Blog

26.07.2021

Grubość nakładanej warstwy

W artykule znajdziesz:

Grubość nakładanej warstwy

Grubość nakładanej warstwy

Jakość wykonania izolacji nie była najlepsza, o czym świadczyło nierównomierne rozsmarowanie lepiku. Lepik ten nie wszędzie był nałożony na obie zlepione powierzchnie, lecz raczej na jedną, a grubość nakładanej warstwy nie wszędzie odpowiadała wymaganiom. Można to było stwierdzić przy rozwarstwieniu pobranych próbek izolacji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wyżej przytoczone przyczyny, a więc błędy projektu, nieodpowiednie materiały i wadliwe wykonanie, złożyły się na to, że izolacja nie odpowiadała warunkom wodoszczelności. Świadczą o tym zaobserwowane zacieki dachu na skutek opadów atmosferycznych, koncentrujące się głównie w obrębie koryta (rynny). Ponadto, zgodnie z zaleceniem rzeczoznawców, poddano powierzchnię dachu obfitemu, trwającemu przez szereg godzin zlewaniu wodą z hydrantów, starając się najbardziej nawodnić dach w obrębie kalenicy (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Okazało się, że pokrycie dachowe, a więc izolacja, przecieka również w różnych miejscach na całych połaciach dachowych.

Próby tej dokonano wczesną wiosną. Następna podobna próba, przeprowadzona latem w okresie upałów, wykazała raczej szczelność izolacji połaci dachowych. Zjawisko to należy przypisać faktowi, że na skutek nasłonecznienia i wysokiej temperatury lepik zmiękł, stał się plastyczny i nastąpiło samoczynne zabliźnienie się rys w lepiku (uprawnienia budowlane). Zwiększyła się też jego przyczepność do papy. Nie daje to pełnej gwarancji, że z nastaniem mrozów lepik nie nabierze ponownie cech ujemnych, dyskwalifikujących izolację.
Analizując zjawisko nieszczelności izolacji można też przypuszczać, że uszkodzenie izolacji na skutek popękania lepiku i jego odspajania się od papy nastąpiło w porze chłodnej (jesienią), gdy betonowano warstwę
ochronną, narażając izolację (przez chodzenie po niej) na odkształcenia, których kruchy lepik w niskiej temperaturze nie był w stanie przenieść. Nie jest wykluczone, że gdyby wykonywano warstwę ochronną w okresie upałów, to uszkodzenie izolacji nie nastąpiłoby, ponieważ lepik nie miałby tendencji do pękania (program egzamin ustny).

Naprawa nieszczelnej izolacji

Naprawa nieszczelnej izolacji w istniejących warunkach praktycznie nie była możliwa. Usunięcie istniejącej izolacji wraz z warstwą ochronną nie wydawało się celowe, gdyż niepotrzebnie zwiększyłoby nakład pracy, a o odzyskaniu materiałów nie mogło być mowy, ponieważ nie nadają się one do ponownego użycia.
Wobec powyższego zalecono usunąć z dachu warstwę żwiru, piasku i ziemi roślinnej, a górną powierzchnię istniejącej warstwy ochronnej należycie oczyścić z ziemi, ewentualnie zmyć, a po gruntownym wyschnięciu oczyścić z kurzu szczotkami.

W razie potrzeby zalecono niedostatecznie równe lub uszkodzone powierzchnie podłoża naprawić i następnie dwukrotnie je zagruntować materiałem gruntującym na zimno. Na tak przygotowanym podłożu zalecono wykonać izolację wodoszczelną typu ciężkiego, składającą się z 3 warstw wkładek (opinie o programie). Na izolacji należało wykonać warstwę ochronną.
Z pewną dozą ryzyka można było izolację istniejącą na połaciach pozostawić bez zmian i uzupełnień, ograniczając się jedynie do usunięcia attyki z korytem i wykonania izolacji okapu.
Warto dodać, że analogiczna izolacja dachu jak wyżej opisana, wykonana przez to samo przedsiębiorstwo, lecz przy zastosowaniu lepiku na zimno, dała dobre wyniki.

Można z tego wnioskować, że nawet przy niezbyt poprawnym rozwiązaniu projektowym izolacji i niestarannym wykonaniu, lecz przy użyciu odpowiednich materiałów dostosowanych do warunków wykonania, można otrzymać zadowalające wyniki (segregator aktów prawnych).
Fundamenty pod konstrukcję omawianego budynku zostały zaprojektowane w postaci płyt i ław żelbetowych pod grupami slupów poprzedzielanych szczelinami dylatacyjnymi, biegnącymi w różnych kierunkach.

Posadowienie fundamentów różnych zespołów słupów zostało dokonane na różnych poziomach. Większa część powierzchni posadzki podziemi znajdowała się na poziomie o ok. 0,5 m niższym od poziomu wody gruntowej. Posadzka kilku pomieszczeń była założona na poziomie o 1,70 m niższym od posadzki podziemia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami