Blog
Przyrządy do opuszczania rusztowania
W artykule znajdziesz:
Przyrządy do opuszczania rusztowania
Chcąc uzyskać jak najmniejszy wpływ zmian zawilgocenia drewna wskazane byłoby stosować do rusztowań drewno możliwie suche. W takim przypadku jednak trzeba liczyć się, że w czasie deszczów może wystąpić zjawisko pęcznienia drewna, a więc podnoszenia się rusztowania (program uprawnienia budowlane na komputer).
Z powyższej analizy wynika, że na osiadanie rusztowań niekorzystny wpływ ma w rusztowaniach z rur zmiana temperatury otoczenia, natomiast w drewnianych - skurcz wilgotnościowy drewna przy zmianie jego wilgotności.
Czasami stosuje się zamiast krążyn drewnianych - krążyny z kształtowników stalowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W konstrukcji rusztowania górnego zastosowano do krążyn w jednej trzeciej rozpiętości przęsła zamiast krawędziaków - dwa ceowniki stalowe. W wyjątkowych przypadkach rusztowanie wykonuje się w konstrukcji stalowej. Może to mieć miejsce, gdy rusztowanie ma być wielokrotnie użyte, najczęściej jako rusztowanie w postaci wiązara kratowego opieranego na wysokich filarach mostowych na poziomie wezgłowi.
Przykładem zastosowania dźwigarów stalowych do części rusztowania górnego może służyć rusztowanie (uprawnienia budowlane). Przy budowie tego mostu wymagane było pozostawienie wolnego przejazdu pod rusztowaniem. Ze względu na małą wysokość konstrukcyjną prześwitu mostu zaszła konieczność zastosowania dźwigarów stalowych jako części środkowej rusztowania górnego.
Przyrządy do opuszczania rusztowania mają za zadanie umożliwić równomierne, pozbawione wstrząsów opuszczanie rusztowania górnego (krążyn); spod konstrukcji mostowej zostaje usunięte rusztowanie i konstrukcja przejmuje od tej chwili pełne obciążenie.
Najlepiej, jeśli wszystkie przyrządy do opuszczania ustawia się na jednym i tym samym poziomie (program egzamin ustny).
Jeśli rusztowanie dolne składa się ze stojaków ustawionych na podwalinach lub na stopach betonowych, zaleca się je tak ustawić, aby przyrządy do opuszczania znalazły się bezpośrednio na czole stojaka.
Przy budowie mostów najczęściej używa się jako urządzeń do opuszczania rusztowań - klinów, klocków kobyłkowych, skrzynek (garnków) z piaskiem (piaskownic) i dźwigników śrubowych lub hydraulicznych.
Kliny podwójne
Kliny podwójne są łatwe w wykonaniu, tanie i w zasadzie służą do jednorazowego użycia. Kliny wykonuje się z drewna twardego.
. Nachylenie klina powinno wynosić ok. 1 :10. Im nachylenie klinów jest łagodniejsze, tym wolniej odbywa się opuszczanie rusztowania. Dopuszczalne w klinach naprężenie prostopadłe do włókien wynosi ok. 1C kG/cm2. Rozluźnianie zacisku klinów jest dość kłopotliwe. Za pomocą klinów nie da się podnieść obciążonego betonem rusztowania. Klinów używa się w zasadzie jedynie w rusztowaniach mniejszych mostów o małym ciężarze.
Klocki kobyłkowe, znane pod nazwą klocków Zuffera, są prostym i tanim urządzeniem do opuszczania rusztowań (opinie o programie). Działanie jego polega na tym, że chcąc opuścić rusztowanie należy zmniejszyć podstawę klocka, odcinając kolejno piłą odpowiednie długości jego końców.
Po zmniejszeniu klocka następuje częściowe jego zmiażdżenie i powolne obniżenie rusztowania.
Klocek oblicza się na zginanie, na ścinanie i na docisk podstawy klocka. Cylindry (garnki) z piaskiem - piaskownice składają się ze stalowej rury z przyspawanym dnem o grubości ścianki ok. 4 mm i średnicy 25-30 cm, wysokości ok. 30 cm. Górne obrzeże powinno być wzmocnione (dospawanym płaskownikiem). Przy dnie znajdują się dwa przeciwległe otwory o średnicy ok. 20 mm zamykane śrubami (segregator aktów prawnych). Cylinder napełnia się szczelnie na wysokość o ok. 5 cm poniżej górnego końca suchym piaskiem o uziarnieniu 0-^3 mm.
Następnie nakłada się „tłok” z kawałka okrąglaka (z drewna bukowego) o średnicy ok. 1 cm mniejszej od średnicy wewnętrznej cylindra. Na „tłoku” umieszcza się blachę stalową. Górny i dolny koniec „tłoka” powinien być obity stalowymi pierścieniami (promocja 3 w 1). Szczelinę między tłokiem i ścianami rury wypełnia się kitem uszczelniającym asfaltowym, co ma na celu zabezpieczenie piasku przed zawilgoceniem.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32