Blog
Piwnica w domu
W artykule znajdziesz:
Piwnica w domu
Dom z podpiwniczeniem czy bez?
Piwnica w domu bez wątpienia podnosi koszty wzniesienia budynku. Nic więc dziwnego, że coraz więcej inwestorów rezygnuje z budowy domu z podpiwniczeniem. Widać to chociażby po ofercie gotowych domów z katalogu.
Dawniej to właśnie w piwnicy planowano usytuowanie kotłowni oraz pomieszczenia do przechowywania opału. Dzisiaj odchodzi się od tego. Kotłownię planuje się coraz częściej na parterze budynku. Kondygnacja podziemna podnosi koszty realizacji całej inwestycji. Nie zawsze też budowa podpiwniczenia jest możliwa. Na przeszkodzie mogą stać na przykład trudne warunki geotechniczne na działce jak na przykład zbyt wysoki poziom wód gruntowych. Wtedy budowa podpiwniczenia jest jak najbardziej bezzasadna.
Trzeba również nadmienić, że piwnica stanowiła niegdyś skuteczną izolację od gruntu. Dzisiaj jest to bezzasadne. Wszystko za sprawą nowoczesnych materiałów budowlanych. Inwestorzy do dyspozycji mają materiały, które skutecznie izolują resztę domu od gruntu. Nie trzeba również zbyt wiele miejsca na przechowywanie opału. Wszystko za sprawą nowoczesnych kotłów grzewczych, z podajnikami opału.
Z drugiej jednak strony warto zastanowić się nad budową podpiwniczenia wtedy gdy działka nie zachwyca swoim metrażem, a przecież trzeba też znaleźć miejsce postojowe (najlepiej zadaszone) dla rodzinnego auta. Gdy okazuje się, że nie ma miejsca na to by jedna kondygnacja budynku pomieściła wszystkie pomieszczenia gospodarcze, należy wziąć pod uwagę podpiwniczenie. Pomieszczenia poniżej poziomu idealnie nadają się do tego by zaplanować w nich pomieszczenia techniczne- pralnię, suszarnię czy właśnie kotłownię. Trzeba jednak dysponować taką działką, w której poziom wód gruntowych nie jest zbyt wysoki. Osoby, które dysponują projektem domów parterowych nie muszą decydować się na podpiwniczenie całego budynku. Mogą wykonać podpiwniczenie budynku tylko w jego części. Bądź co bądź trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że wykonanie podpiwniczenia budynku to dość kosztowna inwestycja. Lepiej więc zainwestować w nieco większą działkę by nie ograniczała ona wyboru projektu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32