Blog
Hałas przemysłowy
W artykule znajdziesz:
Oczywiście, że dla poszczególnych grup, jak i pomiędzy poszczególnymi grupami, trudno jest wyznaczyć wyraźnie określone granice. Na przykład pierwsza grupa hałasu, więc hałasu przemysłowego dotyczy również wszystkich innych gałęzi gospodarki poza przemysłem i wszelkich stanowisk roboczych zagrożonych hałasem, a więc dotyczy środowiska pracy człowieka (program uprawnienia budowlane na komputer).
Druga grupa to, ogólnie rzecz biorąc, zagadnienia związane z rozplanowaniem przestrzennym miast, zabezpieczeniem przed hałasem stref wypoczynku oraz zagadnienia budownictwa mieszkaniowego. Trzecia grupa, to nie tylko zagadnienia związane z wytłumieniem hałasu samochodów, motocykli i przede wszystkim samolotów, ale również zagadnienia organizacyjno-porządkowe związane z ograniczeniem hałasu na ulicach miast i osiedli (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Największa intensywność hałasu i związane z tym największe zagrożenie pod względem zdrowotnym występuje w grupie hałasów przemysłowych. Pomimo, że w grupie tej mamy znaczne osiągnięcia w postaci różnego rodzaju ustaw, zarządzeń i przepisów, a także obserwuje się zwłaszcza w ostatnich latach coraz lepiej zorganizowaną akcję kontrolno-inspekcyjną, to jednak w skali ogólnokrajowej intensywność hałasu w poszczególnych zakładach przemysłowych nie maleje, a procent osób, u których stwierdzono głuchotę zawodową stale wzrasta (uprawnienia budowlane).
Analizując przyczyny takiego stanu rzeczy należy stwierdzić, że w odniesieniu do istniejących, zwłaszcza starych zakładów produkcyjnych, trudno jest uzyskać wymaganą poprawę warunków akustycznych, ponieważ napięte zadania planowe danego zakładu utrudniają, a w większości przypadków (pomijając całkowitą przebudowę zakładu) uniemożliwiają zastosowanie środków rokujących bardziej skuteczną poprawę tych warunków (program egzamin ustny).
Konstruktorzy maszyn
Pewne środki np. zastosowanie odpowiedniej adaptacji pomieszczenia ustrojami dźwiękochłonnymi, zmiany ustawienia lub posadowienia poszczególnych maszyn, wprowadzenie częściowego zdalnego sterowania itp. wymagają okresowego częściowego lub całkowitego zatrzymania produkcji. W zakładach nowo projektowanych nowe technologie charakteryzują się przeważnie zastosowaniem maszyn i urządzeń większej mocy i większej wydajności (a więc i większej prędkości obrotowej ich elementów), a zatem przeważnie bardziej hałaśliwych, jeżeli równolegle nie prowadzi się specjalistycznych prac o charakterze badawczo-konstrukcyjnym, mających na celu zmniejszenie ich hałaśliwości (opinie o programie).
Walki z hałasem nie można w związku z tym zaczynać dopiero wtedy, gdy po wybudowaniu danego obiektu i zainstalowaniu w nim maszyn stwierdza się występowanie hałasu o dużej intensywności. Niebezpieczeństwo wystąpienia nadmiernego hałasu powinni przewidywać uwzględniać w swoich planach zarówno projektanci danego zakładu przemysłowego, jak i konstruktorzy maszyn. Zwalczanie hałasu w nowo projektowanych obiektach powinno być oparte na prawidłowo wykonanym i zweryfikowanym przez specjalistę projekcie akustycznym, obejmującym wszystkie etapy projektu ogólnego, a więc z założeniami techniczno-ekonomicznymi włącznie (segregator aktów prawnych).
Inspirację do takiego projektu akustycznego powinny stanowić prace teoretyczne i doświadczalne prowadzone w wyspecjalizowanych akustycznych ośrodkach badawczych. Prace te powinny dotyczyć produkcji cichobieżnych maszyn i urządzeń przemysłowych, jak również zasad stosowania wymagań akustycznych przy projektowaniu określonych procesów produkcyjnych, z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych proponowanych rozwiązań oraz produkcji elementów i ustrojów dźwiękochłonnych, dźwiękoizolacyjnych i anty wibracyjnych (promocja 3 w 1).
Ogólnym kierunkiem, jaki znajduje zastosowanie w opanowaniu omawianego zagrożenia (jak również zagrożenia związanego z występowaniem drgań) jest automatyzacja hałaśliwych procesów technologicznych. Realizacja tego kierunku, a więc częściowe lub całkowite odsunięcie ludzi ze stref zagrożenia hałasem przez stosowanie zdalnego sterowania, kabin dźwiękoszczelnych itp., daje nieograniczone możliwości w opanowaniu sytuacji.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32