Blog
Kotły na paliwo stałe - rodzaje w zależności od mocy
W artykule znajdziesz:
Kotły na paliwo stałe - rodzaje w zależności od mocy
Ogrzewanie w każdym domu mieszkalnym jest jednym z najważniejszych aspektów, od których zależy standard i komfort życia. Popularnym sposobem zapewnienia ciepła jest instalacja grzewcza, gdzie głównym urządzeniem są kotły na paliwo stałe (program na komputer). Tego typu kotły są zasilane węglem, ekogroszkiem oraz drewnem. W zależności od wielkości powierzchni domu, która wymaga ogrzania montuje się piece o różnej wydajności mierzonej w jednostce kW. Każdy rodzaj kotła wymaga spełnienia pewnych warunków, które wyznaczają przepisy prawa budowlanego (program na telefon).
Rodzaje kotłów pod względem mocy grzewczej
W sprzedaży dostępne są trzy kotły na paliwo stałe, które różnią się mocą spalania (program na egzamin ustny). Najczęściej montowane są piece o mocy do 25 kW, które nie wymagają spełniania wielu wyśrubowanych wymogów bezpieczeństwa (promocja 3 w 1).
Następny rodzaj to kotły na paliwo stałe o mocy od 25 kW do 2000 kW, które wymagają oddzielnego pomieszczenia i nie mogą znajdować się w pobliżu składu węgla. Pomieszczenia z zainstalowanym piecem powinny znajdować się pod poziomem gruntu oraz mieć swobodny dojazd dla dostawy paliwa i odbioru żużlu (segregator).
Trzecim rodzajem jest największy kocioł, którego moc cieplna nominalna powyżej 2000 kW, pozwala na ogrzanie dużych powierzchni użytkowych (opinie).
Jakich warunków technicznych wymaga kocioł o mocy powyżej 2000 kW?
Kotły na paliwo stałe, gdzie moc cieplna nominalna powyżej 2000 kW jest przewidziana powinny znajdować się w specjalnie przeznaczonym na kotłownię, określonym przepisami, osobno stojącym budynku. Prawidłowo zaprojektowana kotłownia dla urządzenia gdzie moc cieplna nominalna powyżej 2000 kW występuje powinna mieć odpowiednio zabezpieczone ściany i stropy oraz wydajną i sprawnie działającą wentylację grawitacyjną.
Dla kotłów o tak dużej mocy, które mogą ogrzewać duże powierzchnie w budynkach wielorodzinnych oraz biurowych istnieją wysokie wymagania co do zabezpieczeń przeciwpożarowych, wentylacyjnych, odprowadzania spalin, a także innych warunków technicznych.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32