Blog

21.02.2020

Harmonogram dyrektywny uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Harmonogram dyrektywny uprawnienia budowlane

Harmonogram dyrektywny uprawnienia budowlane

Harmonogram dyrektywny powinien określać kolejność i terminy następujących czynności: robót przygotowawczych, zagospodarowania placu budowy, uzbrojenia placu budowy, realizacji zasadniczych i towarzyszących robót budowlanych oraz likwidacji placu budowy (program uprawnienia budowlane na komputer).

W harmonogramie dyrektywnym muszą być uwzględnione terminy obligatoryjne, by zapewniły poprawną organizację prac. W systemie terminy obligatoryjne wynikają przede wszystkim z obowiązujących cykli normatywnych. W systemie zdecentralizowanym wynikać one mogą obwarowanych warunkami przetargu lub też z warunku realizacji większego przedsięwzięcia.Plan przebiegu robót remontowych, uwzględniający założenia planu dyrektywnego, jeżeli taki plan zobowiązuje, przedstawiony jest w ogólnym harmonogramie budowy. Określa się przebieg robót na poszczególnych obiektach i obejmuje cały okres realizacji i wszystkie asortymenty robót.

Harmonogram ten składa się z trzech części (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W części pierwszej, analitycznej, podane są planowane ilości oraz jednostkowe i sumaryczne czasy wykonania poszczególnych prac. Czas trwania poszczególnych prac i ich kolejność przedstawione są następnie graficznie.

Część druga, graficzna, uwzględnia z jednej strony wyniki części analitycznej, a z drugiej zapewniać musi właściwą technologicznie kolejność robót, jak również równomierność zatrudnienia robotników poszczególnych specjalności i właściwe wykorzystanie maszyn (uprawnienia budowlane).

Część trzecia ma charakter syntetyczny i sprawdzający. Sporządza się w niej wykres zatrudnienia (globalny, a w miarę potrzeby także wg głównych specjalności), wykres zużycia zasadniczych materiałów oraz wykres pracy maszyn budowlanych.

Wykresy części trzeciej służą do sprawdzania organizacyjnej poprawności zaplanowania robót (ciągłość zatrudnienia ludzi i maszyn) oraz do złożenia zapotrzebowań na środki produkcji.

W miarę potrzeb opracowuje się ponadto harmonogramy szczegółowe, które obejmują jeden rodzaj robót lub też jeden element obiektu, wynikający z harmonogramu ogólnego. Harmonogramy te opracowuje się w taki sam sposób jak harmonogramy ogólne, różnią się one bowiem od tych ostatnich jedynie stopniem szczegółowości (program egzamin ustny).

Remont budynków

W przypadku remontów budynków przeprowadzanych na podstawie dokumentacji uproszczonej zmniejsza się także zakres dokumentacji organizacyjnej. W tych przypadkach projekt organizacji może zawierać jedynie harmonogramy: rzeczowy, finansowy, zatrudnienia i dostaw materiałów.
Przygotowanie i zagospodarowanie placu budowy

Warunki zagospodarowania placu budowy przy robotach remontowych (opinie o programie).
Plan zagospodarowania placu budowy na potrzeby robót remontowych i modernizacyjnych powinien być dostosowany do warunków, jakie określa lokalizacja obiektów, w których roboty te mają być prowadzone.

Są to z reguły:
a) ograniczenie placu budowy przez użytkowaną zabudowę istniejącą,
b) trudność w organizacji transportu zewnętrznego, wynikająca zarówno z przeciążenia miejskich tras komunikacyjnych, jak też z małych gabarytów bram przejazdowych,
c) trudności w organizacji transportu wewnętrznego wynikające ze szczupłości placów składowych i manewrowych, jak też nie zawsze korzystnego usytuowania wjazdu i wyjazdu (np. transport nieprzelotowy przy wjeździe jednostronnym) z budowy,
d) konieczność zapewnienia bezpieczeństwa osobom postronnym przebywającym w pobliżu terenu budowy oraz bezpiecznego użytkowania obiektów sąsiadujących z remontowanym budynkiem,
e) ograniczenie w rozmieszczeniu maszyn budowlanych wynikające z wyżej wspomnianych warunków (segregator aktów prawnych),
f) konieczność dostosowania się do istniejącej infrastruktury instalacyjnej i komunikacyjnej (zarówno ze względu na korzystanie z niej w trakcie robót jak też obowiązek zachowania jej stanu po zakończeniu prac),
g) możliwość wykorzystania części remontowanych budynków na cele magazynowe, administracyjne lub socjalno-sanitarne w okresie realizacji remontu.

Z tych względów, projekt zagospodarowania placu budowy powinien być poprzedzony szczegółową analizą indywidualnych cech lokalizacji robót remontowych i modernizacyjnych. W niektórych przypadkach wyniki takiej analizy mogą decydować o metodzie robót. Dlatego wstępna koncepcja zagospodarowania placu budowy powinna być przygotowana możliwie wcześnie i uwzględniana w trakcie opracowania projektu organizacji robót.

W ten sposób sprawdzona, skorygowana i odpowiednio uzupełniona koncepcja zagospodarowania staje się (w końcowym stadium projektowania) planem zagospodarowania placu budowy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami