Blog
Grubość pojedynczych desek
W artykule znajdziesz:
Grubość pojedynczych desek
Grubość pojedynczych desek powinna wynosić 25 mm przy odległości w świetle między belkami do 1 m bądź 32 mm, jeśli ta odległość jest w granicach 1-M,5 m; przy większych odległościach pomost należy obliczyć na obciążenie 1000 kG/m2. Część nie przykrytą stropu należy oddzielić poręczą (program uprawnienia budowlane na komputer).
Poziom drugi i trzeci, a przy wysokich kondygnacjach i dalsze kolejne, stanowią pomosty na rusztowaniach. Pomosty te układane są zwykle kolejno na poszczególnych poziomach. Wyjątek stanowią rusztowania podnoszone w sposób ciągły, które pozwalają przesunąć ten sam pomost wzwyż na potrzebną wysokość.
Obciążenia. Przy obliczeniach statycznych rusztowań należy uwzględniać ich ciężar własny i przewidywane obciążenia ruchome, nie mniejsze niż 200 kG/m2. Ponieważ ciężar ustawianych materiałów zależy od przyjętej organizacji robót, a zwłaszcza od stosowanych pojemników, przeto należy w poszczególnych przypadkach sprawdzać statycznie pomosty i wszystkie elementy konstrukcyjne rusztowań (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W Polsce wykonywano rusztowania murarskie aż do ostatnich lat prawie wyłącznie na kozłach (kobyłkach) drewnianych.
Podporami pomostu w poziomie II tych rusztowań są kozły o wysokości 1-1,2 m i długości 2-h2,2 m. Przy rozstawieniu kozłów co 2 m pomost powinien być wykonany z 2 warstw desek o grubości po 32 mm. Łączenie desek pomostu można wykonywać tylko nad kozłami, stosując nakładki o długości co najmniej 20 cm (uprawnienia budowlane).
Poziom trzeci wykonywa się ustawiając na pomoście poziomu drugiego krótsze kozły o długości 1-1,2 m, z pokryciem ich 2 warstwami desek po 32 mm. Kozły należy ustawiać na zupełnie pewnym podłożu, a więc dolne kozły powinny być ustawiane nad belkami, a górne - bezpośrednio nad dolnymi. Przy powyższym systemie na II poziomie pozostaje wolne przejście dla robotników noszących materiał.
Jeśli wysokość murowanej kondygnacji jest większa do ok. 5 m, wówczas wypadnie zrobić IV poziom roboczy. Można go wykonać dostawiając krótkie kozły na II i III poziomie z pokryciem 2 warstwami desek należy przy tym wykonać specjalne usztywnienia kozłów II i III poziomu w obydwóch kierunkach (program egzamin ustny).
System rusztowań murarskich
Inny system rusztowań murarskich spotykany u nas różni się tym od pierwszego, że przy wykonywaniu III poziomu usuwa się pomost poziomu drugiego wraz z kozłami i ustawia się nowe kozły wyższe, o wysokości 2-5- 2,4 m, przykrywając je następnie pomostem. Przy tym systemie oszczędza się na ilości desek, ale za to komplikuje się robotę, gdyż nie tylko same rusztowania, ale i materiały wraz z podręcznym wyposażeniem trzeba zdejmować i odstawiać na bok.
Kozły drewniane, zbite gwoździami. W nowej odmianie kozły drewniane składane są z nóg i kaptura za pomocą jarzma z prasowanej blachy, bez użycia gwoździ (opinie o programie).
W celu dojścia do rusztowań można wykonać na wysokości I pasa (tj. do II poziomu) schodnię z desek o grubości co najmniej 38 mm z nabitymi listwami 40 X 60 mm w odstępach nie większych od 40 cm. Nachylenie schodni do poziomu nie powinno być większe od 30°, szerokość biegu wynosi ok. 1 m. Odległość podpór desek schodni w rzucie poziomym nie powinna przekraczać 2,5 m.
Rusztowania te składają się z podpórek płaskich, zastrzałów usztywniających, podłużnie, płyt pomostowych i poręczy (segregator aktów prawnych).
Podpórki płaskie ,,ramy“ są lekkimi kratownicami ze zbijanych gwoździami desek o grubości 3 cm i szerokości 13,5 cm. Słupki i krzyżulce są z pojedynczych desek, rygle z podwójnych. Nad górnym ryglem ramy znajdują się 3 gniazda do ułożenia podłużnie: gniazdo środkowe powstaje przez pionowe obcięcie końców krzyżulców, a gniazda skrajne utworzone są przez końce słupków i przybite obok do rygli krótkie kawałki desek.
Ramy rozstawia się przy zwykłych obciążeniach co 2,5 m.
W celu zabezpieczenia stateczności postawionych ram wiąże się je drewnianymi zastrzałami, mocowanymi za pomocą przyśrubowywanych klamer.
Podłużnice o przekroju 4,5 X 19,5 cm i długości 5,5 m mają przybite kawałki łat, które po ułożeniu obchwytują rygle ram (promocja 3 w 1). Podłużnica pokrywa dwa przęsła rusztowania. Sąsiednie podłużnice układa się końcami obok w gniazdach na ryglach.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32