Blog

14.07.2021

Uszkodzenia mechaniczne

W artykule znajdziesz:

Uszkodzenia mechaniczne

Uszkodzenia mechaniczne

Aby izolację ochronić przed uszkodzeniami mechanicznymi w czasie zasypywania i aby równocześnie szybko odprowadzić przesączającą się wodę opadową, należy powierzchnie zaizolowane obłożyć murem, który powinien być w ten sposób wykonany, aby kanaliki przeznaczone do odprowadzania wody nie mogły ulec zatkaniu ziemią (program uprawnienia budowlane na komputer).
Stosując specjalne kształtki, możemy uzyskać zarówno ochronę powłok, jak i szybkie odprowadzenie wody.

Mur z kształtek betonowych lub ceramicznych mających wgłębienia (kanaliki). Kształtki układa się w murze bez zaprawy jedną na drugiej w ten sposób, aby powstały ciągłe bruzdy, do których przez wgłębienia (kanaliki) w spoinach wspornych mogłaby się przedostawać woda. Najwyższa kształtka powinna być tak ułożona, aby przykrywała bruzdę pionową. Oprócz kształtek należy przewidzieć warstwę filtrującą o grubości ok. 30 cm z drobnego żwiru uziarnieniu 3 do 7 mm, która ma przeszkodzić przedostawaniu się ziemi (użytej do zasypania obiektu) do wgłębień (kanalików) w kształtkach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Mur z prasowanych płytek betonowych lub cegieł, które układa się rzędem przed tylną powierzchnią obiektu
zasypuje przy równoczesnym nałożeniu 30-centymetrowej warstwy żwiru o ziarnach większych niż 15 mm i drobnego żwiru o ziarnach 3-7 mm. Mur powinien być tak ostrożnie wykonany, aby nie została uszkodzona lekka izolacja bez wkładek. Jako szczególne środki ochronne mogą być stosowane kształtki betonowe, płytki prasowane betonowe lub kształtki ceglane, które przed ułożeniem zanurza się powierzchnią wsporną do stopionego asfaltu (uprawnienia budowlane).

Układanie następuje po ostygnięciu lepiku. Najskuteczniejszym, lecz najkosztowniejszym sposobem zastosowania warstwy ochronnej jest pełne wymurowanie z kształtek na zaprawie cementowej lub asfaltowej. Przed nałożeniem gorącego asfaltu lub zaprawy asfaltowej należy odpowiednie powierzchnie kształtek powlec roztworem gruntującym. Zamiast izolacji lekkich bez wkładek i kształtek zabezpieczających można przykleić zwoje cienkiej papy nr 150 o szerokości 50 cm z powłoką i jednostronną posypką z grubego piasku (program egzamin ustny).

Ciężkie izolacje

Papę przykleja się do izolowanej powierzchni w sposób następujący. Lepiku nie rozsmarowuje się na sklejanych powierzchniach, lecz wylewa się go pomiędzy stopniowo rozwijaną papę i powierzchnię, na której ma być papa naklejona (opinie o programie).
Jednocześnie dociska się papę, tak aby lepik został równomiernie rozprowadzony. Powierzchnię, która ma być zaizolowana, powleka się najpierw roztworem gruntującym. Powłoka ochronna z papy powinna sięgać pod dolny brzeg zakończenia izolacji z wkładkami.

Ciężkie izolacje z wkładkami stosuje się w celu ochrony budowli przed przenikaniem wody pod ciśnieniem (np. części budowli znajdujących się poniżej poziomu wody gruntowej lub stanowiących konstrukcję zbiorników cieczy) bądź wody wolno płynącej lub zatrzymującej się na powierzchni budowli (np. na płaskich tarasach i pomostach mostów). Jak z tego wynika, izolacje ciężkie z wkładkami służą do izolowania konstrukcji murowych z cegły, betonu lub żelbetu (segregator aktów prawnych). Przez zastosowanie odpowiednich cegieł lub klinkieru i zapraw wodoszczelnych, albo też betonu wodoszczelnego, a następnie wypraw wodoszczelnych moglibyśmy otrzymać teoretycznie wystarczającą szczelność obiektów. Należy jednak pamiętać, że zaprawy i betony mają zawsze pewną ilość porów, przez które wchłaniają wodę, nie może być tu zatem mowy o absolutnej szczelności. Jeżeli woda przesiąka w tak małych ilościach, że natychmiast paruje, to beton lub wyprawa robi wrażenie wodoszczelnej (promocja 3 w 1).

Gdy się jednak zważy, że konstrukcja tego typu może wykazywać drobne rysy skurczowe termiczne lub wywołane naprężeniami wskutek nierównomiernego osiadania fundamentu itp., że w wielu przypadkach nieuniknione są w tego rodzaju konstrukcjach styki robocze, które zwykle są miejscem nieszczelności, i wreszcie, że niektóre obiekty, zwłaszcza o większych wymiarach, wymagają zastosowania szczelin dylatacyjnych, to jest rzeczą zrozumiałą, że większość obiektów należy izolować szczelnymi powłokami izolacyjnymi.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami