Blog

04.10.2022

Graniczny czas zwrotu

W artykule znajdziesz:

Graniczny czas zwrotu

Ten graniczny czas zwrotu, określany symbolem T, został ustalony na 6 lat. Jest to norma do pewnego stopnia umowna, wynikająca z uwzględniania obecnych polskich warunków w zakresie przeciętnej kapitałochłonności inwestycji, bilansu zatrudnienia i tempa wzrostu wydajności pracy. W odniesieniu do obiektów o okresie użytkowania traktowanym jako standardowy, a wynoszącym 20 lat, normatywny okres zwrotu nakładów (T = 6) oznacza faktyczne oprocentowanie zaangażowanych środków inwestycyjnych w wysokości 11,7% rocznie. Mianowicie, roczna rata spłaty nakładu pierwotnego, pomniejszona o ratę amortyzacji rozłożonej na lat 20 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jednakże, z powodów już wymienionych i innych, o których jest dalej mowa, taki poziom stopy oprocentowania, przyjęty jako właściwy w odniesieniu do obiektów o standardowym okresie użytkowania, powinien być odpowiednio zredukowany, jeśli ma on stanowić porównywalną wielkość przystosowaną do obiektów o dłuższych okresach użytkowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Angażowanie się w budowę takich obiektów jest korzystne w zasadzie dla gospodarki narodowej, bo kapitałochłonność rośnie na ogół wolniej od uzyskiwanych w związku z tym wydłużeń okresów użytkowania. Racjonalne jest więc w zasadzie popieranie takich inwestycji przez stosowanie niższej kalkulacyjnej stopy oprocentowania. Jest to jednakże jak zwykle w ekonomii ograniczone zastrzeżeniami. W tym przypadku chodzi nie tylko o skutki zużycia moralnego. Duży udział kapitałochłonnych inwestycji może bowiem nie powodować zakłóceń tylko wówczas jeśli akumulacja powstaje przede wszystkim dzięki wydajności pracy. Jeśli to nie ma miejsca, dodatkowy wolumen inwestycji pociąga nadmierny wzrost zatrudnienia i zwiększa zagrożenie inflacyjne (uprawnienia budowlane).

Metodologia Komisji Planowania

Z tego rozumowania wynika, że popieranie lub hamowanie inwestycji w postaci obiektów, o długich okresach użytkowania można uzależniać od relacji jaka występuje między stopą ogólnego wzrostu gospodarczego i stopą wydajności pracy. Im mniejsza jest rozpiętość wartości określających te zjawiska, tym racjonalniejsze staje się popieranie inwestycji o długich okresach użytkowania przez obniżanie kalkulacyjnej stopy oprocentowania nakładów z nimi związanych. Obniżona stopa staje się w tych warunkach porównywalną pod względem efektów z wyższą stopą stosowaną w odniesieniu do obiektów o standardowym okresie użytkowania (program egzamin ustny).

Metodologia Komisji Planowania podaje sposób obliczenia wskaźników przeliczeniowych, którymi można się w tych przypadkach posługiwać. Wskaźniki te określane symbolem Yn są funkcją okresu użytkowania (n) i stopy przyrostu łącznych kosztów eksploatacji (c °/o), które w warunkach wzrostu wydajności pracy zwiększają się w zasadzie wolniej od wskaźnika ogólnego rozwoju gospodarczego. Jest charakterystyczne, że wyliczone 6°/o oprocentowania stanowi wielkość zgodną z przyjmowaną w rachunku skalą ogólnego rozwoju. Jednakże nie można doszukiwać się w tym potwierdzenia rozumowania niektórych ekonomistów, iż stopa wzrostu gospodarczego określa równocześnie oprocentowanie długoterminowych nakładów, bo przy innym tempie wzrostu wydajności pracy zgodność skali wzrostu i stopy oprocentowania nakładów przestaje występować (opinie o programie).

Wyliczona kalkulacyjna stopa oprocentowania, będąca w zasadzie obiektywną ceną pieniądza inwestycyjnego, w świetle przyjętych wielkości, które tę cenę kształtują, może mieć praktyczne zastosowanie w obliczeniach opłacalności remontów i modernizacji budynków mieszkalnych, w różnych zakresach (segregator aktów prawnych). Wydaje się natomiast, że błędne byłoby rozszerzanie zakresu stosowania tej stopy na wycenę innych środków finansowych, jakimi gospodarka mieszkaniowa dysponuje, a w szczególności na środki uzyskiwane na inwestycje i remonty, albo związane z czynszami. W tych bowiem dziedzinach kalkulacyjna cena pieniądza zależy głównie od określonej polityki społeczno-ekonomicznej i jeśli w ogóle powinna być sprecyzowana, to w każdym razie na podstawie innego zespołu wartości parametrycznych niż te, które tu rozpatrzono (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami