Blog
Hydroliza
W artykule znajdziesz:
Hydroliza
Nic dziwnego, że zapotrzebowanie drewna na produkcję celulozy i ścieru rośnie ustawicznie i osiąga duże rozmiary; obrazuje to załączony wykres (program uprawnienia budowlane na komputer).
W roku 1947 światowe zużycie drewna na ten cel wynosiło 119 mil. m:i. Dotychczas jest to w ogromnej większości drewno iglaste, drewno liściaste stosuje się w nieznacznej tylko ilości.
W celu zaspokojenia stale rosnących potrzeb przemysłu celulozowego trzeba wciągnąć do produkcji drewno liściaste, np. drewno bukowe i drewno z tropikalnych lasów liściastych, oraz stworzyć rezerwy surowca celulozowego oparte na plantacjach topoli, wierzby lub innych szybko rosnących drzew (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W wyniku hydrolizy niskowartościowego drewna i odpadów drzewnych, czyli tzw. scukrzania drewna, otrzymuje się cukry proste, dające w dalszym przerobie alkohol etylowy oraz białko jadalne i pastewne. Opracowane dotychczas metody wymagają udoskonalenia; w przyszłości hydroliza drewna może odegrać dużą rolę w życiu gospodarczym (uprawnienia budowlane).
Na tej drodze szukać można zużytkowania bezwartościowych dotychczas i kłopotliwych odpadów przemysłowych i leśnych.
Za pomocą pirolizy (suchej destylacji) przerabia się lepsze sortymenty drewna opałowego na kwas octowy, alkohol metylowy, oleje drzewne, węgiel i smołę drzewną, która stanowi punkt wyjściowy do wyodrębnienia szeregu cennych związków chemicznych.
W wyniku ekstrakcji otrzymuje się z karpiny przemysłowej (sosnowe drewno pniakowe, które dojrzewało w ziemi 7 do 10 lat) terpentynę i kalafonię (program egzamin ustny).
Drewno dębowe i drewno szeregu gatunków zagranicznych oraz kora świerkowa, dębowa i wierzbowa stanowią surowiec dla otrzymywania garbników.
Chemiczne metody przerobu drewna dają możność bardziej racjonalnego i celowego wykorzystania drewna niż ma to miejsce w obróbce mechanicznej; w przeróbce chemicznej wykorzystanie surowca drzewnego wynosi 50-90%, w obróbce mechanicznej około 25%. Toteż na chemiczny przerób drewna przesuwa się punkt ciężkości zarówno dociekań naukowych, jak przyszłej rozbudowy przemysłu drzewnego. W Polsce obróbka mechaniczna przeważa dotychczas nad chemicznym przerobem drewna, stosunek ten ulega jednak stopniowym zmianom na korzyść przerobu chemicznego i mechaniczno-chemicznego (opinie o programie).
Surowiec energetyczny
Jedną z dziedzin zastosowania stanowi spalanie drewna w celu uzyskania energii cieplnej zarówno w gospodarstwie domowym, jak w zakładach przemysłowych. Na opał przeznacza się drewno niskiej jakości (drewno wadliwe, drewno gałęziowe), którego nie umie się dotychczas wykorzystać dla celów użytkowych, oraz trociny i część innych odpadów obróbki przemysłowej.
Ze stanowiska historycznego drewno stanowi najdawniej stosowany surowiec energetyczny.
W obecnych warunkach dążeniem drzewnictwa jest ograniczenie spalania drewna do minimum, gdyż stanowi ono zbyt cenny surowiec, by można je użytkować w sposób tak mało ekonomiczny (segregator aktów prawnych).
Poważnym krokiem naprzód w technice spalania drewna i odpadów drzewnych jest zastosowanie generatorów na gaz drzewny. Rozdrobnione drewno, brykiety z trocin lub węgiel drzewny poddaje się zgazowaniu, a_ otrzymany gaz stosuje się do napędu silników spalinowych samochodowych, traktorowych lub stacyjnych. Do napędu silników potrzeba według danych radzieckich 0,5 kg twardego drewna na 1 KMh; 2 kg twardego drewna stanowią równowartość 1 kg oleju gazowego. Silniki napędzane gazem drzewnym są mniej wygodne w obsłudze od silników ropnych, pracują natomiast taniej od nich i dają możność oszczędzania ropy, co dla wielu krajów ma pierwszorzędne znaczenie ekonomiczne (promocja 3 w 1).
Opierając się na chemicznych metodach przeróbki można wykorzystać znaczną część drewna dotychczas opałowego na cele przemysłowe zmniejszając w ten sposób udział drewna opałowego w bilansie drzewnym. W Polsce np. udział drewna opałowego wynosił w roku gospodarczym 1945/46 - 29,8%, w roku 1948/49 spadł na 19,7%, w roku zaś 1954 wynosił około 12 %.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32