Blog
Obudowa tunelu
W artykule znajdziesz:
Obudowa tunelu
Obudowę tunelu, jako ochronę przed działaniem gazów spalinowych, należy wykonywać z możliwie odpornych na działanie kwasów kamieni naturalnych, szczelnego betonu lub klinkieru (program uprawnienia budowlane na komputer).
Tunele w mokrych górotworach można zaizolować od strony grzbietu lub podniebienia sklepienia.
Po pierwszym przejściu przez górotwór zaleca się nie naruszać osiągniętego stanu równowagi przez wykonywanie nowych wyrobisk ponad sklepieniem.
Poza tym nie jest potrzebne wykonywanie późniejsze kosztownej izolacji grzbietu sklepienia w przypadku, gdy sklepienie jest dostatecznie wytrzymałe, dopływ wody jest nieznaczny, a woda jest nieszkodliwa. W tych przypadkach należy wykonać izolację podniebienia. Uszczelnienie można uzyskać za pomocą spoinowania, wtłaczania zaczynu cementowego, zaprawy cementowej lub chemikaliów, jak również przez wykonanie wyprawy ręcznie lub narzutu z betonu natryskowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W zależności zatem ‘od rodzaju górotworu, własności chemicznych wody gruntowej, rodzaju i stanu muru oraz od dopływu wody wykonuje się izolację grzbietu lub podniebienia. Przy wszystkich uprzednio wymienionych robotach izolacyjnych oraz do wykonywania warstw ochronnych należy stosować materiały (kamienie, klinkier) odporne na działanie mrozu i możliwie odporne na działanie kwasów (uprawnienia budowlane).
Występującą wodę należy w zasadzie zatrzymać w górotworze i nie odprowadzać do środka tunelu. Można to uzyskać przy istniejących sklepieniach stosując izolację podniebienia lub wykonując nowe sklepienie, szczelnie dobetonowane lub domurowane do górotworu. Jeżeli grzbiet nie został zaizolowany, wykonuje się prócz tego zastrzyki cementowe.
Przy górotworach wywierających niewielkie parcie wykonuje się na grzbiecie sklepienia izolację typu ciężkiego z wkładkami. Układanie izolacji postępuje w ślad za robotami murarskimi kolejno od wezgłowi do klucza, równolegle do osi tunelu (program egzamin ustny). Pasy układa się bezpośrednio po wykonaniu odcinka sklepienia odpowiadającego szerokości pasów.
Masy plastyczne
Powierzchnię przeznaczoną do izolowania należy najpierw zatrzeć na gładko; przed naklejeniem pasów powinna ona dostatecznie stwardnieć i wyschnąć. W celu przyśpieszenia robót wskazane jest zastosowanie szybko twardniejącego cementu. Nie należy rezygnować z naklejenia izolacji z wkładkami również w tunelach mokrych. Należy wówczas wykonać odpowiednie urządzenia do czasowego odprowadzania wody, aż do chwili, kiedy zostaną naklejone wkładki i przykrywająca je warstwa ochronna należycie stwardnieje. W wyjątkowych przypadkach można zastosować powłoki z folii z mas plastycznych, układanych luźno lub umocowanych w niektórych miejscach. Należy przy tym izolowaną powierzchnię wygładzić packą stalową (opinie o programie).
Do wykonania izolacji tuneli nadają się wkładki w postaci cienkich blach metalowych lub folii z masy plastycznej. Na folii należy ułożyć warstwę ochronną z papy bez powłoki i powlec ją masą asfaltową na gorąco.
Do sklejania wkładek izolacji wskazane jest stosowanie lepiku, np. typu B-55/65 z wypełniaczem (segregator aktów prawnych).
Do folii z mas plastycznych używa się też specjalnych lepików. Na izolacji należy ułożyć warstwę ochronną z betonu lub klinkieru na zaprawie cementowej. Przestrzeń pozostająca pomiędzy warstwą ochronną na izolacji sklepienia i górotworem powinna być wypełniona kamieniem łamanym lub betonem odpornym na wpływy atmosferyczne. W miejscach, gdzie ze względu na znaczny napływ wody istnieje niebezpieczeństwo wyługowania zaprawy lub wypłukania spoiwa ze świeżo ułożonego betonu, można zamiast stosowania zaprawy cementowej lub betonu szczelnie zaklinować wolne przestrzenie kamieniami (promocja 3 w 1)..
Przy górotworach wywierających znaczne parcie należy w celu uniknięcia nadmiernie wielkiego przekroju sklepienia i połączonego z tym zakłócenia równowagi górotworu wykonać najpierw sklepienie pomocnicze, przylegające szczelnie do górotworu, na które nakleja się izolację od środka, a potem sklepienie dźwigające.
Szczeliny pomiędzy poszczególnymi odcinkami należy zależnie od istniejących okoliczności odpowiednio uszczelnić.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32