Blog
Grunty sztywne
W artykule znajdziesz:
Jak wiadomo, piaski w porównaniu z gruntami spoistymi mają parę istotnych zalet jako podłoże pod fundament:
- są to grunty sztywne w układzie,
- osiadania ich pod obciążeniem ustalają się właściwie z chwilą ukończenia budowy i
- wysokość podciągania wody drogami włosko waty mi jest zupełnie nieznaczna.
Jeżeli chodzi o wyrównanie powierzchni posadowienia przez podsypkę, np. dla posadowienia skrzyń żelbetowych przy budowie nabrzeży, niejednokrotnie piasek może być materiałem niezastąpionym. Nie może być mowy, naturalnie, w tych razach o zagęszczaniu go (program uprawnienia budowlane na komputer).
Rzadsze są przypadki, gdy nadarza się możność wykorzystania współczesnych mechanicznych sposobów zagęszczania piasków, a metody te doprowadzają nieraz do większego zagęszczenia niż piasek ma w swym złożu naturalnym, i okazuje się rzeczą stosowną wytworzyć sztuczny nasyp piaskowy dla fundamentów. Przykładem takiego zabiegu może być wykonany w 1935 r. nasyp piaskowy pod fundamenty Muzeum Narodowego w Krakowie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Budynek Muzeum Narodowego zajmuje w planie powierzchnię 2564 m2, mierzoną w obrysie budynku na parterze (uprawnienia budowlane). Przy wierceniach badawczych napotkano do głębokości 4 m pokłady ziemi roślinnej, gliny przekładanej warstwami namułów, śmiecia zbieranego przez dłuższy szereg lat itp. Poniżej natrafiono na pokład żwirowo-piaskowy miąższości 8 m, a jeszcze głębiej na iły mioceńskie. Woda gruntowa znajdowała się na głębokości 4 m poniżej naziomu (program egzamin ustny). Początkowo zamierzano założyć fundamenty na tej głębokości, lecz okazało się, że woda gruntowa zawiera siarczany w stosunku 800-900 mg SO3 na litr wody. Wobec tego, że dostęp wody o tym nasyceniu siarczanami byłby niewątpliwie szkodliwy dla betonów, zdecydowano podnieść poziom założenia fundamentów o 2 m, podsypując tę warstwę piaskiem warstwami po 15 cm z obfitym polewaniem wodą i z mechanicznym ubijaniem.
Prąd elektryczny
Ogółem wprowadzono 6600 m ubitego nasypu używając do tego 8400 m3 dostarczonego „piasku", a raczej pospółki w stanie luźnym. Na nasypany w ten sposób grunt dopuszczono nacisk jednostkowy 1,5 at. W opisie fundamentowania brak wyjaśnienia, dlaczego postanowiono dać aż dwa metry nasypu piaskowego w istniejących tam warunkach gruntowych (opinie o programie).
Można niekiedy spotkać się z dążeniem do wprowadzania pod fundamenty „ław piaskowych** lub zakładania pod fundamentami nawet grubszych warstw piasku lub żwiru na gruntach słabszych. Postępowanie takie niewątpliwie pozwala wykorzystać zdolność drenującą piasku oraz stwarza pożądany kierunek filtracji i ciśnienia spływowego. Jednocześnie trzeba jednak zwrócić uwagę na powstające niekiedy możliwości wtłaczania się piasku lub żwiru w słabszy grunt zalegający poniżej oraz trzeba zawsze wyjaśnić sprawę, czy naprężenia przekazywane na ten słabszy grunt nie będą przekraczać dopuszczalnych dlań.
Badania nad przepływem wody w rurkach włoskowatych pod działaniem prądu elektrycznego były prowadzone kolejno przez Helmholtza, później przez Perrina, a następnie przez wybitnego polskiego fizyka Smoluchowskiego, który ustalił ostatni wzór matematyczny dla tego przepływu (segregator aktów prawnych).
Jednakże tak samo jak wzór podany przez Poiseuille’a dla przepływu wody w rurkach włoskowatych pod działaniem naporu nie nadaje się do użytku w praktyce inżynierskiej, która korzysta z wzoru Darcy, tak samo wzór Smoluchowskiego wykorzystamy wyłącznie w celu fizycznego objaśnienia zjawiska, a do celów praktycznych posłużymy się wzorem wprowadzonym przez Schaada i Haefeliego (Zurych), jako dostosowanym do praktycznego użytku (promocja 3 w 1).
Jeżeli wprowadzimy do gruntu elektrody i przepuścimy prąd elektryczny stały (promocja 3 w 1), to wystąpią zjawiska różnego charakteru, a mianowicie: oddzielanie się od anody cząstek jego tworzywa w postaci jonów i wędrówka ich wraz z prądem, przenoszenie się cząstek koloidalnych szkieletu gruntowego w silnie nawodnionych gruntach ku elektrodom (kataforeza), wędrówka filtracyjna cząstek wody ku katodzie wskutek elektroosmozy, elektroliza wody, ogrzewanie gruntu i polaryzacja elektrod.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32