Blog

Nośna część deskowania rury ssawnej zdjęcie nr 2
20.03.2021

Grupa cieśli

W artykule znajdziesz:

Grupa cieśli

Nośna część deskowania rury ssawnej zdjęcie nr 3
Grupa cieśli

Po wybudowaniu wszystkich stóp ze śrubami kotwicznymi, przeprowadza się ich inwentaryzację. W tym celu na punkcie osiowym ustawia się teodolit i celuje na odpowiedni punkt osiowy położony na przeciwległym boku ramy geodezyjnej. Następnie do poszczególnych śrub kotwicznych przykłada się podziałkę milimetrową tak, aby jej początek znajdował się na osi celowej teodolitu i określa odchyłki. Należy również sprawdzić niwelatorem poziom wierzchołków zakotwiczonych śrub. Wyniki pomiarów inwentaryzacyjnych należy przedstawić kierownictwu montażu oraz nadzorowi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy wykonywaniu monolitycznych części konstrukcji budowli, o które mają być oparte żelbetowe elementy prefabrykowane, należy zwracać uwagę na dokładne ustawienie deskowań na wszystkich poziomach. Aby roboty te dobrze wykonać, służba geodezyjna zaznacza osie projektowe na zabetonowanych już stopach fundamentowych oraz ustala na stemplach w kilku miejscach jakiś dowolny poziom, np. +1,00 m. Mając te dane, grupa cieśli bez większych trudności sama już ustawia deskowanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Po ułożeniu zbrojenia następuje odbiór całości. Odbiór deskowania polega na przeprowadzeniu jego inwentaryzacji. W pierwszej kolejności przeprowadza się kontrolę poziomów.

Kontrolę poziomów rozpoczyna się od ustawienia łaty niwelacyjnej na najbliższym reperze roboczym. Następnie zawiesza się taśmę stalową na deskowaniu i między reperem a deskowaniem ustawia niwelator.
Z kolei niwelator ustawia się na górnej części deskowania, celuje się na zawieszoną taśmę oraz wykonuje się odczyty na łacie ustawianej kolejno na poszczególnych punktach deskowania (uprawnienia budowlane).

Dla kontroli zawiesza się na deskowaniu drugą taśmę, ustawia niwelator ponownie na ziemi i nawiązuje do drugiego reperu. Na podstawie tych pomiarów można obliczyć rzędne deskowania w poszczególnych jego miejscach.

Służba geodezyjna

Drugą czynnością sprawdzenia deskowania jest przeniesienie osi projektowych na dany poziom oraz określenie odchyłek między tymi osiami, a osiami rzeczywistymi. Dla dokonania tych pomiarów ustawia się teodolit na jednym z punktów osiowych na ramie geodezyjnej i zadaje kąt prosty w stosunku Następnie z punktu B celuje się na punkt A, przerzuca lunetę przez zenit i wbija gwóźdź w puncie C (program egzamin ustny).

Dalej - ustawia się teodolit w punkcie C, celuje na B, przerzuca lunetę przez zenit, aby trafić na punkt D. Jeśli otrzymana odchyłka jest zbyt duża, pomiar należy powtórzyć. W identyczny sposób przenosi się na górną część deskowania drugą dowolną oś, a dla kontroli nawet i trzecią. Mając tak przeniesione osie, przy pomocy taśmy stalowej, tyczek i pryzmatu wyznacza się na deskowaniu pozostałe osie projektowe (opinie o programie).

Następnie przez rozmierzenie poszczególnych otworów w deskowaniu ustala się ich osie rzeczywiste i podaje odchyłki. W związku z betonowaniem fundamentów. turbozespoły, młyny, pompy i tym podobne ciężkie maszyny, służba geodezyjna wytycza główne osie tych fundamentów w oparciu o ramę geodezyjną. Należy unikać w zasadzie wyznaczania tych osi w oparciu o osie istniejących już elementów budowli, ponieważ każdy z nich wykonany jest z pewną odchyłką (segregator aktów prawnych). Zasada ta jest szczególnie ważna, jeżeli na wzniesionych fundamentach mają być ustawione urządzenia i maszyny połączone między sobą transmisjami lub rurociągami wysokoprężnymi, które są ściśle zwymiarowane.

Mając ustalone główne osie fundamentu oraz poziom „zera”, pracownicy budowlani wykonują wykopy oraz ustawiają doskowanie łącznie ze zbrojeniem. W przypadku bardzo wysokich fundamentów, np. pod turbozespoły, służba geodezyjna ustala główne osie dwukrotnie: faz na poziomie wykopów i drugi raz - na samej górze deskowania. Związane jest to z koniecznością jak najdokładniejszego wykonania w fundamencie otworów pod śruby kotwiczne dla maszyn (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Nośna część deskowania rury ssawnej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Nośna część deskowania rury ssawnej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Nośna część deskowania rury ssawnej zdjęcie nr 8 Nośna część deskowania rury ssawnej zdjęcie nr 9 Nośna część deskowania rury ssawnej zdjęcie nr 10
Nośna część deskowania rury ssawnej zdjęcie nr 11
Nośna część deskowania rury ssawnej zdjęcie nr 12 Nośna część deskowania rury ssawnej zdjęcie nr 13 Nośna część deskowania rury ssawnej zdjęcie nr 14
Nośna część deskowania rury ssawnej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Nośna część deskowania rury ssawnej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Nośna część deskowania rury ssawnej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami