Blog

22.01.2021

Grunt, skała i deskowanie

W artykule znajdziesz:

Grunt, skała i deskowanie

Grunt, skała i deskowanie

Zaleca się, aby deskowanie było wolne od śmieci, lodu, śniegu i stojącej wody. Jeśli mieszankę betonową układa się bezpośrednio na podłożu gruntowym lub skalnym, należy ją zabezpieczyć przed zmieszaniem z gruntem i odsysaniem wody. Zaleca się, aby elementy konstrukcyjne były izolowane od gruntu warstwą chudego betonu o grubości co najmniej 50 mm, jeżeli otulina zbrojenia nie została odpowiednio zwiększona (program uprawnienia budowlane na komputer).

Grunt, skała, deskowanie lub elementy konstrukcyjne stykające się z sekcją przeznaczoną do betonowania powinny mieć temperaturę, która nie spowoduje zamarzania betonu, zanim osiągnie on wystarczającą wytrzymałość, gwarantującą odporność betonu na zamarzanie. Jeśli podczas układania betonu lub w okresie jego dojrzewania prognozowana jest temperatura otoczenia poniżej 0°C, należy zaplanować środki ostrożności zabezpieczające beton przed uszkodzeniem z powodu zamarzania. Jeżeli podczas układania betonu lub w okresie jego dojrzewania prognozowana jest wysoka temperatura otoczenia, należy zaplanować środki ostrożności zabezpieczające beton przed uszkodzeniami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zaleca się, aby powierzchnie złączy były czyste, wolne od wykwitów mleczka cementowego i odpowiednio zwilżone. Wskazane jest, aby temperatura powierzchni złącz technologicznych w czasie betonowania była wyższa niż 0°C.

Układanie mieszanki betonowej jest ostatnią fazą procesu transportu wewnętrznego. Zachowanie jednorodności mieszanki w trakcie układania jest podstawowym warunkiem uzyskania żądanych parametrów stwardniałego betonu (uprawnienia budowlane). Dlatego też, aby uniknąć rozsegregowania betonu, sposób jego układania powinien być odpowiednio zaplanowany. Flan ten powinien uwzględniać:
• geometrię betonowanego elementu,
• sposób dostarczania mieszanki do miejsca przeznaczenia (deskowania, wykopu itp),
• sposób formowania betonowanego elementu (rozprowadzanie mieszanki),
• usytuowanie miejsc przerw roboczych i sposób wykańczania powierzchni betonu na okres przerwy roboczej,
• kolejność betonowania poszczególnych elementów konstrukcji (program egzamin ustny).

Układanie mieszanki betonowej

Podczas układania mieszanki betonowej należy zwrócić uwagę, aby wysokość swobodnego zrzucania (mieszanki betonowej) nie była większa niż 1,0 m. Niektórzy autorzy dopuszczają zdecydowanie większą wysokość swobodnego zrzucania mieszanki betonowej do 2-3 m. Im mieszanka jest bardziej ciekła, tym wysokość swobodnego zrzucania mieszanki powinna być bardziej ograniczona. Na przykład przy konsystencji ciekłej powinna być nie większa niż 50 cm. Przy większych wysokościach należy mieszankę spuszczać przy pomocy rękawów, rur teleskopowych, rynien lub stosując pomosty pośrednie (opinie o programie).

Ściany, przegrody, mury oporowe itp. konstrukcje o długości do 20 m oraz wysokości do 3,0 m, betonuje się na ogół w sposób ciągły, bez przerw roboczych. Ściany o długości większej niż 20 m dzielimy na działki (takty) umożliwiające ich wykonanie na pełną wysokość w ciągu zmiany. Pionowe, wyodrębnione części konstrukcji zabezpiecza się deskowaniem lub siatkami stalowymi. Ściany o wysokości do 3,0 m można betonować, podając mieszankę bezpośrednio od góry, równomiernymi warstwami o grubości 30-40 cm, jednocześnie zagęszczając je przez wibrowanie (segregator aktów prawnych).

Większość deskowań systemowych ramowych ściennych ma nośność umożliwiającą betonowanie ścian w sposób ciągły do wysokości 3,0 m. Podawanie mieszanki w jedno miejsce jest niewskazane ze względu na obniżenie jakości powierzchni i jednorodności betonu. Ponieważ świeży beton osiada, wysokość układanych warstw nie powinna przekraczać 2,5 - 3,0 m. Przerwa w układaniu mieszanki powinna wynosić 40 - 120 min, w zależności od konsystencji i temperatur) otoczenia.
Słupy, ze względu na swoją niewielką objętość, betonuje się w sposób ciągły, bez przerw roboczych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami