Blog
Studia wyższe pokrewne i odpowiednie dla danej specjalności uprawnień budowlanych
W artykule znajdziesz:
Studia wyższe pokrewne i odpowiednie dla danej specjalności uprawnień budowlanych
W załączniku nr 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 września 2014r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U. 2014 poz. 1278) określono właściwe i pokrewne kierunki studiów dla poszczególnych specjalności uprawnień budowlanych (program na komputer). W przypadku specjalności architektonicznej bez ograniczeń kierunek odpowiedni to architektura lub architektura i urbanistyka. Dla specjalności architektonicznej w ograniczonym zakresie kierunki odpowiednie są takie same, a pokrewne to kierunki związane z budownictwem (program na telefon).
Uprawnienia konstrukcyjno-budowlane bez ograniczeń
Aby uzyskać uprawnienia konstrukcyjno-budowlane bez ograniczeń należy ukończyć studia na kierunku budownictwo (program na egzamin ustny). Na te same uprawnienia, ale w zakresie ograniczonym kierunek odpowiedni jest taki sam, natomiast kierunki pokrewne to:
• inżynieria środowiska,
• architektura,
• architektura i urbanistyka,
• melioracja,
• budownictwo hydrotechniczne,
• inżynieria i gospodarka wodna (promocja 3 w 1).
Specjalność inżynieryjną mostową lub drogową można uzyskać po ukończeniu studiów na kierunku budownictwo. W przypadku specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych kierunki odpowiednie to budownictwo lub transport. Dla specjalności kolejowej w zakresie sterowania ruchem kolejowym odpowiednie kierunki studiów są takie same, a pokrewne to:
• automatyka i robotyka – pozwalające na uzyskanie wiedzy i umiejętności w zakresie komputerowych systemów sterowania lub automatyki,
• elektroenergetyka (segregator).
Specjalność inżynieryjną hydrotechniczną można uzyskać po ukończeniu studiów na kierunku budownictwo hydrotechniczne, melioracja, inżynieria i gospodarka wodna, budownictwo, inżynieria środowiska. W przypadku inżynierii środowiska wymagane jest uzyskanie wiedzy i umiejętności w kwestiach związanych z inżynierią wodną lub inżynierią sanitarną i wodną (opinie). Specjalność wyburzeniową można zdobyć po skończeniu kierunku budownictwo, inżynieria wojskowa, górnictwo lub geologia – te ostanie kierunku studiów muszą pozwalać na uzyskanie wiedzy i umiejętności w zakresie eksploatacji złóż.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32