Blog
Grzejniki i głowice termostatyczne
W artykule znajdziesz:
Grzejniki i głowice termostatyczne
Starsze pokolenie doskonale pamięta grzejniki, które grzały taką mocą, jaką zaserwowała ciepłownia. W czasach dzisiejszych, gdzie oszczędność na ogrzewaniu ma priorytetowe znaczenie, nie montuje się żadnego grzejnika bez regulatora dopływu ciepła, czyli głowicy termostatycznej.
Jak działa głowica termostatyczna
Regulator dopływu ciepła ma za zadanie przepuścić tylko tyle ciepła ile zostanie określone na głowicy. Każda bowiem głowica, na swoim korpusie ma umieszczone oznaczenia, które pozwalają na kontrolę przepływu ciepła, bez znacznych strat. Prościej mówiąc – głowica pilnuje by ciepło nie uciekało w przestrzeń w sposób niekontrolowany.
Głowice termostatyczne posiadają czujnik włączania i wyłączania ciepła, co oznacza, że działa na zasadzie żelazka – jeżeli temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej założonej wartości, czujnik zamontowany w pokrętle uruchamia zawór otwierający, umożliwiając wpłynięcie gorącej wody lub innej cieczy do grzejnika. Świeży, gorący dopływ wypycha przestudzony, a kaloryfery ponownie stają się odpowiednio ciepłe.
Regulacja temperatury
Dzięki głowicy termostatycznej, można ustawić stałą optymalną temperaturę w każdym pomieszczeniu – powoduje to ograniczenie zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury. Każda głowica posiada oznaczenia cyfrowe i graficzne. Zazwyczaj skala rozpoczyna się o rysunku płatka śniegu – oznaczającego najniższą dopuszczalną w pomieszczeniach temperaturę, a kończy na cyfrze pięć – najwyższej z możliwych do ustawienia temperatur. Jeżeli pomieszczenie nie wykazuje dużych strat ciepła, jest izolowane – ustawienie pokrętła na 5 spowoduje jego bardzo rzadkie włączanie się i co za tym idzie znaczne oszczędności finansowe.
Zazwyczaj temperatura ustawiana w pomieszczeniach mieszkalnych zimą to 20-23 stopnie Celsjusza, która odpowiada cyfrze 3 na pokrętle głowicy. Głównie dotyczy to średniej wielkości pokojów, z małymi stratami ciepła. Temperaturę niższą można ustawić w kuchni i sypialni – w jednym z tych pomieszczeń dodatkowym źródłem ciepła może być kuchenka, w drugim – spanie w chłodniejszym pokoju hartuje organizm i pozwala lepiej wypocząć.
Urządzenia odbierające ciepło
Takimi urządzeniami są oczywiście grzejniki. Grzejnik, dawniej zwany kaloryferem to prosty przedmiot służący do rozprowadzania zawartego w nim ciepła. Nowoczesne grzejniki z zamontowaną głowicą termostatyczną samoczynnie regulują przepływ ciepła przez system grzewczy. Rozróżniamy wiele różnych modeli grzejników; najczęściej używanymi w mieszkaniach są grzejniki zbudowane z płyt metalowych, do których doprowadzona jest gorąca woda. Ilość ciepła regulowana jest poprzez głowicę termostatyczną.
Do łazienek zazwyczaj stosowane są grzejniki w formie suszarek które znakomicie sprawdzają się podczas suszenia bielizny czy wilgotnych ręczników.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32