Blog

12.09.2018

Kotły na paliwo stałe - rodzaje w zależności od mocy

W artykule znajdziesz:

Kotły na paliwo stałe - rodzaje w zależności od mocy

Ogrzewanie w każdym domu mieszkalnym jest jednym z najważniejszych aspektów, od których zależy standard i komfort życia. Popularnym sposobem zapewnienia ciepła jest instalacja grzewcza, gdzie głównym urządzeniem są kotły na paliwo stałe (program na komputer). Tego typu kotły są zasilane węglem, ekogroszkiem oraz drewnem. W zależności od wielkości powierzchni domu, która wymaga ogrzania montuje się piece o różnej wydajności mierzonej w jednostce kW. Każdy rodzaj kotła wymaga spełnienia pewnych warunków, które wyznaczają przepisy prawa budowlanego (program na telefon).

Rodzaje kotłów pod względem mocy grzewczej

Kotły na paliwo stałe - rodzaje w zależności od mocy

W sprzedaży dostępne są trzy kotły na paliwo stałe, które różnią się mocą spalania (program na egzamin ustny). Najczęściej montowane są piece o mocy do 25 kW, które nie wymagają spełniania wielu wyśrubowanych wymogów bezpieczeństwa (promocja 3 w 1).
Następny rodzaj to kotły na paliwo stałe o mocy od 25 kW do 2000 kW, które wymagają oddzielnego pomieszczenia i nie mogą znajdować się w pobliżu składu węgla. Pomieszczenia z zainstalowanym piecem powinny znajdować się pod poziomem gruntu oraz mieć swobodny dojazd dla dostawy paliwa i odbioru żużlu (segregator).
Trzecim rodzajem jest największy kocioł, którego moc cieplna nominalna powyżej 2000 kW, pozwala na ogrzanie dużych powierzchni użytkowych (opinie).
Jakich warunków technicznych wymaga kocioł o mocy powyżej 2000 kW?
Kotły na paliwo stałe, gdzie moc cieplna nominalna powyżej 2000 kW jest przewidziana powinny znajdować się w specjalnie przeznaczonym na kotłownię, określonym przepisami, osobno stojącym budynku. Prawidłowo zaprojektowana kotłownia dla urządzenia gdzie moc cieplna nominalna powyżej 2000 kW występuje powinna mieć odpowiednio zabezpieczone ściany i stropy oraz wydajną i sprawnie działającą wentylację grawitacyjną.
Dla kotłów o tak dużej mocy, które mogą ogrzewać duże powierzchnie w budynkach wielorodzinnych oraz biurowych istnieją wysokie wymagania co do zabezpieczeń przeciwpożarowych, wentylacyjnych, odprowadzania spalin, a także innych warunków technicznych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami