Blog
Studia wyższe pokrewne i odpowiednie dla danej specjalności uprawnień budowlanych
W artykule znajdziesz:
Studia wyższe pokrewne i odpowiednie dla danej specjalności uprawnień budowlanych
W załączniku nr 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 września 2014r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U. 2014 poz. 1278) określono właściwe i pokrewne kierunki studiów dla poszczególnych specjalności uprawnień budowlanych (program na komputer). W przypadku specjalności architektonicznej bez ograniczeń kierunek odpowiedni to architektura lub architektura i urbanistyka. Dla specjalności architektonicznej w ograniczonym zakresie kierunki odpowiednie są takie same, a pokrewne to kierunki związane z budownictwem (program na telefon).
Uprawnienia konstrukcyjno-budowlane bez ograniczeń
Aby uzyskać uprawnienia konstrukcyjno-budowlane bez ograniczeń należy ukończyć studia na kierunku budownictwo (program na egzamin ustny). Na te same uprawnienia, ale w zakresie ograniczonym kierunek odpowiedni jest taki sam, natomiast kierunki pokrewne to:
• inżynieria środowiska,
• architektura,
• architektura i urbanistyka,
• melioracja,
• budownictwo hydrotechniczne,
• inżynieria i gospodarka wodna (promocja 3 w 1).
Specjalność inżynieryjną mostową lub drogową można uzyskać po ukończeniu studiów na kierunku budownictwo. W przypadku specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych kierunki odpowiednie to budownictwo lub transport. Dla specjalności kolejowej w zakresie sterowania ruchem kolejowym odpowiednie kierunki studiów są takie same, a pokrewne to:
• automatyka i robotyka – pozwalające na uzyskanie wiedzy i umiejętności w zakresie komputerowych systemów sterowania lub automatyki,
• elektroenergetyka (segregator).
Specjalność inżynieryjną hydrotechniczną można uzyskać po ukończeniu studiów na kierunku budownictwo hydrotechniczne, melioracja, inżynieria i gospodarka wodna, budownictwo, inżynieria środowiska. W przypadku inżynierii środowiska wymagane jest uzyskanie wiedzy i umiejętności w kwestiach związanych z inżynierią wodną lub inżynierią sanitarną i wodną (opinie). Specjalność wyburzeniową można zdobyć po skończeniu kierunku budownictwo, inżynieria wojskowa, górnictwo lub geologia – te ostanie kierunku studiów muszą pozwalać na uzyskanie wiedzy i umiejętności w zakresie eksploatacji złóż.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32