Blog

Wymiarowanie i konstrukcja stóp zdjęcie nr 2
05.05.2022

Hala z trakiem

W artykule znajdziesz:

Wymiarowanie i konstrukcja stóp zdjęcie nr 3
Hala z trakiem

Dodatkowo dokonano pomiarów drgań gruntu w sąsiedztwie hali z trakiem, co pozwala określić oddziaływanie pracy traka na otoczenie. Dokonano pomiaru składowych poziomych drgań gruntu, bowiem one mogą być najbardziej szkodliwe dla środowiska (program uprawnienia budowlane na komputer). Parametry tych drgań podano u dołu tablicy 9.3. W przebiegach drgań gruntu są widoczne dwie dominujące częstotliwości: fi = 4,7 i f2 ~ 30 Hz. Źródłem wysokich częstotliwości wynoszących ok. 30 Hz (28 - 33) jest silnik napędowy. Drgania te są szybko wytłumiane wraz z odległością od źródła drgań i nie przenoszą się na sąsiednie obiekty. W parterowym budynku biurowym będącym w odległości ok. 40 m od traka poziom drgań nie jest wyczuwalny, nie można się zorientować czy trak pracuje czy jest wyłączony. Istotne z uwagi na otoczenie są tu drgania z niską częstotliwością, mimo że są o małych amplitudach, przenoszą się na duże odległości, a między innymi na badany budynek. Drgania te są jednak na tyle mało intensywne, że nie są szkodliwe dla omawianego budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ocena uciążliwości drgań dla mieszkańców budynku. Oceny wpływu drgań na ludzi biernie odbierających drgania w budynku dokonuje się zgodnie z PN-88/B-02171. Oceny dokonuje się na podstawie pomiaru widma drgań stosownie do p. 3.3 i p. 4.2 w/w normy. Najwyższy poziom drgań oddziaływujących na ludzi w omawianym budynku występuje na II piętrze: te drgania są brane do oceny. Oceny uciążliwości dokonuje się przy założeniu, że ludzie będący w budynku odbierają drgania w pozycji stojącej (siedzącej) lub leżącej ale w ciągu dnia (uprawnienia budowlane).

Próg odczuwalności

W przypadku pozycji stojącej (siedzącej) drgania w kierunkuj traktuje się jako poziome. Dla częstotliwości drgań wymuszonych o f = 4,7 Hz próg odczuwalności drgań poziomych przez ludzi zgodnie z tablicą 3 i rys. Ib normy PN-88/B-02170 wynosi 0,00846 m/s2. Tak więc najwyższy poziom drgań w budynku odbieranych przez ludzi jako poziome (w kierunku j) wzbudzonych pracą traka nie przekracza progu odczuwalności. Człowiek będący w pozycji leżącej drgania w kierunku j odbiera jako pionowe (w kierunku osi podłużnej ciała). Wartość skuteczna (RMS) przyspieszenia progu odczuwalności drgań pionowych o częstotliwości f = 4,7Hz wynosi 0,005 m/s2 (program egzamin ustny).

W mieszkaniach zgodnie z tablicą 5 w/w normy w porze dziennej próg uciążliwości odpowiada czterokrotnej wartości progu odczuwalności i wynosi 0,02 m/s dla f= 4,7 Hz. Maksymalna wartość skuteczna pomierzonych drgań wynosząca 0,007 m/s jest więc znacznie poniżej Dla tej samej pozycji w porze nocnej próg uciążliwości wynosi 1,4 razy próg odczuwalności, co równa się 0,007 m/s2 . Gdyby trak pracował w nocy, wówczas maksymalne drgania budynku wzbudzane jego pracą byłyby na granicy uciążliwości (opinie o programie).

Analiza dynamiczna przedstawiona poniżej odnosi się do budynku jednorodzinnego wzniesionego systemem tradycyjnym. Analiza obejmuje część doświadczalną i teoretyczną. W części doświadczalnej przeprowadzono badania drgań wzbudzanych przejazdem pojazdów samochodowych w sąsiedztwie budynku. Poniżej przedstawiona jest metodyka badań i analiza wyników pomiarów drgań oraz ocena ich szkodliwości dla budynku. W części teoretycznej zajęto się wyznaczeniem odpowiedzi przyjętego modelu budynku na wymuszenie kinematyczne w postaci przebiegu drgań wzbudzonych przejazdem ciężkiego pojazdu samochodowego w sąsiedztwie budynku (segregator aktów prawnych).

Odpowiedź budynku od w/w wymuszenia porównano z odpowiedzią pomierzoną. Ponadto wyznaczono siły dynamiczne od wymuszenia kinematycznego i porównano z określonymi na podstawie pomiarów poprzez masy (obliczone z uwzględnieniem danych z dokumentacji technicznej budynku i częściowej inwentaryzacji) i przyspieszenia drgań. Siły dynamiczne od wymuszenia wyznaczono też, zgodnie z PN-85/B-02170, na podstawie spektrum odpowiedzi. Opisany budynek był prezentowany w innym kontekście - w monografii, Ciesielski, Maciąg, 1990 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wymiarowanie i konstrukcja stóp zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wymiarowanie i konstrukcja stóp zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wymiarowanie i konstrukcja stóp zdjęcie nr 8 Wymiarowanie i konstrukcja stóp zdjęcie nr 9 Wymiarowanie i konstrukcja stóp zdjęcie nr 10
Wymiarowanie i konstrukcja stóp zdjęcie nr 11
Wymiarowanie i konstrukcja stóp zdjęcie nr 12 Wymiarowanie i konstrukcja stóp zdjęcie nr 13 Wymiarowanie i konstrukcja stóp zdjęcie nr 14
Wymiarowanie i konstrukcja stóp zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wymiarowanie i konstrukcja stóp zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wymiarowanie i konstrukcja stóp zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami