Blog

23.05.2022

Gumowy worek

W artykule znajdziesz:

Gumowy worek

Duży postęp osiągnięto w roku 1924, gdy austriacki uczony Pollak przeprowadził badania nad uzyskaniem materiału niełamliwego i przezroczystego, który mógłby zastępować szkło. W wyniku swych prac nad mocznikiem i formaldehydem Pollak otrzymał nowe tworzywo syntetyczne, które pod wieloma względami różniło się od fenoplastów (bakelitu). W odróżnieniu od bakelitu otrzymywanego wyłącznie w ciemnych barwach, nowe tworzywo (żywica mocznikowo-formaldehydowa) pozwalało na uzyskanie różnorodnych atrakcyjnych barw i odcieni (program uprawnienia budowlane na komputer).

Później otrzymano nowe tworzywo termoutwardzalne - żywice melaminowe, które dzięki dobrej wytrzymałości na ścieranie użyto do wyrobu płyt papierowych stosowanych jako wierzchnia przezroczysta warstwa ochronna dla tworzyw warstwowych fenolowo- i mocznikowo-formaldehydowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ostatnio otrzymano tworzywa silikonowe (krzemoorganiczne). Mimo że krzem jako surowiec występuje w dużych ilościach, to jednak związki krzemoorganiczne są bardzo drogie. Jednakże badania wykazały duże możliwości stosowania silikonów w przyszłości, zwłaszcza z uwagi na ich dużą wytrzymałość cieplną. Podstawą do badań nad związkami krzeoorganicznymi było podobieństwo krzemu do węgla wynikające z położenia krzemu w układzie periodycznym pierwiastków (uprawnienia budowlane).

Podczas II wojny światowej rozwinięto nową metodę formowania tworzyw przy użyciu worka gumowego oraz zastosowano proces ogrzewania płyt z tworzyw warstwowych za pomocą prądu wysokiej częstotliwości. Stosowanie elastycznego worka i wywieranie nacisku przy użyciu cieczy eliminuje trudność uzyskania równomiernego ciśnienia i umożliwia sporządzanie wyprasek dużych rozmiarów (program egzamin ustny). Sklejone okleiny umieszcza się na drewnianej lub metalowej formie, po czym wkłada do autoklawu, gdzie w podwyższonej temperaturze klej zestala się, a ciśnienie jest równomiernie rozprowadzane za pomocą worka gumowego lub płyty gumowej. Z worka gumowego, w którym umieszczona jest okleina lub przedmiot prasowany, usuwa się powietrze, po czym parę i powietrze wpuszcza się do szczelnie zamkniętego autoklawu. Według innej metody stosuje się płytę gumową pokrywającą przedmiot prasowany, przymocowaną do dna autoklawu.

Zastosowanie w budownictwie

Powietrze spod płyty zostaje wypompowane przy czym tworzy się próżnia - dzięki czemu płyta jest równomiernie dociskana. Worek gumowy może być również umieszczony między przedmiotem prasowanym a ścianą autoklawu; ta sama metoda może być użyta przy otrzymywaniu wyprasek wklęsłych wówczas worek umieszcza się wewnątrz formy. Prąd wysokiej częstotliwości stosuje się przy sklejaniu punktowym cienkich pasów okleiny dla uzyskania kształtek o złożonej krzywiźnie (opinie o programie).

Stosowanie elementów prefabrykowanych, które w swoim czasie było pomyślane jako sposób pokonania trudności w budownictwie mieszkaniowym, przyjęło się stopniowo i w innych dziedzinach. Elementy produkowane fabrycznie zostały powszechnie uznane za podstawę do szybkiego i taniego budowania. Swego czasu podano w prasie projekt wykonania budynku z tworzyw sztucznych. Zagadnienie realizacji tego śmiałego projektu rozpaliło wyobraźnię ludzi rozumiejących znaczenie tworzyw sztucznych (segregator aktów prawnych).

Budynki eksperymentalne, które zbudowano dla celów wystawowych wykazały, że istnieją możliwości konstruowania budynków z tworzyw sztucznych. Budynkami takimi należy się zainteresować, mimo że nie przeszły one jeszcze długiej próby czasu dla wykazania swej przydatności i odporności na działanie czynników atmosferycznych. Wybrane przykłady zostaną omówione w porządku chronologicznym.

Doświadczalny dom został zbudowany przez Instytut Badań Przemysłowych (The Mellon Institute of Industrial Research) w Pittsburgu łącznie z Fundacją Pierce’a dla wykazania możliwości stosowania żywicy Vinylit i wszechstronności tego tworzywa. Budynek taki wybudowano na Targach w Chicago w 1933 roku (promocja 3 w 1). Można się krytycznie ustosunkować z punktu widzenia architektonicznego, do sposobu zaprojektowania i dekoracji wnętrz, lecz niewątpliwie jest rzeczą interesującą studiowanie metod konstrukcji i zastosowania tworzyw sztucznych w ich pierwszej fazie rozwoju.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami