Blog

15.04.2020

Hydroksykwasy

W artykule znajdziesz:

Hydroksykwasy

Hydroksykwasy

Hydroksykwasy, alkoholokwasy - kwasy karboksylowe zawierające w cząsteczce jedną lub więcej grup wodorotlenowych - OH (alkoholowych lub fenolowych); ważniejsze h.: kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas jabłkowy, kwas winowy, kwas cytrynowy, kwas salicylowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
hydroksyl - jon hydroksylowy.
hydroksyloamina, NH2OH - bezbarwne, higros- kopijne, silnie trujące kryształy, wykazujące słabe własności zasadowe; h. jest stosowana jako środek redukujący, w syntezach organicznych hydroksylowanie - chan. proces polegający na wymianie grupy funkcyjnej w związku organicznym (np. grupy sulfonowej lub chlorowca) na grupę wodorotlenową.
hydroksynaftaleny - naftole.
hydroksynitryle - cyjanohydryny.
hydroksypochodne - związki organiczne zawierające grupę funkcyjną wodorotlenową (hydroksylową); zalicza się do nich alkohole, fenole, hydroksykwasy itp.
hydrolazy - grupa enzymów, które powodują hydrolityczny rozkład substratu; zalicza się do nich esterazy, hydrolazy glikozydowe, peptydazy, nukleazy, dezaminazy i amidazy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
hydrolazy glikozydowe - grupa enzymów katalizujących rozszczepienie cząsteczek cukrów; h.g. biorą udział również w syntezie tych związków; występują w organizmach zwierzęcych, w roślinach wyższych, pleśniach i bakteriach; zajmują poczesne miejsce wśród enzymów trawiennych; odgrywają znaczną rolę w browarnictwie, gorzel- nictwie i przemyśle tekstylnym (np. amylaza, celulaza, inulinaza, sacharaza, celobioza).
hydrolazy peptydowe - peptydazy (uprawnienia budowlane).
hydrolit, CaH2 - techniczny wodorek wapniowy; reaguje z wodą wydzielając wodór; ma zastosowanie do napełniania balonów meteorologicznych, jako środek osuszający i jako reduktor.
hydroliza - rozkład substancji chemicznych organicznych i nieorganicznych pod wpływem wody, przy czym produkty rozkładu składają się z elementów budowy substancji ulegającej hydrolizie i wody; h. jonowa - reakcja chemiczna między jonami rozpuszczonej w wodzie soli a jonami wody, w wyniku której powstaje bardzo słabo zdysocjowany wolny kwas lub bardzo słabo zdysocjowana wolna zasada, h. cząsteczkowa - reakcja chemiczna między cząsteczkami soli a jonami wody, w wyniku której powstają cząsteczki kwasu i zasady.

Hydroliza białka

hydroliza białka - proces rozpadu białka na jego części składowe - peptydy i aminokwasy - z jednoczesnym przyłączeniem cząsteczki wody (program egzamin ustny).
hydroliza drewna - scukrzanie drewna.
hydrolizat - produkt hydrolizy.
hydrolokator - urządzenie do hydrolokacji aktywnej, mogące wysyłać fale akustyczne we wszystkich kierunkach.
hydromagnetyka - magnetohydrodynamika.
hydromechanika, mechanika cieczy - dział mechaniki badający zjawiska ruchu i równowagi cieczy.
hydromechanizacja - metoda wykorzystywania silnego strumienia wodnego do odspajania gruntów spoistych (np. stosunkowo miękkich skał) oraz do transportu urobku; stosowana w górnictwie i w robotach ziemnych hydrometalurgia - dział metalurgii obejmujący o- trzymywanie metali z roztworów wodnych ich soli; metody h. znajdują zastosowanie w metalurgii metali nieżelaznych.
hydrometeory - ciekłe lub stałe produkty kondensacji pary’ wodnej w atmosferze (ziarna gradu, płatki śniegu, krople deszczu, mgły itd.) (opinie o programie).
hydrometr - manometr wodny podający wartość ciśnienia w metrach słupa wody; h. są montowane w instalacjach c.o. na rurze sygnalizacyjnej i na rozdzielaczu powrotnym przy kotłach hydrometria - nauka zajmująca się metodami pomiaru wielkości charakteryzujących stan i ruch cieczy.
hydromoduł - w roszamictwie - stosunek ciężarowy słomy roślin włókienniczych do wody w basenie roszarniczym.
hydromonitor, wodomiotacz, monitor (wodny) - maszyna do urabiania gruntu strumieniem wody wypływającym z dyszy pod dużym ciśnieniem (powyżej 100 atm).
hydromonitor kafarowy - maszyna do pogrążania pali i ścianek szczelnych w grunt, o ruchu ciągłym, składająca się z ramy, ze sprężarki i z urządzenia doprowadzającego wodę pod pal lub ściankę szczelną (segregator aktów prawnych).
hydronalium - nazwa handlowa stopu aluminium, o składzie 2 - 12% Mg, 0,2 - 1,5% Mn, 0 - 1% Si, 0-0,3% Ti, reszta Al; h. nadaje się do przeróbki plastycznej, jest odporne na działanie wody morskiej i dobrze daje się polerować; stosowane jest głównie w przemyśle okrętowym, spożywczym i chemicznym.
hydronetka - przenośny podręczny sprzęt pożarniczy do gaszenia pożaru w zarodku za pomocą wody wytłaczanej na zewnątrz ręczną pompką wodną wbudowaną na stałe w zbiornik.
hydronika - dział automatyki strumieniowej dotyczący elementów i układów strumieniowych hydraulicznych.
hydroplan - wodnosamolot.
hydroplastyk - masa termoplastyczna, stosowana jako czynnik przenoszący ciśnienie w układach hydrostatycznych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami