Blog
Hydrobus
W artykule znajdziesz:
Hydrobus
Hydrobus, tramwaj wodny, autobus wodny - statek pasażerski służący do utrzymywania komunikacji wodnej i turystyki w obrębie miast i portów.
Hydrochemia - dział chemii zajmujący się badaniem składu i własności chemicznych wód naturalnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Hydrochinon, p-dwuhydroksybenzen, CSH602 - bezbarwne kryształy rozpuszczalne w wodzie, alkoholu i benzenie; h. otrzymuje się przez utlenianie aniliny lub przez redukcję chinonu; h. jest stosowany jako wywoływacz w fotografice, jako inhibitor procesów polimeryzacji i do syntez organicznych.
Hydrochlorokauczuk - kauczuk naturalny chlorowodorowy.
Hydrochory - rośliny, których owoce i nasiona lub zarodniki są przenoszone i rozprzestrzeniane przez wody płynące.
Hydrocyklon - typ wirówki do oddzielania cząstek ciała stałego od cieczy pod działaniem sił bezwładności, podobnie jak w przypadku odpylania gazów w cyklonie; stosowany do oczyszczania mleka wapiennego, krochmalu itp.
Hydrocynkit - minerał ZmfCOłMOH) ruda cynku.
Hydrodynamika, dynamika cieczy - dział hydromechaniki zajmujący się prawami ruchu cieczy nieściśliwej i jej oddziaływaniem na ciało stałe.
Hydrodynamika klasyczna, dynamika cieczy doskonałej - dział hydrodynamiki, oparty na modelu cieczy doskonałej.
Hydroelektrometalurgia - uzyskiwanie metali z rud lub ich oczyszczanie przez przeprowadzenie w roztwór, a następnie wydzielenie metodami elektrolizy przemysłowej.
Hydroenergetyka - energetyka wodna.
Hydrofilowość - powinowactwo do wody, tj. zdolność do łączenia się z wodą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Hydrofity - rośliny stale bytujące w środowisku wodnym, związane z dnem lub unoszone biernie, zanurzone całkowicie albo mające część pędów wynurzoną.
Hydrofobowość - przeciwieństwo hydrofilowości, tj. niezdolność do łączenia się z wodą.
Hydrofon - urządzenie do odbierania fal akustycznych rozchodzących się w wodzie; stosowane obecnie h. są przetwornikami elektromechanicznymi.
Hydrofor - zespół urządzeń mechanicznych z napędem elektrycznym, ze zbiornikiem wodno-powietrznym, działający automatycznie, podnoszący wodę na wyższe kondygnacje budynku w wypadku, gdy ciśnienie zasilanej wody, np. z sieci zewnętrznej, jest niewystarczające lub gdy woda dostarczana do budynku pochodzi z własnego ujęcia, np. ze studni.
Hydroformowanie benzyn - odmiana reformowania benzyn; proces otrzymywania wysokooktanowych benzyn z ciężkich benzyn, polegający na przepuszczaniu par węglowodorów i wodoru przez reaktor wypełniony katalizatorem molibdenowym; w wyniku złożonych przemian chemicznych tworzą się głównie węglowodory aromatyczne.
Hydroformylowanie, reakcja okso - przyłączenie tlenku węgla i wodoru do związku nienasyconego prowadzące do powstania aldehydu.
Hydrofornia - pomieszczenie, w którym znajdują się hydrofory (uprawnienia budowlane).
Hydrogenerator, turbogenerator wodny - zespół złożony z turbiny wodnej i napędzanej przez nią prądnicy elektrycznej.
Hydrogenizacja - uwodornianie.
Hydrogenizat
Hydrogenizat - produkt uwodornienia (program egzamin ustny).
Hydrogenołiza - katalityczna redukcja wodorem połączona z rozpadem cząsteczki związku na cząsteczki mniejsze lub z decyklizacją.
Hydrogeologia - dział geologii stosowanej obejmujący badanie wód podziemnych, ich składu chemicznego, rozmieszczenia, występowania na powierzchni Ziemi, ruchu w warstwach skalnych oraz przemian, jakim ulegały w historii Ziemi.
Hydrogeologia kopalniana - dział hydrogeologii zajmujący się wodami podziemnymi występującymi w obrębie eksploatowanych złóż surowców mineralnych.
Hydrografia - nauka o wodach jako elemencie środowiska geograficznego (opinie o programie).
Hydroizobata - krzywa na mapie hydrogeologicznej łącząca punkty odpowiadające tej samej głębokości zwierciadła wód gruntowych.
Hydroizohipsa - krzywa na mapie hydrogeologicznej łącząca punkty odpowiadające tej samej wysokości występowania wody gruntowej licząc od poziomu morza.
Hydroizopieza - krzywa na mapie łącząca punkty odpowiadające miejscom występowania jednakowych wartości ciśnienia naporowych wód podziemnych.
Hydrokinetyka, kinetyka cieczy - dział hydrodynamiki, w którym rozpatruje się ruch cieczy przy uwzględnieniu sił działających na masę ciekłą.
Hydrokompleks - akwokompleks.
Hydrokortyzon, 17-hydroksykortykosteron (segregator aktów prawnych).
C21H30O5 - hormon wyodrębniony z wyciągu z kory nadnerczy; biały, krystaliczny proszek bez zapachu, rozpuszczalny w alkoholu, acetonie i wodzie; h. jest stosowany we wszystkich dziedzinach lecznictwa ze względu na jego działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i odtruwające oraz jego wpływ na przemianę węglowodanową, białkową, tłuszczową, elektrolitową i gospodarkę wodną w ustroju.
Hydrokrakowanie, uwodornianie destrukcyjne - proces termicznego rozkładu wielkocząsteczkowych węglowodorów połączony z równoczesnym uwodornieniem, stosowany do produkcji wysokowartościowych paliw płynnych.
Hydroksokompleks - kompleks metalu, w którym ligandami są aniony hydroksylowe.
Hydroksyaminy - aminoalkohole.
Hydroksybenzen - fenol.
Hydroksychinolina, C»H?ON - hydroksylowa pochodna chinoliny, trudno rozpuszczalna w wodzie i eterze, łatwo rozpuszczalna w alkoholu i rozcieńczonych ługach, o zapachu fenolu; anty- septyk; h. jest stosowana w nieorganicznej chemii analitycznej do selektywnego strącania jonów metali.
Hydroksyetyloceluloza, eter hydroksyetylowany celulozy - produkt otrzymywany przez działanie tlenku etylenu na celulozę; wytwarzany w dwóch (promocja 3 w 1)..
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32