Blog

09.07.2020

Produkcja zespołów przestrzennych zbrojenia

W artykule znajdziesz:

Produkcja zespołów przestrzennych zbrojenia

Produkcja zespołów przestrzennych zbrojenia

Do transportu prętów i gotowych zespołów celowe jest stosowanie suwnic bramowych, poruszających się nad stanowiskiem roboczym. Pożądany udźwig suwnicy wynosi do 20 ton. Schemat technologiczny i układ zakładu produkcji siatek pakietów.

Technologię produkcji zespołów przestrzennych można podzielić na dwa ciągi (program uprawnienia budowlane na komputer). Pierwszy obejmuje produkcję elementów płaskich, drugi ustawienie w pionie przygotowanych elementów w wymaganych odległościach, zamocowanie, sprawdzenie i połączenie ich w konstrukcję przestrzenną. Elementy płaskie wykonuje się na pomostach stałych, opartych o ruszt, lub na pomostach przechylnych, dostosowanych do danego rodzaju urządzeń chwytających i zawiesi. Pomosty wyposażone są w formy dostosowane do wymiarów płaskich elementów zbrojeniowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przymocowuje się je do form ściskami lub spoinami szczepnymi w celu uniknięcia odkształceń termicznych konstrukcji w czasie spawania. Następnie ustawia się elementy obok pionowych stojaków umocowanych do rusztu, zakotwicza kolejne elementy, sprawdza wzajemne położenie, wyznacza miejsce i długość spoin i wreszcie spawa.
Przygotowany w ten sposób zespół transportowany jest na miejsce składowania lub bezpośrednio na miejsce wbudowania.

Środki transportu wewnętrznego w wytwórniach zbrojenia są różne. W praktyce stosowane są nośniki bliskiego zasięgu, a więc żurawie masztowe typu Derrick (stałe i przesuwne), żurawie wieżowe, suwnice bramowe i wreszcie dźwigi linowo-torowe (uprawnienia budowlane). Te ostatnie mogą być zastosowane wyłącznie w dużych wytwórniach.
Na bardzo dużych budowach hydrotechnicznych konstrukcje zbrojarskie wykonywane są w takich samych wytwórniach jak w budownictwie lądowym. W zależności od zdolności produkcyjnej dzielą się one na kategorie, przy czym do najniższej zaliczone są wytwórnie o produkcji poniżej 50 ton zużywanej stali na zmianę (8 godz).

Podział wytwórni na działy. Każda wytwórnia składa się z szeregu podstawowych działów; są to:
- skład stali surowej przeznaczonej do obróbki (stal w kręgach i w prętach),
- dział czyszczenia i prostowania stali,
- dział obróbki stali na zimno dla podwyższenia granicy plastyczności,
- dział spawania doczołowego, cięcia i ewentualnego gięcia,
- dział przygotowania konstrukcji zbrojenia,
- działy pomocnicze,
- skład gotowych konstrukcji zbrojenia (program egzamin ustny).

Transport kolejowy

Wytwórnia powinna znajdować się możliwie blisko od zbrojonej konstrukcji. Dostawa surowca jak i transport gotowych konstrukcji na plac budowy powinny odbywać się środkami przeznaczonymi do przewozów masowych, dostosowanymi do warunków terenowych. Może to być transport kolejowy, kołowy lub linowy. Przy transporcie kołowym drogi powinny mieć odpowiednią szerokość, odpowiednie promienie na lukach i spadki podłużne (opinie o programie).

Podstawową zasadą właściwego projektowania wytwórni jest zachowanie jednokierunkowości przebiegu produkcji, dlatego też składy stali należy umieszczać w jednym ciągu przed stanowiskami prostowania i zgrzewania doczołowego prętów oraz cięcia ich na pręty o wymaganej długości. Wydajność maszyn i urządzeń powinna być tak dobrana, aby zapewnić pracę ciągłą całego zakładu. Odległość między poszczególnymi stanowiskami roboczymi i maszynami powinna być możliwie mała, przy zachowaniu niezbędnych warunków technologicznych. Układ dróg wewnętrznych powinien zapewniać sprawną i bezkolizyjną pracę. Praktyka wykazała, że w fabrykach i wytwórniach przypada 600 m2 ogólnej powierzchni zakładu na 1 tonę gotowej produkcji zmianowej, z tego zaś na stanowiska montażowe nie mniej niż 100 m2 (segregator aktów prawnych).

Wytwórnie zbrojenia na budowach są zazwyczaj typu otwartego, co niewątpliwie utrudnia produkcję, natomiast w wytwórniach stałych większość agregatów i urządzeń umieszczona jest w pomieszczeniach zamkniętych.
W grupie działów pomocniczych należy przewidzieć: dział sprężarek powietrza, dział zaopatrzenia w wodę przemysłową, stację lub podstację transformatora, magazyny do przechowywania butli z tlenem i acetylenem, warsztaty naprawcze i pomieszczenia socjalno-bytowe (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami