Blog

16.07.2021

Izolacja bitumiczna

W artykule znajdziesz:

Izolacja bitumiczna

Izolacja bitumiczna

Aby izolacja bitumiczna nie spływała i nie ulegała uszkodzeniu, temperatura, w jakiej znajduje się izolacja, nie powinna przekroczyć 30°C lub powinna być co najmniej o 15°C niższa od temperatury mięknienia lepiku (wg metody „Pierścień i Kula“) użytego do izolacji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ogólne założenia izolacji wodoszczelnej zapadni osi parowozowych w warsztatach remontowych kolejowych, szczegół izolacji tej konstrukcji.

Poziom wody gruntowej wznosił się o 2,90 m ponad poziom posadowienia fundamentu zapadni. Odwodnienie wykopu wykonano za pomocą studni rurowych. W tym celu przygotowano wykop o nachyleniu skarp 1 : 1 z odsadzką nad poziomem pierwotnego zwierciadła wody gruntowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Odsadzkę wykorzystano do ułożenia i obsługi instalacji służącej do obniżania poziomu wody gruntowej. Dolną część ścian wykopu na wysokość ok. 1,50 m wykonano pionowo i zabezpieczono szczelną ścianą z bali o grubości 5 cm.
Po obniżeniu zwierciadła wody gruntowej do założonej głębokości 50 cm poniżej dna wykopu, utrzymując ją na tym poziomie przez cały czas trwania robót, ułożono na dnie wykopu podłoże pod izolację, składające się z płyty betonowej o grubości 10 cm i warstwy klinkieru o grubości 8 cm, ułożonego na zaprawie cementowej. Górną powierzchnię klinkieru wyrównano gładzią cementową o grubości ok. 2,5 cm.

Następnie wykonano ścianki pomocnicze na całą wysokość projektowanej izolacji, tj. na wysokość ok. 3 m (uprawnienia budowlane). Ścianki z klinkieru miały grubość 12 cm i były wzmocnione w odstępach ok. 2 m pilastrami zewnętrznymi, wymurowanymi w odstępie kilku centymetrów od ścianki szczelnej.
Na ściankach pomocniczych wykonano gładź cementową, na której ułożono ciężką izolację asfaltową złożoną z 3 warstw wkładek papowych i 4 warstw lepiku na zimno. Izolacją ułożono w całości najpierw na ścianach i następnie na dnie. Papę na ścianach nalepiono pasami pionowymi, przy czym górne brzegi zostały przymocowane do ściany pomocniczej. Następnie izolację dna przykryto pomocniczą warstwą ochronną z klinkieru ułożonego na płask na zaprawie cementowej, a izolację ścian zabezpieczono warstwą ochronną w postaci ścianki wymurowanej również z klinkieru o grubości 6,5 cm (program egzamin ustny).

Roboty izolacyjne

Po takim zabezpieczeniu izolacji wykonano zbrojenie konstrukcji zapadni oraz deskowanie i następnie konstrukcję zabetonowano. Po oddaniu obiektu do użytku izolacja wykazywała całkowitą szczelność.
Na rys. 38-5 pokazano izolację wodoszczelną pompowni. Budowla została wykonana w ten sposób, że do pewnej głębokości wykonano wykop ze skarpami, a część najgłębszą wykopu zabezpieczono szczelną ścianką stalową (opinie o programie).

Na wysokość ścian szczelnych zabetonowano ścianę pomocniczą, oddzielając ją papą od ściany szczelnej, której powierzchnię wyrównano betonem. W obrębie ścian pomocniczych wykonano izolację wodoszczelną oraz część podziemną konstrukcji. Na gotowej ścianie żelbetowej, począwszy od górnej krawędzi ściany szczelnej, przedłużono izolację, którą zabezpiecza zewnętrzna warstwa ochronna z muru ceglanego.

Roboty izolacyjne przy budowie przejazdu (roboty izolacyjne wykonywane przy zastosowaniu ścian pomocniczych) pod torami kolejowymi i jego widok (segregator aktów prawnych).
Do pomieszczeń mokrych zaliczamy pomieszczenia, w których podczas ich użytkowania woda bywa rozlewana na posadzkę, a ściany mogą ulec zawilgoceniu wskutek rozpryskiwania się wody lub skraplania się pary. W budynkach mieszkalnych i socjalnych będą to przede wszystkim pralnie, ubikacje, łazienki, w budynkach użyteczności publicznej łaźnie, pralnie, ubikacje, a w budynkach przemysłowych laboratoria chemiczne i działy zakładów przemysłu spożywczego, np. rzeźnie, mleczarnie, zakłady przetworów owocowych, jarzynowych itp., a ponadto zakłady przemysłu włókienniczego, chemicznego itd. o procesach mokrych.

W celu zabezpieczenia konstrukcji stropów i ścian przed zawilgoceniem i niedopuszczenia do przenikania wody przez stropy do pomieszczeń niżej położonych należy zaizolować stropy i częściowo ściany (w zależności od rodzaju użytkowania pomieszczeń) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami