Blog

15.04.2020

Hartowanie przerywane

W artykule znajdziesz:

Hartowanie przerywane

 

Hartowanie przerywane

Hartowanie przerywane - hartowanie stopniowe, przy którym chłodzenie przedmiotu hartowanego odbywa się w sposób przerywany i polega na chłodzeniu go najpierw przez zanurzenie w zimnej wodzie, a następnie w oleju lub na powietrzu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Hartowanie się roślin - stopniowe przystosowywanie się roślin ozimych na jesieni do przetrzymywania niskich temperatur w zimie.

Hartowanie stopniowe - hartowanie, przy którym chłodzenie odbywa się w dwóch etapach: najpierw następuje szybkie chłodzenie w kąpieli o temperaturze nieco wyższej od temperatury początku przemiany martenzytycznej oraz przetrzymanie przedmiotu w tej temperaturze tak długo, aż nastąpi możliwie jak największe wyrównanie temperatur powierzchni przedmiotu i rdzenia, ale nie nastąpi rozkład austenitu na ferryt i cementyt, po czym następuje dalsze chłodzenie.
Hartowanie w urządzeniach specjalnych - hartowanie, przy którym chłodzenie przedmiotów hartowanych odbywa się w specjalnych urządzeniach nie dopuszczających do odkształceń przedmiotów podczas obniżania temperatury.
Hartowanie z przemianą izotermiczną - hartowanie izotermiczne.
Hartowanie zanurzeniowe - hartowanie kąpielowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Hartowanie zwykłe - hartowanie z ciągłym (nieprzerwanym) oziębianiem przedmiotu w środowisku o temperaturze niższej od temperatury początku przemiany martenzytycznej (zwykle w wodzie, oleju lub w strumieniu powietrza).

Hartowność stali - stopień podatności stali na utwardzanie się w głąb przedmiotu przy oziębianiu go do temperatury austenityzowania; stale o wysokiej hartowności mają po hartowaniu grubą warstwę zahartowaną, stale o niskiej hartowności charakteryzują się cienką warstwą zahartowaną.
Hasteloj, hastelloy - met. każdy z grupy stopów wieloskładnikowych o podstawie niklu, odznaczających się dużą odpornością chemiczną w podwyższonych temperaturach.
Haubica - działo kalibru od ok. 100 mm wzwyż, o krótkiej lufie (10 - 27 kalibrów) i małej prędkości początkowej pocisku, przeznaczone głównie do strzelania stromotorowego.
Hausmanit - minerał, tlenek manganu, Mn(04; stosowany w metalurgii do wytapiania żelazomanganu i do regulowania składu wsadu przy wytapianiu surówek (uprawnienia budowlane).

Heksan

Heksan, CH3 • (CH;)4 • CHi - węglowodór nasycony, bezbarwna, lotna ciecz, nierozpuszczalna w wodzie, rozpuszczalna w acetonie, alkoholu i eterze, łatwopalna; h. stosuje się jako rozpuszczalnik, szczególnie do ekstrakcji olejów jadalnych, do napełniania specjalnych termometrów (program egzamin ustny).
Heksanol, CHj (CH2)4 CH2OH - alifatyczny alkohol pierwszorzędowy, ciecz trudno rozpuszczalna w wodzie, rozpuszczalna w alkoholu i eterze; stosowany do produkcji środków flotacyjnych. dodatków do smarów, rozpuszczalników, płynów hydraulicznych.
Heksoda, lampa sześcioelektrodowa - lampa elektronowa mająca sześć elektrod: katodę, cztery siatki oraz anodę.

Heksogen, C3H60fiN6 - jeden z najsilniejszych materiałów wybuchowych kruszących; h. by! stosowany podczas II wojny światowej do wyrobu detonatorów, do napełniania amunicji przeciwpancernej oraz w mieszaninie z trotylem do pocisków artyleryjskich.
Heksozy - najbardzej rozpowszechnione w przyrodzie cukry proste o sześciu atomach tlenu w cząsteczce i ogólnym wzorze C6H|206.
Heksyl - sześcionitrodwufenyloamina, materia! wybuchowy o własnościach kruszących, ciało krystaliczne barwy pomarańczowej; h. stosowany był w czasie 1 i II wojny światowej w stanie czystym lub w postaci mieszaniny topliwej z trotylem, czasem z dodatkiem glinu metalicznego (opinie o programie).
Heksyty, CH2OH(CHCO)4CH2OH - alkohole sześciowodorotlenowe; mają charakter słabych kwasów, są rozpuszczalne w ługach, nierozpuszczalne w wodzie; h. występują w świecie roślinnym, np. sorbit, mannit.
Hektar, ha - jednostka powierzchni równa 10 000 m2.
Hekto - pierwszy człon wyrazów złożonych stosowany w metrycznym systemie jednostek miar do tworzenia nazw jednostek wtórnych o wartości 102 (segregator aktów prawnych).
Hektograf - urządzenie do powielania tekstów i rysunków, w którym jako formy do wykonywania odbitek używa się specjalnej kalki woskowanej, na którą przenosi się reprodukowany oryginał wykonany specjalnym tuszem.

Hel’, He - pierwiastek chemiczny VIII grupy układu okresowego (helowce), liczba atomowa 2; h. jest gazem bezbarwnym i bezwonnym, bardzo trudno rozpuszczalnym w wodzie, o dużej bierności chemicznej; h. jest stosowany jako lekki gaz niepalny do napełniania balonów oraz do otrzymywania najniższych temperatur.
Hel’, aparat telegraficzny Helia - aparat telegrafii alfabetowej oparty na systemie Helia (mozaikowym).
Heliantyna - barwnik azowy; fioletowe płatki trudno rozpuszczalne w wodzie, nierozpuszczalne w alkoholu i eterze; pod postacią soli sodowej (oranż metylowy) h. jest stosowana jako wskaźnik pił (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami