Blog

Likwidacja skarbca zdjęcie nr 2
08.02.2022

Grunty nasypowe

W artykule znajdziesz:

Likwidacja skarbca zdjęcie nr 3
Grunty nasypowe

Zakładając, że każdy styk między cząstkami jest typu krawędź-powierzchnia oraz że promień krzywizny krawędzi wynosi 0,01 pm, wyznaczyć naprężenie graniczne wywołujące w ile uplastycznienie. W rozwiązaniu można się posłużyć stałymi sprężystości dla kwarcu, jednakże początek wystąpienia odkształcenia plastycznego należy przyjąć dla N/A = = 70 000 kG/cm2 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Biorąc pod uwagę warunki powstawania grunty można podzielić na: osadowe, pochodzenia miejscowego (rezydualne) i nasypowe. Pojedyncze cząstki i ziarna gruntu osadowego powstały na jednym miejscu, a następnie zostały przeniesione i osadzone w innym. Natomiast grunty rezydualne powstają w miejscu wietrzenia skał, przy czym jego cząstki i ziarna ulegają małym lub nie ulegają w ogóle żadnym przemieszczeniom (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Grunty nasypowe powstały na skutek działalności człowieka. W tej właśnie kolejności omawia się wszystkie trzy rodzaje gruntów, z uprzednim rozwinięciem pojęcia struktura, którego się używa do opisu rodzajów gruntów.

Pojęcie struktury gruntu związane jest z przestrzennym rozmieszczeniem cząstek i ziaren w masie gruntowej i siłami działającymi między sąsiednimi cząstkami i ziarnami gruntu. W analizach ograniczymy się przede wszystkim do małych cząstek o kształcie blaszkowatym i do rozmieszczenia pojedynczych cząstek. Natomiast rozmieszczenie dużych cząstek i ziaren gruntu omówimy w następnych rozdziałach (uprawnienia budowlane). Siła utrzymująca strukturę gruntu pochodzi głównie z sił działających wewnątrz samej cząstki, a więc z sił elektrochemicznych. Dwie skrajne struktury gruntu, są to struktura kłaczkowa i dyspersyjna. W strukturze kłaczkowej rozmieszczenie cząstek jest typu powierzchnia-krawędź, przy czym cząstki przyciągają się nawzajem (program egzamin ustny).

Siły elektryczne

Natomiast w strukturze dyspersyjnej cząstki są rozmieszczone równolegle i wykazują tendencje do wzajemnego odpychania się. Między tymi dwoma przypadkami rozmieszczenia cząstek istnieje nieskończona liczba struktur pośrednich. Jednakże przy obecnym rozwoju nauki i metod pomiaru rozmieszczenia cząstek i sił, działających między nimi, wydaje się nieuzasadnione dążenie do zdefiniowania pośrednich struktur występujących między tymi dwoma przypadkami skrajnymi (opinie o programie). Dlatego też terminów struktura kłaczkowa i dyspersyjna używa się ogólnie do określenia elementów gruntu.

Siły elektryczne działające między cząstkami oraz wprowadziliśmy pojęcia kłaczkowania i dyspersji. Jednakże nie zamierzamy wprowadzić rozgraniczenia między dwoma rodzajami flokulacji. Daną strukturę gruntu można zmienić w sposób wydatny przez przemieszczenie cząstek (segregator aktów prawnych). Ogólnie rzecz biorąc, przemieszczenie cząstek wpływa na zerwanie istniejących wiązań między nimi oraz na utworzenie równoległego rozmieszczenia cząstek. W przypadku działania na strukturę kłaczkową, naprężeń stycznych powodujących przesunięcia poziome, cząstki dążą do ułożenia się w strukturze dyspersji, pokazanej po prawej stronie rysunku. Natomiast ściskanie wpływa na równoległe ułożenie się sąsiednich cząstek, prawdopodobnie powstają małe strefy z cząstkami ułożonymi w przybliżeniu równolegle, przy czym rozmieszczenie tych stref nie wydaje się być regularne.

Element gruntu pracuje realnie dopóty, dopóki nie osiągnie struktury jednorodnej (nazywanej urobioną), która z kolei wpływa na uszeregowanie się cząstek oraz na zniszczenie istniejącego wiązania między nimi. Geotechniczne właściwości gruntu w dużym stopniu zależą od jego struktury (promocja 3 w 1). W zasadzie element gruntu o strukturze kłaczkowej odznacza się większą wytrzymałością, mniejszą ściśliwością oraz większą przepuszczalnością niż taki sam element o tym samym wskaźniku porowatości, lecz o strukturze dyspersyjnej.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Likwidacja skarbca zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Likwidacja skarbca zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Likwidacja skarbca zdjęcie nr 8 Likwidacja skarbca zdjęcie nr 9 Likwidacja skarbca zdjęcie nr 10
Likwidacja skarbca zdjęcie nr 11
Likwidacja skarbca zdjęcie nr 12 Likwidacja skarbca zdjęcie nr 13 Likwidacja skarbca zdjęcie nr 14
Likwidacja skarbca zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Likwidacja skarbca zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Likwidacja skarbca zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami