Blog

14.04.2020

Głębienie

W artykule znajdziesz:

Głębienie

Głębienie

Głębienie 1 - drążenie wyrobisk pionowych z góry na dół.
Głębienie 2 - frezowanie szerokich powierzchni lub boków elementu w celu wykonania różnego kształtu zagłębień (program uprawnienia budowlane na komputer).
Głębinowy - dotyczący dużych głębokości; przeznaczony do użytku na dużej głębokości (np. pompa głębinowa).
Głębokościomierz - przyrząd pomiarowy warsztatowy do pomiarów głębokości nieprzelotowych otworów, zagłębień lub występów; rozróżnia się g. su w miarko we (których zasadniczym elementem jest suwak z noniuszem), g. mikrometryczne ( w których zasadniczym elementem jest śruba mikrometryczna) i g. zegarowe (w których odczytu dokonuje się na podziałce czujnika zegarowego).

Głębokościomierz 2 - przyrząd wskazujący głębokość zanurzenia obiektu (okrętu podwodnego, batyskafu lub przyrządu opuszczonego w głąb wody, np. sondy); działa na zasadzie pomiaru ciśnienia statycznego zwiększającego się ze wzrostem zanurzenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Głębokościomierz hydrogeologiczny - przyrząd do pomiarów głębokości zwierciadła wody podziemnej; wyróżnia się: g.h. akustyczne (sygnalizujące dźwiękiem zetknięcie się ze zwierciadłem wody), g.h. ciśnieniowe (sygnalizujące zmianę położenia zwierciadła wody wskutek reakcji na ciśnienie hydrostatyczne słupa wody), elektryczne (sygnalizujące zetknięcie się ze zwierciadłem wody przez zamknięcie się obwodu elektrycznego).
Głębokość eksploatacji - odległość pionowa między eksploatowaną częścią złoża a powierzchnią Ziemi.

Głębokość gleby - grubość wierzchniej zwietrzałej części skały macierzystej, w której korzenie roślin mogą się rozwijać bez przeszkody.
Głębokość krytyczna kopalni - głębokość eksploatacji, po przekroczeniu której konieczne jest zastosowanie specjalnych środków technicznych, np. ochładzania powietrza kopalnianego.
Głębokość modulacji - przy amplitudowej modulacji prostej przebiegiem sinusoidalnym - stosunek połowy różnicy maksymalnej i minimalnej chwilowej amplitudy przebiegu zmodulowanego do amplitudy przebiegu nośnego.
Głębokość otworu wiertniczego* - odległość pionowa dna otworu wiertniczego od poziomu umownego dla danej metody wiercenia, mierzona w metrach.
Głębokość posadowienia fundamentu - odległość między projektowanym poziomem terenu i poziomem posadowienia fundamentu bezpośredniego lub poziomem najniższej części fundamentu pośredniego.

Głębokość skrawania - grubość warstwy materiału usuwanej podczas jednego przejścia narzędzia skrawającego (uprawnienia budowlane).
Głębokość skręcenia - głębokość, na której występuje skojarzenie gwintu zewnętrznego i wewnętrznego, określona prostopadle do osi gwintu.

Głębokość wnikania

Głębokość wnikania - grubość warstwy przypowierzchniowej przewodu taka, że gdyby przez tę warstwę płynął rozłożony równomiernie prąd stały o wartości równej wartości skutecznej rzeczywiście płynącego prądu (średniej lub wielkiej częstotliwości), to stosunek mocy przetwarzanej w ciepło wskutek zjawiska Joule’a do powierzchni zewnętrznej przewodu miałby taką samą wartość.
Głębokość wnikania fal elektromagnetycznych (w materiał) - głębokość, na której natężenie pola elektrycznego lub magnetycznego fali wnikającej w materiał jest tłumiona do wartości natężenia tej fali w materiale bezpośrednio przy jego powierzchni (program egzamin ustny).
Głębokość wybicia - postęp przodku, np. ścianowego, po odpaleniu serii otworów strzałowych.

Głębokość wyciągowa - odległość pionowa, z której w danym szybie wyciąga się urobek na powierzchnię (opinie o programie).
Głębosz - narzędzie konne lub ciągnikowe do głębokiego (30-35 cm) spulchniania i przewietrzania gleby między rzędami roślin, głównie buraków; częścią roboczą g. jest zakrzywione stalowe dłuto.
Głoska - najmniejsza niepodzielna cząstka formy dźwiękowej języka artykułowana przy pewnym określonym i stałym układzie narządów mowy.
Głośnik - przetwornik elektroakustyczny umożliwiający otrzymywanie przebiegów akustycznych z przebiegów elektrycznych i przeznaczony do emitowania energii akustycznej.
Głośnik dynamiczny - głośnik magnetoelektryczny.

Głośnik elektromagnetyczny, głośnik o ruchomej kotwicy - głośnik, w którym membrana jest połączona mechanicznie z kotwicą żelazną drgającą w polu magnetycznym elektromagnesu, przez który przepływa prąd elektryczny o częstotliwości akustycznej (segregator aktów prawnych).
Głośnik elektroniczny - głośnik, w którym napięcie z transformatora wyjściowego wzmacniacza doprowadzone jest do specjalnie skonstruowanej lampy neonowej, w której drga gaz neon.
Głośnik elektrostatyczny, głośnik pojemnościowy - głośnik, w którym siła mechaniczna działająca na element emitujący powstaje w wyniku elektrostatycznego oddziaływania między elektrodami kondensatora.

Głośnik jonowy, jonofon - głośnik, w którym źródłem energii są cząsteczki powietrza zjonizowane w komorze akustycznej pod wpływem zmiennego pola elektrostatycznego.
Głośnik magnetoelektryczny, głośnik dynamiczny - głośnik, w którym siła mechaniczna działająca na element emitujący powstaje w wyniku oddziaływania stałego pola magnetycznego na przewód w kształcie cewki lub w kształcie wstęgi (g.m. wstęgowy) (promocja 3 w 1).
Głośnik magnetostrykcyjny - głośnik, w którym siła mechaniczna działająca na element emitujący powstaje w wyniku oddziaływania pola magnetycznego na ciało mające właściwości magnetostrykcyjne.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami