Blog
Huba sosnowa
W artykule znajdziesz:
Grzyby dlatego zaliczają do technicznych szkodników drzew, bo działalność ich poważnie obniża techniczne właściwości drewna. Są tu m. in. grzyby z rodziny żagwiowatych, takie jak na przykład huba sosnowa, występująca na sośnie a czasem i na innych drzewach iglastych. Charakterystycznym dla niej jest umiejscowiony na zewnętrznej części pnia owocnik w kształcie kopyta. Huba atakuje drzewostany starsze, powodując najpierw zmiany zabarwienia, a następnie struktury tkanki drzewnej. Jest to tak zwane korozyjne zniszczenie drewna. Grzyby tej samej rodziny atakują również drzewa liściaste. Tkanka drzew zaatakowanych przez grzyby staje się krucha i miękka. Powstają w niej plamy, a tym samym materiał pozyskany w przyszłości będzie przedstawiał bardzo małą wartość (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jak już wspomniano, owady i grzyby atakują również drewno, to jest materiał martwy, (deski, belki). Spośród owadów atakujących materiał okrągły (przed wywiezieniem z lasu) trzeba wymienić kózkę żerdziankę sosnówkę, które} larwa wygryza chodniki sięgające do 4 cm w głąb drewna (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przekrój chodników larw jest owalny. Z rodziny kornikowatych znaczne szkody wyrządza drwalnik paskowany, mały chrząszcz wielkości około 3 mm. Larwa jego drąży w drewnie bardzo charakterystyczne, głębokie chodniki.
Przypominają one drabinkę, której oś jest prostopadła do osi podłużnej pnia (kloca). Chodniki są wewnątrz czarne, co wywołane jest obecnością grzyba, którego spożywcą i roznosicielem jest właśnie larwa drwalnika. Szkodniki atakują nasze podstawowe drewno budowlane sosnowe i świerkowe (uprawnienia budowlane). W drewnie gatunków liściastych, rzadziej iglastych występuje również rytel pospolity, chrząszcz wielkości około 18 mm. Larwa jego wygryza długie i proste chodniki sięgające do 15 cm w głąb drewna. Chodniki wygryzione przez rytla pospolitego oczyszczone są z trocin, które larwa wyrzuca na zewnątrz pnia (program egzamin ustny).
Spuszczel
Z rodziny kózkowatych w drewnie ściętym wyrządza także szkody spuszczel, chrząszcz wielkości do 20 mm, którego larwa atakuje głównie drewno gatunków iglastych. W drewnie świerkowym i jodłowym larwa żeruje w głębi pnia, w drewnie sosnowym tylko w partii zewnętrznej (opinie o programie). Larwy drążą głębokie, splątane, skierowane przeważnie wzdłuż przebiegu włókien chodniki o przekroju około 6 mm2, które wypełnione są ubitą mączką drzewną. Larwy mogą przebywać w drewnie nieraz do kilkunastu lat. Ponieważ na zewnętrznej stronie pnia nie widać uszkodzeń, obecność szkodnika może być przez dłuższy okres czasu niezauważona. Spuszczel jest bardzo poważnym szkodnikiem technicznym. Z tej samej rodziny owadów atakują drewno gatunków iglastych: tycz cieśla, ściga żółta i ściga brunatna. Pierwszy ma kształt nieco spłaszczony, czułki około 2,5 raza dłuższe od długości ciała. U samiczek czułki są trochę krótsze. Szkody wyrządzone przez tycza nie są zbyt duże, gdyż larwa żeruje stosunkowo płytko pod korą.
Ścigi mają około 16 mm długości, a czułki ich nie sięgają poza połowę ciała. Larwy drążą początkowo płytkie chodniki pod korą, po czym wgryzają się w drewno na głębokość 2-4 cm. Charakterystyczne dla nich jest hakowate zakończenie chodników, zapchanych ubitymi trocinami (segregator aktów prawnych).
Z kolei omówiono owady atakujące materiał przetarty, a więc deski, belki, łaty itp., oraz drewno wbudowane. Larwy wymienionego już spuszczela zaliczają się do najpoważniejszych szkodników belek, słupów itp. w budynkach. Przy silnej działalności szkodnika, belki a nieraz całe ściany, na pozór nieuszkodzone, nagle się łamią powodując nieszczęśliwe wypadki. Spuszczel niszczy również słupy telefoniczne, maszty, parkany itd.
Z rzędu błonówek duże szkody wyrządza trzpiennik. Jest to owad wielkości do 3 cm, przypominający w locie szerszenia d dlatego często za niego brany. Samica trzpiennika składa jaja do drewna długim pokładełkiem, którym przebija korę. Białe larwy średnicy do 6 mm drążą chodniki początkowo w głębi a następnie w płytszych partiach drewna (promocja 3 w 1). Ponieważ życie larwy trwa kilka lat, zdarza się często, że dorosły owad wylatuje z wbudowanego już drewna.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32