Blog

17.09.2020

Grunty w projekcie budowlanym

W artykule znajdziesz:

Grunty w projekcie budowlanym

Grunty w projekcie budowlanym

Grunty w projekcie budowlanym występują jako czynnik niezależny od projektanta, narzucony przez przyrodę, do którego projektant musi w pewnym stopniu się przystosować (program uprawnienia budowlane na komputer).
W związku z tym powstaje konieczność poznania wpływu warunków inżyniersko-geologicznych na projektowanie i wykonanie fundamentów oraz eksploatację obiektu po jego wykonaniu.
Powyższe stwierdzenia pozwalają w następujący sposób ustalić warunki, jakie musi spełnić fundament.

Fundament powinien przekazać obciążenie na grunt w taki sposób, aby jego nośność nie została przekroczona, tj. aby nie nastąpiło wypieranie gruntu spod podstawy fundamentu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Fundament musi być tak zaprojektowany, aby różnice w osiadaniu poszczególnych elementów fundamentu, wywołujące dodatkowe naprężenia w konstrukcji naziemnej, nie spowodowały powstawania naprężeń przekraczających wytrzymałość materiału konstrukcji, zaś całkowite osiadanie nie wpłynęło ujemnie na eksploatację obiektu.
W odniesieniu do konstrukcji żelbetowych warunki te przedstawiają się następująco.

W przypadku działania sił poziomych, fundament musi być dostatecznie zabezpieczony przed przesunięciem się w płaszczyźnie posadowienia podstawy a-a, przed obrotem dookoła krawędzi czołowej A, obsunięciem się całego uskoku wzdłuż powierzchni poślizgu, obejmującej konstrukcję podpierającą naziom wraz z przyległą bryłą gruntu b-b oraz przed obrotem razem z bryłą gruntu u jego podstawy (uprawnienia budowlane).
Fundamenty powinny mieć izolację, aby zabezpieczyć konstrukcję od szkodliwych wpływów wody gruntowej. Poza tym powinny być wykonane
z materiałów zapewniających odporność fundamentów na agresywne działanie wody.

Fundamenty obiektów hydrotechnicznych, takich jak zapory wodne, jazy itp., powinny być tak zaprojektowane, aby była zapewniona możność utrzymania potrzebnej wysokości piętrzenia wody w zbiorniku lub rzece.

Fundamenty podpór mostowych

Fundamenty podpór mostowych muszą być posadowione dostatecznie głęboko, poniżej dolnej rzędnej ruchomego rumowiska, aby nie groziło im podmycie (program egzamin ustny).
Wybór najbardziej odpowiedniego sposobu posadowienia projektowanego obiektu zależy w zasadzie od następujących okoliczności:
a) rodzaju obiektu, jego przeznaczenia, charakteru i wielkości obciążenia,
b) warunków gruntowych,
c) warunków wodnych,
d) warunków techniczno-ekonomicznych (opinie o programie).

Należy ustalić rodzaj i przeznaczenie obiektu oraz rodzaj obciążeń własnych i użytkowych, przekazywanych przez konstrukcję na fundament, jak obciążenia statyczne stałe, obciążenia statyczne ruchome, obciążenia dynamiczne, obciążenia poziome, pionowe itp. Na przykład przyczółek mostu belkowego będzie miał schemat obciążeń, natomiast przyczółek mostu łukowego bezprzegubowego będzie miał schemat obciążeń. W tym ostatnim przypadku wystąpi na podporze dodatkowy moment M, reakcja zaś od obciążeń pionowych, przekazywanych przez łuk, nie będzie pionowa. Rodzaj gruntów występujących w podłożu będzie miał pewien wpływ na wybór konstrukcji mostu.

Ściśliwość gruntów będzie miała mniejsze znaczenie w przypadku mostu belkowego, natomiast duża i niejednakowa ściśńwość gruntów może wpłynąć na zaniechanie bezpośredniego posadowienia podpór mostu łukowego (segregator aktów prawnych). Należy jeszcze zwrócić uwagę na to, że obciążenia stałe mają decydujący wpływ na ostateczną wielkość osiadania fundamentów, natomiast wpływ obciążeń ruchomych jest nieznaczny, szczególnie gdy działają one krótko, jak np. obciążenia wywołane przez przejeżdżający pociąg.
Dla pełnej charakterystyki obiektu należy ustalić, z jakich materiałów ma być wykonany fundament. W przypadku obecności wody gruntowej, wykazującej agresywność, należy szukać środków chroniących fundament przed szkodliwym jej działaniem, a więc np. stosować cementy kwasoodporne, posadawiać fundamenty powyżej zwierciadła wody gruntowej, otaczać fundament betonowy ścianką szczelną itp.

Ostatni czynnik charakteryzujący obiekt stanowi przyjęty w założeniach okres jego eksploatacji (promocja 3 w 1). W przypadku obiektów prowizorycznych w normach podano większe wartości naprężeń dopuszczalnych i mniejsze współczynniki pewności w porównaniu z tymi wartościami dla budowli stałych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami