Blog
Granity masywu Karkonoszy
W artykule znajdziesz:
Podobnie jak w granicie ze Strzegomia i Sobótki, tak i w granicie ‘strzelińSkim duże znaczenie ma oddzielność skały ułatwiająca eksploatację i obróbkę. Głównie produkuje się tutaj materiały drogowe, szczególnie brukowe, płyty chodnikowe, krawężniki, a także wszelkiego rodzaju ciosy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do tego samego masywu należy zaliczyć kilka drobniejszych wystąpień granitowych, znanych z powiatu Nysa, a mianowicie z Nadziejowa i Śławniowic, oraz z miejscowości Nieradowice z powiatu Grodków. Granity z wymienionych punktów jakością swą nie ustępują granitowi strzelińskieinu, a jedynie rozmiary kamieniołomów są tutaj znacznie mniejsze (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Masyw granitowy Karkonoszy ma formę eliptyczną, wydłużającą się z zachodu na wschód. Długość masywu wynosi około 70 km, największa szerokość dochodzi do 20 km. Jedynie część tego masywu, stanowiąca około 40°/o, przypada na terytorium polskie, reszta znajduje się poza granicami Śląska i leży już na obszarze Czechosłowacji. Dominującą odmianą jest tu również granit biotytowy. W południowej części zachodnich rejonów Karkonoszy z granitem biołytowym występuje granit dwumikowy (uprawnienia budowlane).
Skład mineralogiczny granitu biotytowego stanowią różowawy ortoklaz, oligoklaz, kwarc i biotyt. Mając na uwadze różnice strukturalne, wydziela się trzy odmiany, z których najważniejsza i najbardziej rozpowszechniona jest odmiana porfirowa. W odmianie tej ortokiaz tworzy duże kryształy (1-2 cm, rzadziej większe), tkwiące w średnioziarnistej masie skalnej. Mniejsze rozprzestrzenienie mają odmiany równo- i drobnoziarniste. Odmiana równoziarnista nie wykazuje większych kryształów ortoklazu, jest bogatsza w kwarc i uboższa w biotyt, a barwa jej jest z zasady jaśniejsza. Odmiana drobnoziarnista stanowi typ pośredni, odznaczający się jedynie rzadko rozmieszczonymi dużymi kryształami ortoklazu oraz drobniejszym ziarnem masy skalnej (program egzamin ustny).
Granit Karkonoszy
Granit Karkonoszy ustępuje wymienionym poprzednio granitom z powodu swej struktury porfirowej oraz wskutek tego zmniejszonej odporności na. wietrzenie. Barwa jego jest czerwonawa. I tutaj zaznacza się przy eksploatacji dobra oddzielność, pozostająca w związku z przebiegającym w trzech kierunkach systemem spękań. Granit znajduje zastosowanie jako kamień ciosowy. Należy zwrócić uwagę na możność uzyskania wielkich bloków. W Karkonoszach granit eksploatowany jest głównie w powiecie jeleniogórskim (np. w Szklarskiej Porębie Górnej, Bukowcu, Karpnikach, Łomnicy, Janowicach Wielkich, Maciejowej i Czarnej) (opinie o programie).
W uzupełnieniu charakterystyki granitów śląskich pod względem ich przydatności do celów drogowych autor stwierdza, że ostatnio zbadana została możliwość zastosowania odmian drobnoziarnistych (Gębczyce, Zimnik i wiele innych) również do produkcji kruszywa zwykłego i granulowanego. Otrzymano wyniki pozytywne, co w większym jeszcze stopniu podnosi wartość granitu Dolnego Śląska jako materiału kamiennego do produkcji zarówno materiałów brukowych, jak też i kruszywa (segregator aktów prawnych).
Sjenily występują łącznie z diorytami na dwóch obszarach, a mianowicie w okolicy Niemczy oraz między Kłodzkiem a Złotym Stokiem. Sjenity z okolicy Niemczy mają w swym składzie mineralnym ortoklaz i plagioklazy (w zmiennych stosunkach ilościowych), hornblendę, augit i biotyt. Wykazują one małe ilości lub zupełny brak kwarcu. Sjenity kwarcowe są z reguły średnioziarniste, sjenity zaś bezkwarcowe odznaczają się raczej drobnym ziarnem.
We wschodniej części obszaru występowania wykazują sjenity silnie zaznaczającą się łupkowatość. W kierunku na zachód łupkowatość słabnie, powodując zwiększanie się własności technicznych sjenitów. Są one wydobywane i stosowane w coraz większym zakresie do celów budowlanych jako ciosy i płyty (MDM) oraz jako miejscowy materiał do celów drogowych. Kamieniołomy czynne okresowo znajdują się w powiecie Dzierżoniów: w Wilkowie Wielkim, Przerzeczynie-Zdroju, a w powiecie ząbkowickim w Brodziszowie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32