Blog

24.04.2021

Harmonogram robót murowych

W artykule znajdziesz:

Harmonogram robót murowych

Harmonogram robót murowych

Harmonogram robót murowych przy podziale budynku w planie na dwie działki.
Z harmonogramu wynika, że czas robót murowych na jednej kondygnacji wynosi 6 dni (program uprawnienia budowlane na komputer). Harmonogram ten należy rozumieć w sposób następujący 9 dnia odbywają się jednocześnie następujące prace:
- podawanie materiałów i murowanie na drugim pasie pierwszej działki;
- przestawianie rusztowań na pierwszym pasie drugiej działki.

Jednocześnie z harmonogramu wynika, że na wykonanie stropu nad jedną działkę przeznaczony jest jeden dzień. Jest to oczywiście czas niewystarczający na wykonanie stropu. W jeden dzień możemy jedynie ułożyć belki stropowe. W następnym dniu murowanie następnej kondygnacji będzie się odbywać z pomostów roboczych, ustawionych na belkach stropowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Najwłaściwszymi stropami ze względu na organizację robót murowych, prowadzonych systemem pracy równomiernej, byłyby w danym wypadku takie stropy, które mogą być wykonywane w 2 etapach, a mianowicie:
etap pierwszy - układanie belek stropowych;
etap drugi - wykonywanie wypełnienia między belkami.

Jako przykład można tu przytoczyć wykonywanie stropów Kleina. Właściwymi w tym wypadku są również stropy wielkopłytowe, przy założeniu wykonywania ich w ten sposób, aby czas montażu stropu nad jedną działką budynku, na jednej kondygnacji wynosił 1 dzień (uprawnienia budowlane).
Metoda druga. Praca prowadzona jest przez trzy grupy: transportową, murarską i ciesielską. Każda z tych grup wykonuje pracę na działce w ciągu określonego czasu. Z uwagi na wyodrębnienie 3 grup roboczych, wykonywających roboty na oddzielnych działkach, zachodzi konieczność podziału budynku na 3 działki.
Przy takiej organizacji robót mamy do czynienia z trój działowym systemem murowania (program egzamin ustny).

Murowanie pierwszego pasa

Harmonogram robót murowych, przy podziale budynku w planie na trzy działki. Z harmonogramu wynika, że czas robót murowych na jednej kondygnacji wynosi 9 dni a nie 6 dni jak przy systemie dwu- działkowym). Harmonogram ten należy rozumieć w sposób następujący.
Pierwszego dnia rozpoczyna pracę grupa transportowa. Ilość cegły dostarczonej przez nią na pierwszą działkę powinna wystarczyć na ok. 2 godziny murowania. Więcej cegieł dostarczać nie należy, gdyż, jak to już było wyżej powiedziane, mogłoby nastąpić przeciążenie stropu lub rusztowania (opinie o programie).

Drugiego dnia grupa transportowa przechodzi na drugą działkę i dostarcza tam cegły jak poprzednio, a oprócz tego resztę cegieł i zaprawę na pierwszą działkę tak, aby zawsze był zapas wystarczający na ok. 2 godziny. Tego samego dnia rozpoczyna pracę grupa murarska na działce 1 i wykonuje mury na wysokość jednego pasa. Z harmonogramu wynika, że trzeciego dnia grupa transportowa pracuje na działce 3. Murowanie pierwszego pasa odbywa się na działce 2. Na działce 1 cieśle ustawiają rusztowania dla umożliwienia murowania pasa drugiego. W dniach od czwartego do ósmego omówiony cykl powtarza się na odpowiednich działkach.
Dziewiątego dnia musi nastąpić układanie belek stropowych na pierwszej działce.

W tym samym dziewiątym dniu muszą być również ułożone pomosty robocze na belkach, ponieważ dziesiątego dnia grupa transportowa będzie na tym pomoście przygotowywać materiał (segregator aktów prawnych).
Przy wznoszeniu murów systemem trój działkowym mamy, podobnie jak przy systemie dwudziałkowym, okres jednego dnia na ułożenie stropu nad jedną działką. Trzeba tu będzie również zastosować tę metodę, że najpierw będziemy układali belki stropowe, a na nich pomosty robocze. Jest to pierwszy etap prac przy wykonaniu stropu.

Drugi etap prac przy wykonywaniu stropu, polegający na wykonaniu wypełnienia między belkami, może nastąpić dopiero po przejściu murarzy o jedną kondygnację wyżej.
Zarówno przy podziale budynku na dwie działki, jak i na trzy działki, mury wznoszone były kolejnymi pasami, a stropy wykonywane były w dwóch etapach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami