Blog

Kruchość szkła zdjęcie nr 2
30.01.2023

Idea ekorozwoju

W artykule znajdziesz:

Kruchość szkła zdjęcie nr 3
Idea ekorozwoju

Podstawą nowej koncepcji zagospodarowania Wisły, uwarunkowanej sytuacją wynikającą z narastającego deficytu wody i współzależnej z nowym systemem gospodarowania nią w Polsce, musi być ekologizacja zagospodarowania rzeki wraz z jej dorzeczem (program uprawnienia budowlane na komputer). Możliwość jej przeprowadzenia zależy od realizacji strategii ekorozwoju, która powinna stanowić nadrzędną ideę rozwoju społeczno-gospodarczego i przestrzennego zagospodarowania kraju w XXI wieku, a warunki do jej pełnego urzeczywistnienia muszą zostać ukształtowane jeszcze przed końcem wieku obecnego i to niezależnie od najbardziej prawdopodobnych czynników ograniczających, trudności i zagrożeń.

Wynikają one przede wszystkim z małej zdolności inwestycyjnej gospodarki i niestabilności warunków gospodarowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Natomiast zmiany wynikające z procesu transformacji ustrojowej Polski kształtują historyczną szansę (restrukturyzacja gospodarki, nowe ustrojowo reguły funkcjonowania społeczeństwa, gospodarki i państwa) realizacji idei ekorozwoju, a w jego ramach także ekologizacji gospodarki wodnej, zagospodarowania Wisły i jej dorzecza.

Strategię proekologiczną zagospodarowania Wisły, traktowaną jako wariant spełniający kryteria ekorozwoju, wyznaczającą:

  1. funkcja środowiskowa jako samoistna, determinująca najważniejsze zasady zagospodarowania,
  2. funkcje gospodarcze Wisły - wodna, energetyczna, transportowa i rekreacyjna, określone w polu ekologicznych ograniczeń ich rozwoju (uprawnienia budowlane).

Współzależne powiązania

W świetle współczesnych tendencji rozwoju świata, koncepcji ekorozwoju wyznaczających kierunki postępu cywilizacyjnego w XXI wieku oraz nieklarowności efektów społeczno-gospodarczych możliwych potencjalnie do uzyskania, wariant ekologiczny - według wszystkich dotychczasowych koncepcji zagospodarowania Wisły - może wskazać na rozwiązania optymalne dla Polski (program egzamin ustny).

Wariant ten mógłby także stanowić podstawę wartościowania koncepcji kreujących rozwój społeczno-gospodarczy i przestrzenne zagospodarowanie wszystkich innych wariantów - w przypadku nieprzyjęcia go do realizacji. Istotą tej strategii jest systemowe ujęcie założeń powiązanych z ekorozwojowymi jej wyznacznikami - generującymi cele i programy rozwinięcia strategii.

Jerzy Kołodziejski przeprowadził strukturalizację i delimitację Ekoregionu Wisły (EW), opierając się na dominującym (wyznacznikowym) znaczeniu systemu zlewniowo-ekologicznego rzeki w zależności od roli ekorozwoju w kształtowaniu strategii zagospodarowania. Ekoregion Wisły jest złożoną, wieloskalarną przestrzennie, otwartą, przyrodniczą i społeczno-gospodarczą strukturą (opinie o programie).

Współzależne powiązania występujące między tymi układami uzasadniają traktowanie tak określonego Ekoregionu Wisły jako spójnej funkcjonalnie, chociaż wysoce zróżnicowanej i otwartej na otoczenie całości funkcjonalno-przestrzennej. jej złożoność wynika przede wszystkim z następujących przesłanek:

  • struktura przyrodnicza (hierarchiczny system zlewniowo-ekologiczny) jest przestrzennie rozbieżna ze strukturą przestrzeni społeczno-gospodarczej (węzłowej i strefowej), chociaż obie struktury są współzależne funkcjonalnie;
  • rzeczywiste struktury funkcjonalne przestrzeni społeczno-gospodarczej, które najwyraźniej określa strukturalizacja węzłowa osadnictwa, nie są zbieżne ze strukturą podmiotową państwa, która określa jego system terytorialny (podział administracyjny) (segregator aktów prawnych);
  • cała przestrzeń geograficzna, funkcjonalnie związana z Wisłą, jest bardzo zróżnicowana i to pod każdym względem (przyrodniczym, społecznym, gospodarczym), ekologicznie konfliktogenna oraz otwarta na otoczenie, a jej powiązania zewnętrzne są zmienne co do zasięgu przestrzennego, znaczenia społeczno-gospodarczego i przyrodniczego oraz struktury.

jak z tego wynika, Ekoregion Wisły może być traktowany jako przedmiot poznania i planowania strategicznego. Nie jest natomiast regionem podmiotowym. Nie może być więc przedmiotem zarządzania. Jego struktura podmiotowa może być ustalona dopiero po jej opracowaniu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kruchość szkła zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kruchość szkła zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kruchość szkła zdjęcie nr 8 Kruchość szkła zdjęcie nr 9 Kruchość szkła zdjęcie nr 10
Kruchość szkła zdjęcie nr 11
Kruchość szkła zdjęcie nr 12 Kruchość szkła zdjęcie nr 13 Kruchość szkła zdjęcie nr 14
Kruchość szkła zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kruchość szkła zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kruchość szkła zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami