowe jest stosowanie żużlowego cementu portlandzkiego do wykonywania wyrobów dla budownictwa hydrotechnicznego (wyłączając strefę zmiennego poziomu wody), przy budowie tuneli, sieci kanalizacyjnej i wodociągowej oraz innych instalacji podziemnych narażonych na działanie wód słodkich i mineralnych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami