Blog

Przygotowanie masy zdjęcie nr 10
30.05.2018

Grunty rolne i pod zabudowę

W artykule znajdziesz:

Grunty rolne i pod zabudowę


Budownictwo mieszkaniowe

 

Budownictwo mieszkaniowe, to nic innego, niż budownictwo skierowane do określonej grupy odbiorców, jakimi są młodzi ludzie, potrzebujący mieszkania dla siebie i być może swojej, nowo zakładanej rodziny. Takie lokale mają za zadanie być funkcjonalnymi, a także móc zapewniać podstawowe wygody swoim użytkownikom. Ich metraż jest uzależniony od wielkości całego budynku, a także tego, jak zaprojektowana poszczególne lokale, zwane mieszkaniami. Tego rodzaju budynki są wznoszone w celu uzyskiwania określonych przychodów z najmów lokali przez ich właścicieli. W blokach może się ich znajdować kilkanaście, albo kilkadziesiąt, a w większych budynkach, typu wieżowce, także znacznie więcej. Budownictwo mieszkaniowe, to z jednej strony tańsze koszty, na przykład związane z zakupem lokalu, ale także nieco droższe koszty utrzymania, a także nieco mniejsza prywatność, ze względu na sąsiedztwo, a także możliwe do usłyszenia hałasy oraz odgłosy życia w innych lokalach, tego samego budynku.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Wady i zalety


Jeśli chodzi o mieszkania, to mają one swoje wady i zalety. Do zalet niewątpliwie należą takie, jak znacznie tańsze ogrzewanie, zwłaszcza jeśli zostało ono optymalnie dostosowane, a lokal mieszkaniowy znajduje się w środkowej części budynku. Kolejną zaletą są dużo niższe koszty remontów, gdyż są one dzielone na wszystkich właścicieli poszczególnych lokali, a dzięki temu jedna osoba nie musi pokrywać całego kosztu sama. Kolejną zaletą jest to, że w razie problemów, zawsze można zwrócić się do zaprzyjaźnionych sąsiadów, a takie osoby bardzo często przychodzą z pomocą. Tak, jak w przypadku wydzielenia pomieszczeń na dodatkowy lokal mieszkalny, także w przypadku poddasza, czy pomieszczeń piwnicznych, można mówić o adaptacji budynku. Chodzi o tak zwane dostosowanie określonych pomieszczeń do tego, żeby możliwe było użytkowanie ich do celu, jakim jest zapewnienie sobie możliwości życia i funkcjonowania na co dzień. Budynek musi być ciepły, w tym celu stosuje się ocieplanie budynków. Dodatkowo dzięki temu jest on w środku bardziej suchy i lepiej przystosowany do użytkowania oraz pozwala na oszczędności ze względu na niższy koszt ogrzewania.

 

Domki i grunty - rodzaje

 

Domki jednorodzinne, to dość popularne określenie, ale to czy w danym domu zamieszkiwać będzie jedna rodzina, czy więcej niż jedna, zależy od wielu czynników. Załóżmy, że w domu jest wiele pokoi, a dzieci prawowitych właścicieli są już dość duże, wręcz prawie dorosłe i samodzielne, może się wtedy zdarzyć taka sytuacja, że zakładający nową rodzinę, będą jeszcze zamieszkiwać we wspólnym domu, zwłaszcza jeśli warunki bytowe na to pozwalają, a samo wspólne mieszkanie nikomu nie przeszkadza i nie koliduje z codziennymi zadaniami reszty użytkowników. Z czasem młodzi, albo podejmują decyzje o wyprowadzce, na swoje, albo część budynku zostać może oddzielona i zaadoptowana na nowe, samodzielne mieszkanie. Wtedy to już nie będzie domek jednorodzinny, ale wielorodzinny. Można więc powiedzieć, że w wewnątrz znajdują się dwa oddzielne lokale mieszkaniowe, a dom taki zamieszkują dwie rodziny.

 

Grunty rolne i pod zabudowę


Wiele zależy od kwalifikacji danego gruntu, który może stanowić użytki rolne, z przeznaczeniem na działalność rolnicza, albo na przykład teren pod zabudowę. Wśród nich można wydzielić takie działki, które można przeznaczyć pod budowę domu jednorodzinnego, albo wielorodzinnego, albo na przykład całego osiedla, jeśli są one dostatecznie duże. Grunty rolnicze, to takie które nie posiadają tak zwanej kwalifikacji na działki budowlane i które można z czasem zmienić na takie, pod warunkiem, że się zgodnie z prawem nadają. Chodzi tu także o jakość ziemi, jeśli jest ona dość żyzna, to może stanowić dobrą inwestycję dla rolników, którym przecież zależy na tym, aby na ich polu wyrosło jak najwięcej, a dobrej jakości ziemia, zapewniać może doskonałe plony. Warto wiedzieć, że tylko na działce posiadającej kwalifikację na budowlaną można stawiać budynki, zwłaszcza takie na stałe, a rolniczej to raczej tylko letniskowe, czyli takie z możliwością przenoszenia ich, czyli takie bez fundamentów. Złamanie tego rodzaju przepisów, może grozić nie tylko wysokimi karami pieniężnymi, ale także koniecznością rozbiórki, z względu na tak zwaną samowolę budowlaną.

Najnowsze wpisy

19.06.2024
Przygotowanie masy zdjęcie nr 11
Uprawnienia wodno-melioracyjne

Prawa do nabywania wody i gruntów oznaczają prawa i obowiązki związane z inicjatywami w zakresie zaopatrzenia w wodę i nabywania…

18.06.2024
Przygotowanie masy zdjęcie nr 12
Uprawnienia majstra budowlanego

Kwalifikacje kierownika budowy różnią się w zależności od kraju, ale zazwyczaj obejmują zestaw kwalifikacji i umiejętności, które umożliwiają nadzorowanie prac…

Przygotowanie masy zdjęcie nr 15 Przygotowanie masy zdjęcie nr 16 Przygotowanie masy zdjęcie nr 17
Przygotowanie masy zdjęcie nr 18
Przygotowanie masy zdjęcie nr 19 Przygotowanie masy zdjęcie nr 20 Przygotowanie masy zdjęcie nr 21
Przygotowanie masy zdjęcie nr 22

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przygotowanie masy zdjęcie nr 23

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przygotowanie masy zdjęcie nr 24

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Przygotowanie masy zdjęcie nr 31 Przygotowanie masy zdjęcie nr 32 Przygotowanie masy zdjęcie nr 33
Przygotowanie masy zdjęcie nr 34
Przygotowanie masy zdjęcie nr 35 Przygotowanie masy zdjęcie nr 36 Przygotowanie masy zdjęcie nr 37
Przygotowanie masy zdjęcie nr 38

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przygotowanie masy zdjęcie nr 39

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przygotowanie masy zdjęcie nr 40

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami